Aç ayıcık oyunu (23 ay)

Bebeğinizin sevdiği bir oyuncak hayvanı ya da bebeği ‘beslemesini’ sağlamak ona kaşık kontrolünü öğretmenin harika bir yoludur.

Aç ayıcık o çocuğa o yemeği yedirecek!

Kendinden küçük birinin beslenmesine yardımcı olarak kendi kendine beslenmenin ne kadar kolay olduğunu anlayacaktır. Bu aktivite, aynı zamanda empati kavramını, yani olaylara başkalarının bakış açısından bakabilmeyi (bu konsepti birkaç yıldan önce tam olarak anlayamayacak olsa da) öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

 

Uygun yaş: 23. ay (daha küçük ya da daha büyük çocuklar da bu oyundan keyif alabilir!)

Gelişen beceriler: ince motor becerileri, hayal gücü, empati, kendi kendine beslenebilme

Gerekli malzemeler: Kase, kaşık, bebek önlüğü, elbezi, sevdiği bir oyuncak ayı ya da bebek

 

Nasıl oynanır? Oyuncak ayıyı bebeğinizin kolaylıkla ulaşabileceği bir sandalyeye yerleştirin. Kâseyi ve kaşıkları çıkarın ve açıklama yapın: “Ayıcığın karnı çok açıkmış. Yemek zamanı. Yedirebilir misin?” Varmış gibi yaptığınız yiyeceğin kararını bebeğinize bırakabilirsiniz.

 

Önlüğü bebeğinize uzatın ve ayıcığa giydirirken size yardımcı olmasını söyleyin. Sonra kâseyi ve kaşığı bebeğinize uzatın ve “Bence artık yemek için hazır.” deyin.

 

Bebeğinizi ayıcığı beslerken onunla konuşması için teşvik edin. Örneğin şu şekilde önerilerde bulunabilirsiniz: “Ayıcığa yemeğini sevip sevmediğini sorabilir misin?” ya da şöyle bir şey: “Ayıcığın çok hoşuna gitti galiba!” ya da “Ne kadar mutlu görünüyor, değil mi?” gibi. Ancak çoğu zaman yalnızca oturun ve bebeğiniz işleri hallederken siz de keyfinize bakın.

 

İşi bittiğinde ona ne kadar iyi bir iş çıkardığını söyleyin ve “Vay canına, her yeri yoğurt oldu. Hadi ayıcığı temizleyelim.” gibi bir şey deyin. Elbezini bebeğinize verin ve ayıcığın yüzünü silmesini isteyin; önlüğü çıkarttırmayı da deneyin. Bebeğinizle birlikte kâseyi, kaşığı, önlüğü ve elbezini yerlerine koyun. Bu oyunla yaşayacağı keyif, kendi kendine yemek yeme konusunda heyecanlanmasını sağlayabilir; dolayısıyla yemek hazırlamak için hazır olmalısınız!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön