Alfa neslini nasıl bir dünya bekliyor?

Alfa neslini nasıl bir dünya bekliyor?

Alfa nesli 2010 sonrasında doğan bireyler için kullanılan bir terimdir. Nesnelerin interneti ile karşılaşacak olan nesil üyeleri, teknoloji desteğini en fazla alan nesil olacak gibi.

Bugün dünyaya her hafta 2,5 milyon alfa nesli üyesi dâhil olmaktadır. Y kuşağının oyuncaklarla büyüdüğü bir dünyada, alfa nesli oyuncakları telefon ve tablet bilgisayarlar olmaktadır.

 

2010 yılında dünyaya gelen ilk alfa kuşağı mensubu nelerle mi karşılaştı?

 

-Apple'ın çıkardığı iPad isimli cihaz, Nisan ayında piyasaya sürüldü.

 

-ABD’nin dış siyaset belgeleri sızdırıldı. Wikileaks depremi yaşandı.

 

-Çevre bilincinin yüksek olacağı Alfa Nesli için üzüntüyle hatırlayacağı bir çevre felaketi yaşandı. BP’ye ait platform, Meksika körfezinde 200 km alanı etkileyen bir çevre kirliliğine neden oldu.

 

-Türkiye’de 37 milyon kullanıcı bulunan Instagram platformu oluşturuldu.

 

Doğar doğmaz görünür oluyorlar

 

Alfa nesli bireyleri, teknoloji dünyasının tam göbeğinde doğuyorlar. Nesil üyelerine verilen telefon ve tabletler sayesinde çok küçük yaşlarda sosyal medya mecralarında görünür hale geliyorlar. Küçük yaşta sanal ortamlara giriş yapan bireyler, farklı sorunlarla da karşı karşıya kalıyorlar.

 

Alfa nesli, görünürlükleriyle ön plana çıkarken bu durum mahremiyet gibi konularda da tartışmaları beraberinde getiriyor.

 

Teknolojinin içerisinde dünyaya gelen kuşak üyelerinin diğer bireylerle olan sohbetinin oldukça kısıtlı olacağı düşünülmektedir. Ancak alfa neslinin, ebeveynlerine de düşkün bir nesil olacağı tahmin ediliyor.

 

Alfa neslinin tüketici alışkanlıkları irdelendiği zaman, online süreçlerin devrede olacağı aşikar. Nesil mensuplarının, tüketimlerini çevrimiçi alanlarda gerçekleştireceği düşünülmektedir.

Alfa neslinin en büyük bireyi şu an 9 yaşında ve ilköğretim öğrencisidir. Yapay zekâ, robot ve 3D yazıcı teknolojilerinin ön planda olacağı bir dünyada hayat sürecekleri öngörülüyor.

 

Onur Kaplan

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön