Beni çok kırıyor...

“Yeşim Hanım merhabalar,

Sevgilimle kavga ettik, okul notlarımı konuşuyorduk, bana ‘cidden bir kız olarak ilk defa düşük not alan bir tanıdığımı gördüm’ dedi. Sonra da ‘bizim bir akrabamız var cidden çok zeki, 1. oldu’ falan dedi. Böyle söylemesi çok kırdı beni. Moralimin bozulduğunu söyledim. Buna mı bozuluyor moralin, utanılacak şeydi düşük alman, asıl buna bozulsun moralin dedi. Bir süre daha bu konuda tartıştık. Kes sesini, yeter deyip duruyorsun hala dedi. Olayı üsteleyen o, bir özür dilese, ‘kırdım tamam o şekilde söylemeseydim’ dese ‘sen yaparsın’ dese, motive etse… Utanman gerek ne demek yani? Kendi notları da iyi değil ki bana böyle diyor. Ben keyfimden çalışmamazlık yapmıyordum, kavgalarımız hep sınav zamanına denk, bende bu yüzden çalışamıyordum. Bir süre konuşmadık. Sonra yazdım "Bir kız ancak namuslu olmazsa utanması gerekir, notlardan değil” dedim ve “Ben ilerde ev geçindirmeyeceğim, sen erkeksin, senin için daha önemli,  ben okumamam lazım demiyorum ama senin için daha önemli” dedim. Sonra çok kızdı ve iyice tartışmaya başladık. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Ben kıracak bir şey söylemedim ona. Aksine o kırdı beni. Ayrıca özür dilemeyi bilmiyor, uzattıkça uzuyor kavga, sonra üsteleyen sensin diyor bana. Ama sevgisine de bir o kadar inanıyorum. Yeşim Hanım yardımcı olursanız çok mutlu olurum, cevabınızı bekliyorum.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

“Düşünce, düşüncenin düşüncesidir. Gözünü kapat ve gör.”

 

Güzel bir söz değil mi sevgili okurum? Şimdi siz de gözünüzü kapatın ve düşünün; ne var bu kadar büyütecek? Sizi sevdiğini biliyorsunuz ya! İnsan kalbiyle her şeyi hissedebilecekken gönül gözünü kapar, kendi düşüncelerine takılır, takıldınız mı da o düşünceler sizi bırakmaz ama insan kendi düşüncelerine hakim olmayı öğrenirse kendi kendinin elinde oyuncak olmaktan da kurtulabilir. Şimdi siz de yaşınız genç olduğundan düşüncelerin içinde kaybolup hayatınızın hakimiyetinden uzaklaşıyorsunuz. Oysa hayatınızdaki en önemli şeylerden biri üniversite ve siz bu tutumunuzla onu ıskalayabilirsiniz.

 

Bu kadar erken yaşta hayaliniz ve hedefiniz sadece sevdiğiniz erkekle evlenmeye odaklanmak, o ne dedi, niye dedi olmamalı. Üniversite arada geçiştirilecek, oluruna bırakılacak bir şey değil. Şu an yeterince farkında değilsiniz. Halbuki kazandığınız okul hayatınıza değer katacak, sizi güçlendirecek, kişiliğinizi geliştirecek, sizi söz sahibi yapacak. O yüzden de yapabileceğinizin en iyisinin gayreti içinde olmalısınız. Bunun bilincinde olsaydınız, söylenen sözlere bu kadar takılmaz, yapıcı eleştiriler olarak görerek daha çok çalışmaya yönelirdiniz, kamçılanırdınız. Sonuçta sizi çalışmaya teşvik etmek için söylenmiş sözler, üslubu bilememiş. En nihayetinde o da henüz genç. Birbirinizi geliştirecek, yönlendirecek, doğruları yanlışları görerek fark ederek birbirinize ulaşmayı öğreneceksiniz. Bu da sürekli bıdı bıdı konuşarak değil, verilen tepkilerle elde edilir. Münakaşaya girmek yerine rahatsızlığınızı dile getirmeniz sonra susmanız, biraz geri çekilmeniz yeterlidir. Verdiğiniz tepkiler onun davranışlarına yön verecektir. Sizi değerli buluyorsa önemseyecek, dikkate alacaktır. Tabii bu da biraz göze almaktan, korkmamaktan geçiyor. Size sert tepki verin demiyorum, dikkatinizi çekerim biraz geri çekilin. Bakın o kendisini nasıl geri çekiyor? Siz niye geri çekmiyorsunuz düşündünüz mü? Çünkü hayatınızı bu ilişki yönlendiriyor ve etkiliyor. Eliniz, ayağınız düşüyor; oysa bağımlı değil sadece bağlı olmalısınız. Bu noktaya gelebilmek de insanın kendini tanıması, ne istediğini bilmesi ile ilişkilidir. İnsan o zaman kendi içinde ve dışında huzur bulabilir. Kendinize inanmanız, güvenmeniz bu huzurun en büyük kaynağıdır. Siz olmayı başaramadan ne kendi hayatınızda ne de başkasının hayatında yeterli varlık gösterebilirsiniz.

 

Öte yandan zaman değişti sevgili genç okurum artık sadece erkekler ev geçindirmiyor. Daha doğrusu geçindiremiyor. Kadın erkek birlikte güç oluşturarak ev geçindiriliyor. O nedenledir ki bu eski zihniyetten uzaklaşmalı, kendinizi geleceğiniz için en iyi şekilde hazırlamalısınız. Yan gelip yatmak, erkeğin sırtında yaşama devri üzgünüm ama bitti… Erkek arkadaşınıza çalışmayacağım diyerek onu korkutmayın derim. Sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön