Kayınvalidem canıma okuyor

“Başkalarını kayınvalideleriyle anlaşamıyorlar diyerek kınıyordum şimdi benim başıma da geldi. Benim kayınvalidem evlere şenlik diyeceğim, abartmıyorum. Yeşim Hanım, yakında oturuyoruz, 6 aylık nişanlılığımız boyunca canım cicim diyerek beni hoş tuttu. Şimdi canıma okuyor. Her şeyime karışıyor; evime, giyimime, oğluna söylediğim lafa dahi. Geriliyorum, sinirleniyorum, eşime patlıyorum. Anneme dahi uzanıyor laflarıyla, deli olacağım. Ne yapayım bilemiyorum. Bir kıyafet alsam, üstümde görse “Sen bunları babanın evinde görmüş müydün? Şükret!” diyerek beni küçük düşürmeye çalışıyor. Eşim taşınalım diyor. Nereye gitsem bana ulaşır, oğluna çok düşkün, eşim tek çocuğu. Sizin kayınvalide gelin yazılarınızı da okudum, hep hoşgörüden bahsediyorsunuz. Bana ne diyeceksiniz? Bu kadını nasıl hoş göreyim söyleyin lütfen.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Yaşınız gençken ay ne fena dediğiniz durumlara yaş kemale erince daha iki taraflı bakmayı öğreniyorsunuz. Belki de bu yüzden yazılarımda şimdiye kadar gelen gelin-kayınvalideyle ilgili maillere çoğunlukla hoşgörü önerilerinde bulundum. Şimdi de vurun gözüne gözüne demeyip vardır bir sebebi diyeceğim. Hiçbir şeyin tek taraflı olmadığına inanırım. Sebepsiz böyle bir tutum sergilememiş olmalı kayınvalideniz.  6 ay boyunca birbirinize özenle davranırken şimdi ne değişmiş olabilir dersiniz? O mu yoksa siz mi değiştiniz? Öncelikle kayınvalidenizin insan ilişkilerinde nasıl olduğunu düşünün. Sevgi dolu, değer veren bir kişilik mi taşıyor yoksa kavgacı, mızmız bir kadın mı? Şayet insana değer veren, sevgi dolu, iyi niyetli bir kadınsa o zaman sizin önemsemediğiniz ama onun için önemli olan belki size göre ufacık bir şeyi kendi içinde büyütmüş büyütmüş sonunda size karşı cephe almış da olabilir, çünkü kimse canım diyerek bağrına bastığı birine sonradan canın çıksın der gibi davranmaz.

 

Haklısınız, söylemleri çok çirkin olmuş ama annenize kırıldığınızda onunla sorunu çözmek için konuşmuyor musunuz?  Burada da aynı şekilde davranın. Onunla konuşun, konuşmazsanız ne nedenini bilebilirsiniz ne de sorunu çözebilirsiniz. Şimdiki kayınvalideler eski kayınvalideler gibi değil, sorun çıkaranlar olsa da daha bilinçli ve daha duyarlılar. Hatta şimdi gelinler kayınvalide, kayınvalideler gelin desem yalan olmaz. Bu sözüm tüm gelinlere değil tabii. Ailenin tek çocuğuyla evlenmeyi göze alınca biraz daha hassas davranıp ince düşünmek gerekiyor sevgili okurum. Şimdiye kadar oğlunun hayatında, siz oğluyla evlenene kadar en önemli kadınken, kendini sizin varlığınızla önemsiz hissetmesi, kıyılan nikahın ardından bazı gelinlerin değişmesi, eskisi gibi sıcak saygılı davranmaması bunlar yaşanan şeyler değil mi? Gücü ellerine geçiren bazı gelinler şımarmıyor mu?

 

İkinci durum ise kıskançlık. Bu hiçbir kayınvalideye yakışmasa da bazı kayınvalideler bu hissi içlerinde duyabiliyor. Bu tutumunu da diğer insanlarla olan ilişkilerine bakıp da çözebilirsiniz. Yalnız size değil başkalarına karşı da çekemeyen tutumları içinde olur. Böyle bir kayınvalide için ne yapsanız yaranamaz ve onu değiştiremezsiniz. Yapacağınız bir şey yoktur. Kendinizi hiç yormayın, eşinizi dinleyerek uzakta bir eve taşının. Ne kadar uzakta olursanız o kadar rahat edersiniz. Kaç yaşına gelmiş kadını değiştirebileceğinizi sanmak gibi bir yanılgıya düşmeyin. Ne yapmalı böyle kayınvalideleri? Bir tekerlemedeki gibi mi yapmalı?

 

“Kaynanayı ne yapmalı? Kaynar kazana atmalı, yandım anam dedikçe altına odun atmalı” diyelim mi? Demeyelim, Allah’a havale edelim. Mümkün olduğunca iyi niyeti elden bırakmadan, hep büyükler örnek olacak değil ya bazen de küçükler büyüklere davranışlarıyla örnek olmalı. Galiba yine iyi niyet diyeceğim çünkü aranızda isteseniz de kopamayacak bir bağ var, bunu unutmayın. Sevgiler...

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön