Ayrılacağız diye korkuyorum...

“Hayırlı günler Yeşim Hanım. Benim 2 yıllık bir ilişkim var. Bu zamana kadar pek çok kişiyle çıktım diyebilirim ama inanın ki onu tanıdıktan sonra çok farklı şeyler hissetmeye başladım. Yani daha yeni tanışıyorken o kadar çok ısındım, o kadar çok alıştım, bağlandım ki sanki yıllardır tanıyorum, seviyorum.  Zaman geçtikçe daha çok sevdim bağlandım. Onu çok ama çok seviyorum, değer veriyorum duygusal anlamda. Bunları dile getirmekten de hiç çekinmiyorum. Demek istediğim şu ki onun duygularından, hislerinden de eminim adım gibi. İlişkimizin başlarında yalan oldu ama kaybetme korkusundan anlatamadım. Güven sorunu oldu. Zamanla bunların hepsini aştık biz. 2 yıl bayağı kavga ettik. Ee tabi ilişki bu, kavgasız olmaz. 2 yıl geçmesine rağmen her kavgada ayrılacağım senden gibi şeyler söylüyor. Alttan alan hep ben oluyorum, ben 500 kere alsam belki o 50 kere almıştır. Ayrılacağız diye korkuyorum, içimde hep bir kaybetme korkusu var. İlişkim hakkındaki fikirlerinize ihtiyacım var.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

 "Ve mutluluk bir kibrit çöpü, artık ne kadar yanarsa..." - Edip Cansever

 

Ne kadar yanar bilemez ki insan, onu bir tek Allah bilir. İnsan sadece kendinden emindir. Bir başkasına ancak sahip olduğunuzda inanıp güvenebilirsiniz. Şimdilerde o bile meçhule gidiyor.  Bu cümlede sihirli söz ne biliyor musunuz? İnsanın sadece kendinden emin olması. Bu ilişkideki tutumunuz, yaptıklarınız, yapmadıklarınız işte bütün mesele burada. Eğer elinizden geleni yapıyorsanız daha düşünmemeli, endişelenmemelisiniz. Korkunun ecele faydası olmadığı gibi yaşanacak bir ayrılık varsa bunu engelleyemezsiniz. Yaşadığınız anların mutluluğuna odaklanın. Yarınlarda beni bırakırsa diyerek korkulara değil. Korku sizi sindirir, korku sizi farklılaştırır. Bunu mu istiyorsunuz? Korkunun elinde oyuncak olmak hiç hoş değil. Siz, siz değilken artık onu elde etseniz de mutlu olabilir misiniz? İlişkilerde sevgini dayatmasıyla ufak tefek tavizler verilir ama sürekli tehditlere maruz kalmak ve eyvallah demek; bir gün bunun patlaması olur, noktayı koyar insan.

 

Ben insanların yaşadığı ilişkilerde gösterdikleri tutumla güzel izler bırakmasını söylerim verdiğim cevaplarda. Eğer bir gün biterse, geride güzel anılar kalmalı, böyle düşünürüm. İnsanın insan olarak misyonu hep iyilikten doğruluktan yana olmasına olan inancımdan olsa gerek. İnsanların pek çoğu da güzel düşüncelerle başlarlar ama mutlu son o insanın elinde midir? Yaşamda mutlulukların önünde o kadar çok engel çıkabiliyor ki… Bu yüzden sonu mutsuz bile bitse geçmişe dönüp bakılınca sizden kalanlar iyilik, güzellik ve kocaman yüreğiniz olmalı. Şu da bir gerçek ki yaşanan ilişkilerde biri hep daha fazla sever. Bu sevginin verdiği güçle istediği gibi oynar.

 

Yaşadığınız ilişkide sevgilinizin sürekli ayrılalım demesinin birkaç nedeni var. Aniden yükselen öfkesinden kaynaklı. Sizin sevginizden emin olmasının verdiği rahatlıkla ikide bir tehdit olarak ayrılığı önünüze getirip bırakıyordur: “Bak senden ayrılırım”. Bu korkunuzu da biliyorsa istediği kadar söyler. Diğer bir sebep ilişkinin başlarında söylediğiniz yalanlardan yüreğinde, aklında henüz tam oluşturamadığı güvensizliklerinden dolayı patlamalar yaşıyor olabilir. Bir diğer neden kendisiyle ilgili kuşkuları vardır. Sizi seviyor olsa da yeterince sevgisinden emin değildir. Aradığı siz misiniz? Bunun gelgitlerini yaşıyor olabilir. Bunlardan hangisi ise bunu zaman içinde göreceksiniz. Güvensizlikse konuşmalarınızı destekleyen davranışlarınızla bunu aşabilirsiniz ama diğeri ise, sevgisinden emin değilse, bunu kendi içinde çözecek. Size düşen başta dediğim gibi güzel izler bırakacak davranışlarınızla ilişkinizi yaşamaya devam etmek.

 

İnsan birini çok seviyor, onun gibi birini bulamam diyebiliyorsa yapacağı tek bir şey vardır; kıymetini bilmek, değer vermek, sevgisini hissettirmek. Ona, onun için özel olduğunu hissettirmek. Özel hissettirmeyi başarabilirseniz sizden kolay kolay vazgeçmeyecektir. Erkek isterse bu duyguyu çok güzel yaşatabiliyor kadına ve tabi bu da sevgiyle oluyor, o da sizde var zaten. Uçurun havalara, davranışlarınızla ayağını yerden kesebilirsiniz. Bunu yapabilmek için birazcık hayal gücü ve ince düşünce yeter.

 

Bir başkasını tanımak zorunda kalmak, bu düşüncenin gölgesi bile akla düşse beraberinde hüzünden bir kor da yüreğe düşer. Biriyle beraberken aklınızda ve yüreğinizde o varken yeniden en baştan başlamak, uuuuf düşüncesi bile huzursuz eder insanı, sizi anlıyorum, ama olmazsa yapacak başka bir şey kalmaz. Bu şansı tanımanız gerekir kendinize. Hem bilemezsiniz ki el elden üstündür derler, her şerde bir hayır var derler, boşa değildir bu sözler. Tabii ki dileğim sizin için bu değil ama bu tarafı da var. Zaten ayrılığın sinyalleri vardır gümbür gümbür çalar da insan duymak istemiyorsa duymaz. Sizinle ilgili gerçekten böyle bir niyeti olsa yeterince değer vermez, fazla bir arada olmak istemez. Saygısız, umursamaz tutumları ve sözleri olur, ayrılmakla tehdit etmesi haricinde bu davranışlar içinde değilse biraz dik durun, korkak davranmayın. Tehdit ettiğinde hafif hafif tavrınızı koyun, siz böyle davrandığınızda o geri çekilecek ve düşünecektir. Ben ne yapıyorum? Unutmayın ki siz de bu kadar seven bir erkek olarak onun için değerli olmalısınız, kendinizi bu kadar hafife almayın. Birlikte olduğunuz anların tadını çıkarın. Allah büyüktür, sevgiler…

 

“Öyle bir boşluktayım

  Düşüyor muyum, ağıyor muyum

  Belli değil, yanım yörem

  Sesini gönder tutunmaya

  Sarılıp sesine kurtulayım.”

          AZİZ NESİN

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön