Bebeklere meyve suyu verilmeli mi?

Dünyanın en tanınan çocuk doktorları, çocukların yaşamlarındaki ilk yıllarında meyve suyu içmelerinin sakıncalı olduğunu söylüyorlar.

Bebeklere meyve suyu verilmeli mi?

Amerikan Pediyatri Birliği'nin daha önce yaptığı açıklamalara göre 6 aydan küçük bebeklere meyve suyu içirmek son derece sakıncalı. Ancak geçtiğimiz günlerde Amerikan Pediyatri Birliği'nin bu konudaki kararları biraz daha sert bir hale geldi ve öneriyi bir sene olacak şekilde düzelttiler. Hatta çocukların yeme içme alışkanlıklarından meyve suyunun tamamen çıkarılması gerektiğini de eklediler. Bunun sebebi ise meyve suyunun çocuğa herhangi besleyici bir faydası bulunmaması ve bebeklerin asıl ihtiyacı olan anne sütünün yerini alabilecek ölçüde çeldirici olması.

 

2001 yılından bu zamana dek uzmanlar, ilk kez meyve suyu ile ilgili önerilerini değiştiriyorlar. Dr. Elsie M. Taveras’a göre, yeni doğanlar için bu geç dahi kalınmış bir karar. Mass General Çocuk Hastalıkları Hastanesi Genel Çocuk Hastalıkları Bölüm Başkanı Taveras konu hakkındaki düşüncelerini şu cümlelerle dile getirdi: “Anne - babalar çocuklarının meyve suyuna ihtiyaç duyduğunu düşünüyorlar ama bu tamamen yanlış bir algı.”

 

"ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR" DİYORSANIZ... “Çocuğum çok iştahsız, yemek yem... ÇOCUKLARA ÖZEL SAĞLIKLI TARİFLER Uzmanlar çocuklar için sağlıklı ...

 

“Bu bilgiler tamamen meyveden oluşan meyve sularının, bebekler için sağlıklı olduğunu ya da meyvenin besleyici gücüyle eşit olduğunu düşünen ebeveynleri oldukça şaşırtmış olmalı. Başka bir çocuk doktoru Steven Abrams ise konuya ilişkin: “Meyvenin kendisi meyve suyuna kıyasla daha fazla lif içeriyor” dedi ve ekledi “Meyvenin kendisini yemek aynı zamanda daha az şeker alımı demektir. Biz çocukların taze yiyecekler tüketmelerini öğrenmelerini istiyoruz. Eğer onlara meyve suyunun ve meyvenin eşit olduğu algısını yerleştirirsek, doğru mesajı vermemiş oluruz.”

 

Boston Çocuk Hastanesi Dişçilik Bölümü Başkanı Dr. Man Wai Ng ise bu kararın ne kadar doğru olduğunu şöyle açıkladı: “ Yüzde 100 meyveden oluşan meyve suyu ancak özel durumlarda olan çocuklara önerilmeli, örneğin diş çürümesi konusunda son derece risk taşıyan çocuklara...”

 

Kaynak

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Temmuz 2017 Cuma 14:56

  Arkadaşlar bende suçiçeği oldum ve şu an devam ediyor nedense bu kaşıntı genellikle geceleri başlıyor ve uyuyamıyorum ve benim hepsi çok fazla kabardı ne yapmalıyım bu arada bu benim ikinci suçiçeği hastalığım ve yaşım 12

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön