Sevgilimi uyuşturucudan nasıl uzaklaştırabilirim?

“Merhaba Yeşim Hanım, madde bağımlılarıyla ilgili yazınızı okudum, gerçekten çok iyi bilgiler veriyorsunuz ve ben de madde bağımlısı olan bir sevgiliye sahibim ne yazık ki. Elimden gelen her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum, onu anlamaya çalışıyor ve destek oluyorum. O her kullandığında ben ölüyorum, canımdan can gidiyor. İyi davranıyorum olmuyor, duygusal şekilde kötü davranıyorum olmuyor, çok araştırma yaptım, olması gerektiği gibi davranıyorum ve onu çok seviyorum, düzelmesini istiyorum… Güven ve irade var ama kullanmayı bilmiyor. Ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım? Psikiyatrik tedavileri de kabul edip gidiyor ama hiç uygulamıyor. Nasıl ikna etmeliyim, yardım edin ne olur...”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Duvara bile çivi bir vuruşta çakılmaz, kaç kere vuruyorsun çekiçle öyle duvara giriyor. Anneler, babalar çocuklarına iyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı bir kere söylemeyecekler, bıktırmadan ama anladıklarına emin olana dek söyleyecekler. Eğer gençlerin kulağına doğrular, yanlışlar iyi anlatılmamışsa hayatın kendisi anlatır. Bazen öyle anlatır ki, yaşarken öldüre öldüre anlatır. Evet belki ölüme uzak değiliz ama yaşarken öle öle yaşamak acıların en büyüğü. Ölümün nerede bizi beklediğini bilemiyoruz. Çok da aklımıza getirmemeye çalışıyoruz. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamlarımıza sarılıyoruz, hep daha güzel günlerin peşindeyiz; daha güzel, daha güzel günler gelecek...

 

Yaşadıkça, sağlık yerinde oldukça hayatta hep umut da var. Biz yaşamı umut ederek yaşarken, bazı insanlar yaşamla baş etmekten kaçtıklarını sanarak kendilerini bir ateşe atıyorlar. Yaşadıkları kadarını yana yana yaşıyorlar. İnsanın hayatını maddeye teslim etmesi demek o hayatın ellerinden kayıp gitmesi demek. Üstelik bunu kendi elleriyle yapıyorlar. Yapabileceği, başarabileceği onlarca şey varken yaşamını “al ben kullanamadım, sen yok et” dercesine maddeye teslim etmesi, o başlangıç anı bir akıl tutulması yaşanıyor olmalı, yoksa gencecik insanlar yaşamlarını niye heba etsinler? Bir gaflet anı mıdır nedir, kişiye göre değişir herhalde... Belki de gerçekten yaşamaktan o an için kaçmak, sonrası da insanlardan kaçmak, varla yok arasında bir yerlerde yok olmayı beklemek madde kullanmak.

 

Sevgili okurum, talihsiz bir beraberlik olmuş sizin adınıza ama sizi kınamıyorum, sevmek böyle bir şey de, sonrası her zaman güzel sonuç vermiyor. Çok emek vereceksiniz, onun hayatını onu korumak adına zapt etmek isteyeceksiniz, en fenası onu kendisinden korumak için çabalayacaksınız. Onun en büyük düşmanı kendisi, aklındaki madde madde diye onu çağıran ses. Sevmeniz, sabretmeniz ve vazgeçmemeniz gerekecek. Onu bağımlılıktan kurtarayım derken kendinizden vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Farklı farklı insanlarla muhatap olabileceksiniz. Bu madde kullanımı yaşayan insanların hepsi iyi olmuyor. Tedirgin olacaksınız, korkacaksınız. Zor bir sevgiyi ayakta tutmak için direneceksiniz. Yaşadığı ve yaşadığınız sürece hiçbir garantisi olmayan bırakışlar yaşayacak siz her bırakma girişiminde ona inanacaksınız o da kendisine inanmak isteyecek ama kendi içinde her an başlayabileceğini bilecek. Çünkü aklında öldürmesi gereken bir nevi “şeytanla” yaşayacak. O şeytan onu hep dürtecek; ‘’Hadi hadi iç iç!’’ Bu içindeki şeytanla mücadele edecek.

 

Ne yapmalısınız? Hayatınızı onun için ziyan etmeyi göze alacaksınız. Çünkü hayatınızda hep bir korku, endişe, kaygı olacak. Onun gözlerine odaklanacaksınız, hareketlerine odaklanacaksınız, yaşamınız onu kontrol etmekle geçecek. Sevginizle besleyeceksiniz, ona güven vereceksiniz, sen başarırsın diyerek ona güç vereceksiniz. Belki bir gün başaracak da, denemeler yapacak belki başarısız olacak, yine denemeli. Her deneme ona güç ve güven verecek. Yapabileceğini görecek, içinde kendinden yana ümit doğacak, bu önemli bir şey. Arkadaş çevresine dikkat edeceksiniz. Bu maddeleri kullanan kişilerden uzak durması, onlarla temas halinde olmaması gerekiyor. Diğer bir konu tek başınıza başarmanız çok zor, ailesinin de destek olması gerekli, sevgi ve ilgileriyle destek olmalılar. Bu ilgiler ona ben değerliyim, seviliyorum mesajı verirken, aynı zamanda bırakması gerektiğini de hissettirecek.

 

Sevgiliniz bu şekilde kendisiyle mücadeleye başlayacak. Sevginin haricinde onu hayata bağlayacak bir işi, amacı, hayalleri olmalı. Bu amaçlar, hayaller çok önemli. İnsanı hayalleri ve umutları ayakta tutar. Bunlara yoğunlaşmasında yardımcı olun. Beraberce hayaller kurun, onu ortak edin, beklentileriniz büyük olmasın, küçük küçük adımlarla başlasın hayallerine umutlarına ama umut etsin, hayal kursun, yaşamla bağı olsun. Psikolojik tedaviye devam etsin, bugün değilse yarın aklındakiler onu düşündürecektir. Uygulaması için onu bıktırmadan teşvik edin. Hayattaki güzellikleri fark etmesinde yardımcı olun, beraberce güzel paylaşımları yaşarken hissetmesine, fark etmesine yardımcı olun. Yaşamın güzelliklerin fark etmesi onun hayata bağlanması demek. İyi beslensin, aldığı maddeler vücudunun sadece bir yerinde değil her yerinde tahribat yaptığından bu konuyu önemseyin. Çeşitli tedaviler uygulanıyor, bir aralar vücuda madde içmemesi için onun istemesini sağlayan bir şeyler koyuyorlardı şimdi belki daha farklı yöntemler çıkmıştır. Masraflı bir tedavi bu ama devlet hastanelerinde de Amatem’ler var, oralardan da yardım alabilirsiniz. Buralarda da gözünüz açık olacak, dikkatli olacaksınız. Her yerde satış olabiliyor. Tedaviye razı edin hem psikolojik hem madde tedavisi ve yılmayın, kolayca çözüme ulaşılan bir alışkanlık değil. Belki hiç bırakamayabilir de bu da bir gerçek. Ben kişinin karakteri, iradesi, hayata bağlılığı, etrafının desteği, yanında sizin gibi bir kadının sevgisi oldukça bütün bunların işe yarayacağına inanıyorum. Zor bir hayat olacak, bunu önceden bilmelisiniz. Eğer bırakamazsa bugünkü gördüğünüz kişi olmayacak, karşınızda eski halinden eser bulamayacaksınız. Sabır, sevgi, şefkat başka bir açıklaması yok. Yeri gelince çok yüklenmeden, bunalımlara sürüklemeden hatalarını da göstereceksiniz. Yaparsın, başarısın diye diye buna inandıracaksınız. İnanmak bazen başarmakiçin en büyük adımdır. Allah yardımcınız olsun.Sevgiler…

 

 

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön