Evlenip beni terk etti, şimdi geri dönmek istiyor

“Merhaba Yeşim Hanım. Ben 1 sene önce sevdiğim adamdan ayrılmak zorunda bırakıldım. Ama normal bir ayrılık değil bu. Bir buçuk senelik birliktelikten sonra beraberken ailesinin isteği (!) doğrultusunda başkasıyla evlendi. Beni sevdiğini iddia ederken. Ben ayrılmak istediğimde ayrılmamıştı ama sonra evlendi. Benimle birlikteyken bana bunu söyledi ve 1 hafta sonra nişanlandı ve de 1 ay sonra evlendi. Ben bunu haberlerden öğrendim. Evlenmez sandım. Yapmaz dedim. Ama yapmıştı. Yıkılmıştım. Belki hiç susmadan ağladım. Kimseye anlatamadım ama hep ağladım. Bu durumun üzerine 1 sene oldu. Ben hala bazen ilk günkü gibi üzülüyorum, çok ağır atlattım bazı şeyleri, çok canım yandı. Bir yandan da abim madde bağımlısı, çok ileri raddede. Ailem çok çabalıyor bırakması için ama bırakmıyor. Bu problemlerle boğuşurken kendimi unuttum. Arada gülerken ağlama nöbetleri geliyor. Bazen intihar etmeyi düşünüyorum ama sonra diyorum ki geçecek. Bu sevdiğim adam şimdi beni arıyor boşanma noktasındayım diye. Numaramı bulmuş, nerden bulduysa... Beni bir çırpıda silip evlenen adamla konuşmak bile gelmedi içimden. Ama bir yandan da acabalarım var. Hala mı seviyorum diye geçiyor aklımdan. Ama bunu durdurup acısını çekip ona yenilmiyorum. Mutluluk oyunlarımı oynuyorum ama içim kan ağlıyor. Sadece sevmeden evlendi diye biliyorum, bir de mutsuz olduğunu iddia ediyor kendisi. Bense yeni ve sağlam başka bir ilişkiye yol alıyorum. En azından kendim için bunu yapmalıyım. Ama bunu sığınacak bir liman olarak görmüyorum. 1sene kimseyi kabul etmedim ama artık kendimi düşünmeliyim diyorum. Ben bu ilişkiyi yürütürken bir gün karşıma çıksa git geller yaşar mıyım gerçekten bunu bilemiyorum. Sizce ben ne yapmalıyım? Ben mimarım ve hayatımı mesleğime adamaktan çok korkuyorum. Hayatımda her şey mimarlık oldu. Deli gibi çalışıyorum. Kendimi buna verdim. Baktım kendimi unutmuşum. Ben nasıl bir yol izlemeliyim? 1 senedir ağlıyorum. Kimse bilmiyor. Bir Allah bir ben biliyorum. Bu insan benden çok şey  aldı… Çok zor değil bunu hissediyorum. Çünkü ona karşı nefret bile yok içimde. Sadece acıyorum. Nefret bile etmiyorum. Ama sadece kimseye güvenemez oldum. Bunu aşmak istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim size. İyi günler...”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Masallar hep çocuklara anlatılır, bazen büyüklere de anlatanlar oluyor. Birçok evli erkek bazı kadınlara Lafonten’den masallar anlatıyor. Ne diyorlar? Aslında çok mutsuzum, yakında boşanacağım, inan bana hala seni seviyorum... Nasıl bir masal bu? Sonu mutlu bitmeyen masallar bunlar. Oysa masalların sonu hep mutlu biter, bitmeli. O zaman insanlar mutlu olur; siz de mutlu olmalısınız ama masallarla değil gerçeklerle, adam gibi adamlarla. Dünyada bir o bir de siz mi varsınız. Kendinize bunu yapmayın, kanmayın, aldanmayın. Bir girdabın içine bile bile girmeyin. Siz cahil biri değilsiniz, yelkenlerinizi indirmeyin, açın o yelkenleri engin denizlere. Hazır biraz unutmayı başarmışken alabora olmayın, mutlu olun. Size geri döndü, bunun keyfini çıkarın ama kabul etmeyin, aramalarına cevap da vermeyin. Ne işiniz var hayatınıza gelmiş, acı verip arkasına bile bakmadan gitmiş biriyle? Bu kişi önce evli olması, sonra sizinle beraberken bu evliliği gerçekleştirip ortada bırakması nedeniyle ikinci bir şansı asla hak etmiyor. Öyle kolay kolay boşanılmaz, sadece boş bir vaattir o. Boş sözlerin içi doldurulamayacaksa anlamı da yoktur. Çünkü o boşanmayı bir türlü gerçekleştiremezler. İstatistikler, yapılan araştırmalar, anlatılanlar bizlere bunu öngörmemizi söylüyor. Bu yüzden eski sevgilinize duyduğunuz özlem ve sevgi sizi yanlışa sürüklemesin.

 

Bu duruma aklınızla meydan okuyun, duygularınıza direnin. Süngünüzü düşürmeyin. Aklınızın sesinden şaşmayın. Bugün yaşadığınız acı ile geçirdiğiniz her gün her saat acıtarak geçse de boşa çekilen her acı zaman kaybından başka bir şey değil. Kişi bunu ancak unutmayı tam olarak başardığında idrak edebiliyor. İnsanın sevgiyi yüreğinde bu kadar büyük ve unutulmaz tutabilmesi için hak etmiş olması gerekir. Bu kişi unutulmamayı hak etmemiş, acı çekmenizi, gözyaşları akıtmanızı hak etmemiş. Hak etmeyen biri için fazlaca acı çekmişsiniz, artık buna son vermelisiniz çünkü siz kazandınız. Onu bu halde gördünüz. Ama bugün dönüp sizi araması, evli olduğunu, sizi terk ettiğini yok edebilir mi? Pişman olması çok normal, isteyerek evlenmemiş ama kimse de başına silah dayamamıştır. Özgür iradesi yok muydu? Sizinle niye çıktı ve sizinle çıkarken size bu yanlışı neden yaptı? Şimdi de eşine yapıyor. Davranışlarıyla güven veren biri kesinlikle değil. Hayatınızı tekrar karıştırmasına izin vermemenizi öneriririm. Çünkü hayat sade ondan ibaret değil.

 

“Ağlamak sızlamak

kaç para eder

Bir şarkı söylenir bir şarkı biter

Ömür dedikleri gitti gider

Bir avuç su gibi parmaklarından”

 

Bu dizelerdeki gibi hayat size çaktırmadan akıp gider sevgili okurum. Giden gitmişse artık onunla ilgili sayfa kapanmıştır. Yeni duygulara kapınızı açmalısınız. Bir aday varsa değerlendirmelisiniz. Bu kişi yüzünden tüm erkekleri aynı kefede değerlendirmemelisiniz. Bu büyük haksızlık olur. Bunu kendi içinizde kabul ederek isterseniz bir ilişki yaşayabilir, o ilişkide var olabilirsiniz. Bir başkasını sevemem diye bir şey düşünmeyin, seversiniz, hem de daha çok seversiniz. Çalışmaya kendinizi vermeniz kötü bir şey değil ama hayatınız tamamen çalışma hayatı olmamalı, tek yönlü beslenme gibi. Yaşamak için sevmek sevilmek gibi diğer gıdalara da ihtiyaç var. O nedenle bütün umutsuz duyguları düşünceleri geçmişte bırakarak geleceğinizden yana umutlu olun. Kapanan sayfayla birlikte endişelerinizi geçmişte bırakın, gelecekte hep ümit vardır ve bu umudu siz bugün güçlü durarak elinizde tutuyorsunuz. Çünkü her güzel şeye bugün yaptıklarınızla, verdiğiniz kararlarla ulaşabilirsiniz. Onun için bugün önemlidir. Sizin konunuzda artık anlaştık diye düşünüyorum. Erkek kardeşiniz konusunda o kapanmayan bir yara olarak kalacak ne yazık, kendi istemediği sürece hiçbir gelişme yaşayamaz. Psikolojik yardım mutlaka almalı ne kadar farkında olursa o kadar kurtulmak için gayret edecek, tamamen kurtulmasa bile gayret edecek, bu da inanın önemli. Her tedavi bir umut çünkü. Kardeşiniz mutlaka tedaviler görmeli. Tedaviler diyorum, buraya dikkatinizi çekerim. Allahtan ümit hiç kesilmez değil mi? Size ve ailenize güzel günlerin yakında olması dileğiyle sevgiler yolluyorum...

 

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön