Üniversite kafamı karıştırıyor...

“Merhabalar Yeşim Hanım, 18 yaşındayım bu sene üniversite sınavına ikinci kez girdim, psikolog olmak istiyorum. İlk girdiğimde yeterli puanı alamadım. İkinci sene sınavın 2. aşaması olan LYS’ye kayıt tarihini kaçırdım. Sınava giremedim. Şimdi tercih zamanı YGS puanımla bazı bölümlere kayıt olabilirim ama psikolog olmak istiyorum. Ailem bana 1 sene sonraki sınava hazırlan, gir, gerekirse vakıf üniversitesine gidersin ücretli olarak ama istediğin mesleği olursun diyor. İstemediğin şeyi yazma diyor. Ben okula gitmek istiyorum ama artık. Ailem ise saçma sapan şeyi okuyacağına 1 sene daha dur, çalış, psikolog ol diyor. Bilmiyorum ne yapacağımı, bana da mantıklı gelen ailemin dediği ama çok sıkıldım ders çalışmaktan, evde durmaktan, yani okula gitmemekten. Bir de tüm çevrem üniversiteye gidiyor, bir ben kaldım. Yani kendimi, içimi ifade de edemiyorum tam olarak, tercih yaparsam daha mı mutlu olacağım, bilmiyorum. Diğer sınava 7 ay var sadece. Zaman çabuk geçiyor. Aslında hangisi beni daha olumlu etkiler, bilmiyorum.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Henüz 18 yaşındayken kendinizi korkak alıştırmayın. Cesaretli olun. Bir sene nedir ki? Bir sene bir hayatı kurtaracaksa, feda edin bir senenizi gitsin. Varsın arkadaşlarınızın hepsi üniversiteye gidiyor olsun. Sizin yarışınız kendinizle olsun ve bence hep kendinizle yarışın, kimseyle değil. Sizin duygularınız, arzularınız, önemli olan bunlar. İstemediğiniz bir bölümü okuduğunuzda okul öyle böyle geçecek. Arkadaşlar, şamatalar istekli olmasanız da takmamaya çalışacaksınız ama okuldan sonra iş hayatına geçince işler değişecek. Size iş hayatı nasıl dediklerinde onlara ne diyeceksiniz biliyor musunuz? Çok kötü. Ya keşke… Keşke ne? Kendi kendinize söyleyebilecek misiniz o keşkeyi?  Zordur keşkeler ve telafisi yok keşkelerin…  Yarınlar, bugünden bilinçli olarak planlanırsa hiç ah, vah, tüh demez insan. Koşa koşa, seve seve önce okuluna sonra işine gider. Sevmekle başlar her şey. Bir sene nedir ki? Göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Yeter ki azmedin, çaba sarf edin, hedefinize odaklanın, başarırsınız. Geriye yüzünüzde gülümseme, kafanızda huzur kalır. Daha ne olsun?

 

Psikolog olmak istediğinizi yazmışsınız. Süper! İnsanlar ve duygular… Harika bir sentez ve korkunç bir motivasyon, işin içinde sevgi de varsa gelsin başarı, tadından yenmez! İnsanlar okullarını ikinci ya da üçüncü senelerinde bırakıp başka okullara başlama cesaretini gösterebiliyorken siz de korkak davranmayın sözümü yineleyeceğim. Bugün özel üniversitelerin çoğalmasıyla yalnız okumanın değil, insanların hayallerinin de önü açıldı. Aileniz size bu imkanı da sunuyorsa niçin o hayali gerçekleşenlerden biri de siz olmayasınız? Başaracağınıza inanıyorum. Sıkın dişinizi, bir seneye takılmayın, geçer gider, sağlık olsun yeter ki. Şimdiden hem tatil yaparak dinlenin hem de bir yandan yavaş yavaş çalışmaya başlayın. Sevgiler…

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Temmuz 2016 Cumartesi 09:31

  Okul birinciliği sıralamaya ne kadar etki eder

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön