Bebekler için güvenli olmayan 7 besin

Bebeklere 6 aylık olmadan katı gıda verilmez.

Bebekler için güvenli olmayan 7 besin

Yeni bir anneyseniz, bebeğiniz için nelerin güvenli olmadığını da yeni yeni öğreniyor olabilirsiniz. Bebeğinize vermeyi düşündüğünüz bazı besinler alerjik reaksiyonlara bazıları da boğulmasına neden olabilir. Çoğu çocuk hekimi bebeklere 4 ile 6 aylık olmadan katı gıda verilmesini önermez. Vermeye başladığınızda sakınmanız gereken yiyecekler ise şöyle listelenebilir:

1. Balık
Çoğu balık, bebeğinizin gelişen vücuduna zarar verebilecek oranda cıva içerir. Ayrıca balık, alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir; bu yüzden ailenizde deniz ürünlerine alerjisi olan varsa daha da dikkatli olmalısınız demektir. 

 

2. Boğulma tehlikesi yaratan yiyecekler
Çiğ meyve ve sebze yemenin pek çok faydası vardır ama bunları bebeğinize vermeden önce tekrar düşünmelisiniz. Çoğu çiğ yiyecek serttir ve bebekler bunları çiğneyemez. Pişmiş olsa bile büyük parça yiyecekler de boğulma riski yaratabilir. Bebeğinize verdiğiniz her şeyi küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun.


3. İnek sütü
Bebeğiniz bir yaşını doldurana kadar, sadece anne sütü ya da mama ile beslenmeli ve inek sütünden uzak tutulmalıdır. Bunun sebeplerinden birisi inek sütünde yeterince demir olmamasıdır ve bebeklerde demir eksikliğine sebep olabilmesidir. Ayrıca çinko, C ve E vitaminleri açısından da fakirdir. Bebeklere çok erken yaşta inek sütü verildiğinde, bu sindirim ve mide problemleri yaşanmasına da sebep olabilir. 


4. Kafeinli içecekler
Kafeinin hiçbir vitamin ya da besin değeri yoktur, dolayısı ile hiçbir sağlık faydası da yoktur. Eğer bebeğinize kafeinli içecekler verirseniz, midesini rahatsız eder ve hatta kusmasına sebep olursunuz. Ayrıca huysuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkiler de kaçınılmazdır.

 


5. Bal
Balın pek çok faydası vardır; vitamin ve besin değeri yüksektir, alerjileri önler ve boğazı yumuşatır ama bebeğiniz en az bir yaşına gelene kadar bu lezzetli besinle tanışmamalıdır. İçinde, bebeğin sindirim sistemini istila edecek ve botulizm gelişimine sebep olacak Clostridium botulinum bakterisi denilen sporlar vardır. Bu zehirli hastalık nadirdir, ancak ölümcül olabilir. Yine de bal içeren bebek mamaları kullanmakta sakınca yoktur çünkü bunlar tüm sporları öldürecek derecelerde ısıtılır.


6. Kuruyemiş
Bebeklere kuruyemiş verilmemesinin en büyük sebeplerinden birisi boğulma riski yaratmalarıdır. Üstelik yemişler yüksek alerjik risk de taşır.


7. Yumurta
Yumurta zararsız görünse de 12 ay altındaki çoğu bebekte alerjik reaksiyona sebep olur. İyi haber ise, yine çoğunda bu reaksiyon 5 yaşından sonra geçer. Eğer bebeğinizde yumurta alerjisi varsa, yumurta ihtiva eden ürünler de kullanmamanız gerekebilir. Durumu kontrol altında tutmak için mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön