Yenidoğan sarılığı çeşitleri

Yenidoğan sarılığı, zamanında doğan her 10 bebekten 6’sında, prematüre doğumlarda ise 10 bebekten 8’inde rastlanan bir durum. Bebeklerde sarılık, nedenlerine bağlı olarak 4 farklı şekilde ortaya çıkabiliyor.

Yenidoğan sarılığının 4 çeşidi

Sarılığın farklı çeşitleri

 

Fizyolojik sarılık: Bebeklerin pek çoğunda ilk hafta içinde görülen ve genellikle kendiliğinden geçen sarılık fizyolojik sarılıktır. Yenidoğan bebeklerde kırmızı kan hücrelerinin sayısı daha fazla ve yaşam süreleri daha kısadır. Karaciğer fonksiyonları yeterince olgunlaşmamıştır. Bağırsaklarına atılan bilirubinin tekrar kana geçişi daha fazladır. Bu nedenlerden dolayı yeni doğan bebeklerin büyük kısmında yaşamın ilk haftasında kanda bilirubin seviyesi artar ve fizyolojik sarılık görülür. Herhangi bir tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçer. Fizyolojik sarılık bazı durumlarda daha şiddetli geçebilir. Kırmızı kan hücre sayısının normalden fazla olması (polisitemi), zor doğumlara bağlı bebeğin kafa derisi altına kan toplanması (sefal hematom), ilk kakasını (mekonyum) geç yapması, bebeğin doğum sırasında kan yutmuş olması, yetersiz beslenmeye bağlı sıvı kaybı ve prematüre doğum fizyolojik sarılığın şiddetini artırabilir.

  YENİDOĞANDA SARILIK NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?  

 

Anne sütü sarılığı: Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde sarılık genellikle iki şekilde ortaya çıkar. Erken anne sütü sarılığı hayatın ilk üç gününde az emzirilen ve normalden fazla ağırlık kaybeden bebeklerde görülebilir. (Bebekler ilk 5 gün genellikle vücut ağırlıklarının yüzde 10'u kadar ağırlık kaybeder.) Erken anne sütü sarılığı genellikle emzirme teknikleriyle ilgili sorun yaşayan annelerin bebeklerinde görülür. Uygun emzirme politikaları, bebeğin erken ve sık emzirilmesi, bebeğe su, şekerli su vb. gıdalar verilmemesi, erken anne sütü sarılığını önleyebilir. Geç anne sütü sarılığı ise 5’inci günden sonra başlayıp 3 ay kadar devam edebilir. Geç anne sütü sarılığının nedeni tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Patolojik sarılık yapan nedenlerin araştırılmasından sonra iyi beslenen ve yeterli kilo alan bebeklerin tedavi gerekmeden izlenmeleri yeterlidir.

 

YENİDOĞAN SARILIĞI KALICI HASAR BIRAKMASIN! Patolojik sarılık: Sarılığa neden olan bilirubin maddesi kırmızı kan hücrelerinin yıkımıyla ortaya çıkar ve normalde karaciğerde bazı reaksiyonlardan geçtikten sonra safrayla bağırsaklara atılır. Bağırsaklara gelen bilirubinin bir kısmı da tekrar emilerek kana ve oradan da karaciğere gelir. Yenidoğan bebeklerde patolojik sarılıkların büyük çoğunluğundan bilirubin metabolizma basamaklarında normal fizyoloji dışında gelişen patolojik süreçler sorumludur. Bunun dışında kan grubu uyuşmazlıkları (Anne kan grubu 0 ve bebek A ya da B, anne kan grubu Rh (-) ve bebek Rh (+) ise), bebekte bazı kan hastalıkları, karaciğer hastalıkları, kalıtsal veya metabolik hastalıklar yeni doğan döneminde patolojik sarılığa neden olur.  

 

Uzamış sarılık: Sarılık zamanında doğan bebeklerde 14 gün, erken doğan bebeklerde 3 haftadan daha uzun süre devam ederse bu uzamış sarılık olarak adlandırılır. Uzamış sarılığı olan bebekler kan hastalığı, metabolik veya hormonal hastalıklar, enfeksiyon hastalığı, karaciğer hastalığı veya genetik nedenler açısından araştırılmalıdır. Bu sarılık genellikle 10-12 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Şubat 2016 Cumartesi 09:36

  Ben de erkdogum var olabilir dediler ine vur dum

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön