Küçük ayak izleri...

Hayallerinizdeki kişiyi buldunuz. Hiç beklenmedik şekilde romantik bir evlenme teklifi sonrasında büyük güzel bir düğünle, en güzel gelin siz oldunuz. Balayına Avrupa'yamı yoksa Ege kıyılarına mı gidelim derken baktınız tatil de bitti ve yeni evinizde yeni bir yaşama merhaba dediniz.

Küçük ayak izleri...
 • İlk başta planlar daha çok iki kişilik yapıldı. “Bir çalışma odası şart bu eve”, “ütü odası  neresi  olucak” derken, her ikiniz içinde ayrı ayrı giyinme odaları  tasarlandı. Bir, iki sene geçti  ve işte o müjdeli haber “bebek geliyor”.  Böyle durumlarda mutlu haberin üzerimizdeki adrenalini biraz azalınca, ilk panik durumu genelde annelerde gözlenir;  “Biz bu eve nasıl sığacağız?” Evet  haklısınız. Sıkışık kentsel yaşam çoğu zaman mekansal anlamda yetersizlikler gösteriyor. Günümüzde çoğunlukla toplu konut tipi yapılan ok katlı binaların standart odalarına sığamaz oluyoruz. Eğer siz benim bebek odam  önceden belirlendi ve şimdi bebeğim için hazırlanmayı bekliyor diyor iseniz şimdi odanıza bir göz atalım.

 

 • Bebek odası seçiminde ilk şart odanın güneş gören ve havalandırılabilen bir konumda olmasıdır. Hem gürültüden uzak olmalı hemde sizin kolaylıkla kontrol edebiliceğiniz bir yerde olmalıdır.  Bebeğinizin odası için en doğru yön doğu cephesidir. Doğudan gelen sabah ışığı bebeğinizin rahat ve huzurlu uyanmasını  sağlar. Tabi sıcak ve nemli bir şehirde yaşadığımızda bebeğinizin bulunduğu mekandaki nem oranı onun solunumunu etkileyeceğinden çok önem taşımaktadır. Oda sıcaklığının genelde 20 derece civarı olması doktorlar tarafından önerilmektedir. Kullanıcağımız bebek odasına karar verdikten sonra aslında yolunda yarısına yaklaştık demektir.  Şimdi geriye, seçeceğimiz  uygun ve sağlıklı mobilyalarımızla, belirlediğimiz oda içine en doğru şekilde nasıl yerleşmeliyiz diye düşünelim.

 

 • Özellikle  sıcak ve nemli bir şehirde yaşıyorsanız oda yerleşim planında size belirleyici olan unsurların başında klimanın yeri gelmektedir. Hiç kimse yeni doğmuş bebeğinin klimanın dondurucu ve kurutucu etkisiyle direk olarak etkilenmesini  istemez. Dolayısıyla bebek yatağımız olabildiğince klimayla  ters açılarda yerleştirilmelidir. Aynı klima gibi kaloriferli evlerde de kaloriferden gelecek olan ısı direk olarak bebeğinizin beşiği ile temasta  olmamalıdır. Genelde evlerde yer döşemesi parke kullanılmaktadır. Bebek odaları için bu biz mimarların işimine gelmektedir. Çünkü duvardan duvara halılar yumuşak  görünümlü olmasının karşında bebeğiniz için alerjiktir. En uygun kullanım parke üzeri parça halılardır.  Bu halıları seçerken ise kesinlikle yeni zelanda yününden yapılan halılar tercih edilmelidir. Oda duvarları ise; çocuğunuzun ilgisini çekicek,  algısını geliştirecek renkli şekillerden oluşan desenler oda genelinde değil ama yoğunluklu olarak bir duvarda uygulanır ise güzel bir atmosfer yakalanacaktır. Bu desenler duvar kağıdı, grafik baskı, sticker  ve panolar şeklinde olabilir.  Eğer daha sade bir oda hayal ediyorsanız kullanılan duvar boyasının su bazlı olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir.


Mimar Nihal Şima Dağyar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön