Üç ebeveynli bebek yöntemi İngiltere'de başlıyor

Newcastle Üniversitesi’ne verilen izin ile birlikte, İngiltere’nin ilk üç ebeveynli bebekleri ufukta göründü.

Üç ebeveynli bebekler için ilk izin alındı

Newcastle Üniversitesi doktorları tarafından geliştirilen üreme tekniği, çocuklarda kas distrofisi gibi sorunların görülmesini önlemek amacıyla yumurtadaki kusurlu mitokondriyal DNA’nın başka bir kadın donörden gelen sağlıklı DNA ile değiştirilmesine izin veriyor. Teknik, tartışmaya açık çünkü sonuçta, üç farklı kişiden gelen DNA’ya – iki anneye – sahip bebekler doğuyor.

 

İnsan Döllenme ve Embriyoloji Merkezi (HFEA)'ne geçtiğimiz aralık ayında konuya ilişkin başvuruların başlamasının ardından HFEA, Newcastle Üniversitesi'ne ilk prosedürü yürütme izni verdi. İngiltere'deki ilk üç ebeveynli bebeklerin 2017 yılının sonlarında doğması bekleniyor.

 

Bu teknik kapsamında, döllenmiş bir yumurtadan alınan nükleer DNA, sağlıklı mitokondriler içeren donör yumurtaya aktarılıyor ya da alternatif olarak, hasarlı DNA yumurtadan alınarak yerine sağlıklı mitokondriler naklediliyor. Bilim adamları, bu yöntemin yılda yaklaşık 150 kadına umut verebileceğini umuyor ve çok sayıda kadının bu prosedürle ilgileneceği düşünülüyor.

 

 

Newcastle Üniversitesi Mitokondriyal Araştırma Merkezi başkanı Prof. Doug Turnbull'un konuya ilişkin açıklamaları ise şöyle: “Bu teknikle mitokondri DNA mutasyonuna sahip kadınlara daha fazla üreme seçeneği sunulacağından dolayı oldukça mutluyum. Mitokondri hastalıkları, durumdan etkilenen aileler açısından yıkıcıdır. Yorulmak bilmeden bu kararın alınması adına çabalayan hastalar için çok önemli bir an gerçekten de.”

 

Geçtiğimiz yıl, uygulamanın aleyhinde herhangi bir yasanın olmadığı Meksika’da, bu yöntemle ilk bebek doğmuş olsa da İngiltere, prosedürü yasallaştıran ilk ülke konumunda. Ancak tekniğin tehlikeli olduğuna ve etik açıdan doğru olmadığına dair eleştiriler de yok değil.

 

Kürtaj karşıtı bir dernek olan Life’ın sözcüsü Mark Bhagwandin konuya ilişkin görüşlerini şöyle dile getiriyor: “HFEA’nın, binlerce insanın üç ebeveynli embriyolar konusundaki endişelerini dinleyeceğini ummuştuk. Ancak onlar tehlike çanlarını duymazdan geldiler ve insan genomunu kökünden değiştirecek bir prosedürü onayladılar. İnsan genomuna müdahale etmenin uzun vadede sonuçları hakkında hiçbir şey bilmediğimizi düşünürsek son derece sorumsuz ve tedbirsiz bir hareket.”

 

Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

 

Bilim camiası ise verilen kararı oldukça hoş karşıladı. İşte bilim insanlarının konuya ilişkin düşünceleri:

 

CARE Üreme Merkezi genel müdürü Prof. Simon Fishel, düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor: “Özellikle de İngiltere’de bu fırsatı bekleyen hastalar düşünüldüğünde, bu harika bir haber. Başarının birçok faktöre bağlı olduğunu göz önüne aldığımızda, kolay olmayacağını biliyoruz. Fakat tıptan etiğe, tüm geniş kapsamlı tartışmalar ve düşünceler ışığında, doğru yönde bir adım atıldığı aşikâr. Bu teknolojiyi HFEA bünyesinde düzenlemek ve çiftlere bu hastalıktan uzak çocuklara sahip olma fırsatı vermek, tıbbi sağlığı önemseyen herkesin hoş karşılayacağı bir dönüm noktası.”

 

HFEA başkanı Sally Cheshire ise şöyle diyor: “Bu önemli karar, 2015 yılında bu tür tekniklerin kullanımı için parlamentonun yasayı değiştirmesine zemin hazırlayan araştırmacıların, klinik uzmanların ve yöneticilerin yıllar süren çabalarını temsil etmektedir. Gelecek kuşaklarda ciddi genetik hastalıklardan kaçınmak için yollar arayan hastalar, artık hayatlarını değiştirecek mitokondriyal bağış tedavisi için Newcastle Üniversitesi’ne başvurabilecekler.”

 

Kaynak: telegraph.co.uk

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön