Babama evleneceğimi nasıl söyleyeceğim?

“Sevgili ablacım, ben 23 yaşındayım, erkek arkadaşım da aynı yaşta. Biz evlenmek istiyoruz ama aileme bu konuyu açamıyorum. Sevgilim de bana baskı yapıyor, artık bir adı olsun birlikteliğimizin diyor. Ben annemi ikna ederim, yumuşacıktır ama babam, o sert bir adam, olmazsa olmaz dediği düşünceleri var. Nuh der peygamber demez derler ya, öyle. Ailede hepimiz çekiniriz ondan ve kurallarından. Kötü değil asla ama tutucu diyebilirim size. Kendi memleketlimize vereceğim, onlardan başkasını kapıya getirmesin diye bana demiyor ama duyuruyor. Babamı nasıl aşabilirim Yeşim Abla, bana bir fikir verebilir misiniz? Bu arada sevgilim Kürt. Şimdiden teşekkürler.”

Rumuz: Gelincik

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Bugünkü yazıma bir ninniyi hatırlatarak başlamak istedim. Uyusun da büyüsün ninni, okullara gitsin ninni… Böyle uzar gider. Ne der anneler bilirsiniz, askere de gitsin benim oğlum ninni, doktor olsun, mühendis olsun, annesine de baksın benim oğlum ninni… Böyle söylemedik mi ninnilerimizi sevgili anneler? Ya beyler, sizlerde kulak vermediniz mi bu ninnilere? Anneler bu ninniyi çocuklarına öylesine içten söylerler ki her biri kendi dağarcığından eklemeler yaparak,  yüreklerinin taaa en derinliklerinden seslenirler kızına oğluna, uyusun da büyüsün ninni. Ninnileri anneler söyleyince güzeldir, anlamlıdır. Ruhlarına dokunur çocuklarının, güven içinde uykuya dalarlar.    

 

Uzun zamandır ülkemde ninniler söyleniyor ama milletimi uyutmak için, milletim uyku mahmurluğunda ağzını açamıyor, her biri ekonomik çıkmazlara sokularak kendi derdine düşürülmüş, sessiz, tepkisiz duruyor, adeta uyku modunda.  Eğer bir ülkede, bir ayda yüze yakın genç şehit haberi geliyorsa size söylenenler ninnidir ve ninniyi anneniz söylemiyorsa, güven duyarak söylenenlere uyumamalısınız. Sevgili ülkem, ninniyi annen söylemiyor, analar içleri yana yana, dövüne dövüne ağıt yakıyor.

 

Sakın sevgili okurum, sakın! Henüz sırası değil. Zamanlama diye önemli bir unsur var, onu kollayıp gözetin,  çünkü bu günler sizin arzunuzu dile getirmek için doğru bir zaman değil. Bazı konuları gündeme getirmek için zamanlama yapmak gerekir. Peki zamanlama yapmak nasıl olur? Mesela annenizden bir şey isteyeceksiniz, ama anneniz çok sinirli. Annenize bu sinirli anında söyleyeceğinizi söylerseniz o an sinirli olduğu için olumsuz tepki alma ihtimaliniz yüksek olur. Annenizin sakin ya da mutlu bir anını kollayıp o anda söylemeniz sizin isteğinize daha olumlu bakmasını sağlar. Ülkemizde yaşanan şehit cenazelerinin bir bir evlerden çıktığı bu günlerde babanıza bu evliliği dile getirmek kadar yanlış bir zamanlama olamaz. Bu yaşanan acı dolu günlerin uzaklaşmasını beklemenizi öneririm. Ortalık biraz normalleşsin. Evlenmeyi düşündüğünüz gencin Kürt olması nedeniyle tepkiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Babanızın tutucu düşünceleri olduğunu da baz alırsak böyle davranmanız gerekir. Yaşananların tabii ki sevgilinizle ilgisi yok. Eminim düzgün, okumuş, aklı başında bir gençtir ama bu yaşananlar dolayısıyla babanızın düşüncelerince ona da uzanacaktır.

 

Ne yapmalısınız? Bir süre beklemenizi öneriyorum, daha sonra harekete geçin. Babanızın katı kuralları olsa da sonuçta bir baba evladının seçimi istediği yöreden olmasa bile, düzgün bir genç ise düşünecektir. Bu konuda destek olacak kişi de anneniz olacaktır. İlk önce annenizle tanıştırın bu genci. Anneniz gencin davranışlarıyla, kendi hayat tecrübesinin de katkılarıyla erkek arkadaşınız hakkında mutlaka bir kanıya varacaktır. Babanızın olurunu olmazını en iyi bilecek kişi annenizdir.  Onun fikirleri sizin bu gençle olan beraberliğinizde yol almanız konusunda önemli rol oynayacaktır.

 

Şu an gündeme getirmeyin kesinlikle. Az sabır sevgili okurum, sevginiz güçlüyse aşarsınız el ele vererek ama ailelerin de rızası olması o sevgiyi, beraberliği güçlendirir, güzelleştirir, değerli kılar. Sevgiler…

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...


İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Mayıs 2018 Pazar 01:33

  Merhaba ablacim ben 24 > yaşında bi bayanim ve daha önce bi evlilik yaptım erkek arkadaşım var 1 yıldır sevgiliyiz kendisi se 26 yaşında ondan öncesine de en yakın arkadaş tik çok samimiyiz fakat 1 yıldır beraber olmamıza rağmen hala ailesine beni söylemedi ya ve bu durumdan rahatsız oluyorum çünkü

  Cevapla
 •  
  16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:07

  Meraba

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön