Gürcistanlı sevgili

2015 yılından beri Türkiye’de yaşayan Gürcistan uyruklu bir kız ile birlikteyim. 2016 yılında evlilik teklifinde bulundum. Hazır olmadığını söyleyip teklifimi reddetti. Sabrettim, acele etmedim, bekledim. Bu sürede ilişkimiz devam etti. O ne zaman ayrılmak istese hep ben ikna ettim kalması için. Yani fedakarlıkları hep ben yaptım. 2018 ekim ayında ayrıldık ama birbirimizden kopamadık. İletişimimiz devam etti. Bundan birkaç hafta önce 2 yetişkin gibi buluşup konuştuk. Ben ona niyetimin ciddi olduğunu anlattım, ayrılık süresi boyunca ilişkimizde yolunda gitmeyen şeyleri nasıl düzeltebileceğimiz konusunda olgunca konuşup uzlaşı yolu önerdim. İsterse evlenebileceğimizi söyledim. Geçen hafta ailesinin yanına gitti (yurtdışına). Türkiye’ye geri geldiği gün ise bana, kendisini babasından isteyebileceğimi söyledi, “Kararımı verdim” dedi. Detayları konuşmaya başladık. Bana evlilik tarihi sordu. “2019 Temmuz-Ağustos dönemi düşünüyorum” dedim. “Bu tarih çok erken, sonbaharda yapalım” dedi. “Birbirimizi 4 yıldır tanıyoruz, neden ötelemek istiyorsun? 1 ay öteleme çaban niçin?” falan diye sordum. “Aileme de temmuz-ağustos ayı için danışmam gerek” dedi. “Eğer evlenmeye niyetin yok ise benim zamanımı çalma” dedim. “Aileme danışıp ertesi gün sana cevap vereceğim” dedi. Ertesi gün oldu ama herhangi bir cevap vermedi. Bir sonraki gün ben kendisine sordum. “Ailene danıştın mı, ona göre ben de kendi aileme kararımızdan bahsedeceğim” dedim. Bana “Şu an çok yoğunum, yarın cevap vereceğim, lütfen üstüme gelme” dedi. Ertesi sabah WhatsApp’tan bana cevap verdi. Cevabı aynen size aktarıyorum: “Canım, sen haklıydın. Ben evliliğe hazır değilim şu an. Mevcut yaşantımı değiştirme fikri çoktan beni korkutmaya başladı ama ben seninle olmak için bir karar verdim. Ama çok yakın tarihte evlenmek bana göre değil, yapamam. Üstümde baskı var gibi hissediyorum bu şekilde. Şu an tek bildiğim, hazır olmadığımdır. Özür dilerim ve her şey için teşekkür ederim. Seni seviyorum ama sanırım senin zamanını çalmamak en doğrusu. Mutlu olmanı ve mutlu yaşamanı dilerim”

 

Bu mesajı görünce ben de cevap olarak: “Seni aradım, telefonun kapalı. Sana uymayan bir tarih için bana farklı bir tarih önermek yerine, her zamanki gibi her şeyi yıkmaya çalışıyorsun. Umarım bir gün dengeli davranış sergilersin” dedim. Tabii, o gün bana mesaj attıktan sonra cep telini bilerek kapatmış. Akşam açtı. Mesajımı da okudu mu, okumadı mı bilmiyorum.

 

Bu kız 30 yaşında, akrep burcu. Ben ise 38 yaşında, balık burcuyum. Birkaç gün önce benle evlenmeyi düşünen insanın böyle bir mesaj atması nedir? Benim onun kararını sormamı baskı olarak görüp kurtulma çabasıyla mı verdi bu cevabı? Şu an gerçekten hiçbir şey anlamıyorum. Bir de bu kademeden sonra ne yapmamı tavsiye edersiniz? Bekleyip görmek mi, yoksa telefon numarasını rehberimden ve kendisini kafamdan silmeli miyim? Benle yakın zamanda iletişime geçmek isteyecek midir? Eğer böyle bir girişimde bulunur ise ben ne yapmalıyım? Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

 

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

 

 

Gözlerin bende kalmış

Aynalarda seni gördüm

 

Etrafınıza bakınca hep onu görmüş olmalısınız. Bunca sene bu ilişkiden “belki”nin umuduyla vazgeçmemişsiniz. Her şey aslında ne kadar ortada ama görmekten kaçmış, “ille de o” demişsiniz ki yıllardır bu kadının peşindesiniz. Halbuki bir duygu veya istek ya vardır ya yoktur. Ortası, isteksizlik halidir, duygu olarak da istek olarak da. Size bir misal, sevgili okurum: Kendinizden pay biçin. Bir şeyi gerçekten istiyorsanız içinizde bir enerji oluşur, hemen ayaklanırsınız ama istemiyorsanız oflaya poflaya, zoraki yapmaya çalışırsınız ya da bir bahane bulup “Ben yapmasam… Çok yorgunum, başım ağrıyor” vs der, bahane üretirsiniz. Kız arkadaşınız da yıllardır “hazır değilim” diyerek size hep bahane  sunmuş. Nedeni, evliliğe değil, size hazır olmadığındandır. Bir kadın birini sevmişse dünden evliliğe hazırdır. O istekle yatar, o istekle kalkar ve erkeği genelde kadın sıkıştırır “Hadi aşkım, ne zaman evleneceğiz? Evleneceğiz, değil mi canım?” diyerek başının etini yer. Evliliğe bahaneler üretiyor, sizi oyalıyorsa evleneceği kişi olarak sizi görmediğinden veya başka biriyle ilgili bir beklentisi, ümidi olduğundan olabilir, diye düşünüyorum. Bu kadın zaten size karşı olan isteksizliğini, her evliliği dile getirmenizde ortaya koymuş ve bir süre ayrılmışsınız da. Sonra “ayrı yapamadık” demiş olsanız da bu geri dönüşteki çaba, eminim, sizindir aslında. Siz yıllardır bu çabanızla bir nevi kendinizi bu ilişkide barındırmışsınız.

 

İnsan her şeyi sezer, bilir de bilmezlikten gelir, böylesi işine gelir, vazgeçmeye cesaret edemez. Hala bir şekilde sürüyor olmasıyla bu ilişkiyi sürdürür. Aksi durumda acı çekecek, yeniden biri için emek sarf edecektir. Bu yüzden tatmin edici bir ilişki yaşamasa bile beklemeyi tercih eder, yeni bir ilişkiyi göze alamaz. Sizin de yaptığınız bu.

 

Tavsiyem, bu kadınla olan ilişkinizi noktalamanız, hatta numarasını bile silmeniz. Hasbelkader bu kadın cesaretlenir, istek gelir de evlenseniz bile yetersiz duygularıyla sizi mutlu edemeyecektir. Kendisiyle ilgili kanım bu. O yüzden, yıllardır gösteremediğiniz cesareti artık göstermelisiniz. Ayrılın, sevgili okurum, cesaret… Siz sürekli onun etrafında olarak ona kendi değerinizi gösterememişsiniz. Birini olduğundan fazla değerli tutmak, sizi değersiz duruma düşürür ve zaman çok kıymetli, boşa harcamamalısınız.

 

Bundan sonrasında ona değil ama kendinize yeni bir şans tanımanız dileği ve umuduyla.

 

Sevgiler

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Nisan 2019 Pazartesi 11:48

  yoluna bak, etrafına bak, önüne bak!

  Cevapla
 •  
  24 Nisan 2019 Çarşamba 00:45

  bırak gitsin dönerse senindir dönmez ise zaten hiç senin olmamıştır ( klasik ve basit cevap.... ) bir kıza takılma zamanını harcama BİR DOST...

  Cevapla
 •  
  21 Nisan 2019 Pazar 21:23

  Türk kızı bul kendine

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön