Gözden ırak olan gönülden de ırak olur mu?

“2 yıla yakındır mutlu bir şekilde devam eden bir ilişkim var. Erkek arkadaşımla aramızda her çiftin yaşayacağı ufak tefek tartışmalar dışında hiçbir tartışmamız olmadı. Gelecek planlarımız doğrultusunda erkek arkadaşım İngiltere'ye gitti. Bu ikimizin verdiği ortak bir karardı. Şimdi ara ara iletişim problemleri yaşıyoruz ancak bu durumu ikimiz de normal karşılıyoruz. Yalnızca benim bazı korkularım var, mesela bu iletişim problemlerimiz devam eder mi? Düzenini oturttuktan sonra da az görüşmeye başlar mıyız bilemiyorum. Az konuşmaya alışır mı bir çift ve bu kötü bir şey midir? Bir de gerçekten gözden ırak olan gönülden de ırak olur mu? Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim? Size danışmak istedim. Teşekkür ederim.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Bazen bu bir sınav dediğimiz durumları yaşarız hayatlarımızda. Yaşadığınız bu durum sizin tercihiniz de olsa, gönüllü gönüllü İngiltere’ye yollamış olsanız da sevgilinizi, farkında olmadan sevginizi de sınava sokacaksınız. Yani bir imtihanda olacaksınız. Bu imtihanda her yerden soru gelebilir ve sevgili okurum, bakalım bu imtihandan ikiniz de yüzünüzün akıyla çıkacak mısınız? Neden böyle diyorum sevgili okurum; sabretmek, güvenmek uzaktan uzağa çok da kolay değildir. Maksadım sizi üzmek değil asla, ama bazı gerçekler var onları hatırlatacağım.

 

Ne kadar büyük bir aşk yaşamış olursanız olun, orada farklı bir hayatta olacağı için bir zaman sonra sizi unutabileceğini yani orada bir şeyler yaşayabileceğini de ihtimal dahilinde tutmalısınız. İlla ki bir şeyler yaşanır, ama ufak ama büyük. İlişkilerin ülkemizde bile çok rahat yaşandığını düşünürsek İngiltere’de bunun daha kolay olacağını söylememe gerek yok sanıyorum. Orada yepyeni bir ortamda, farklı bir ülkede yapayalnız, konuşmaya, birileriyle arkadaş olmaya ihtiyaç duyacak, siz de tahmin edeceksinizdir. Bu yalnızlığa ne kadar karşı durabilecek? Ayrılık birkaç ay sürecekse sorun olmadan gelir, zaman kısa zorlansa da atlatabilir ama uzun bir süreyse her şeye hazırlıklı olmanızı öneririm size.

 

Ne yapmalısınız?  Az mı arıyor, az mı konuşuyorsunuz; siz ulaşmaya çalışın. Kendinizi hatırlatın, unutturmayın. Ona güvendiğinizi söyleyin, bu yükü omuzlarına verin. Güven yükü hem ağır hem onurlu bir yüktür, yükleyin omuzuna. Yalnız telefonla değil sosyal ağlardan da takip edin ne yaptığından haberiniz olsun. Skype’den konuşun, bunun için belli saatlerde anlaşın, mesela her akşam 22 gibi orada buluşun. Göre göre konuşup özlem giderin. Sevginizi, özleminizi dile getirin. Konuşmaları, onun bu ilişkiyle ilgili nerede olduğu konusunda kendini mutlaka ele verir. Uzaklaşırsa, konuşmalardan kaçarsa bunlar size ipucu olacaktır sevgili okurum. Bir-iki kez bahanesi olabilir ama bu bahanelere başka duyarsızlıklar da eklenirse, o zaman endişelenebilirsiniz.

 

Ne yazık ki “Gözden ırak olan gönülden de olur” sözü doğrudur, ama korkunun da ecele faydası yoktur. Bu tamamıyla onun iradesine, sabrına, sevgisine kalacak bir imtihan olacak. Yapacaklarınız sınırlı, kendinizi hatırlatmak, unutturmamak ve gerisini önce Allah’a sonra sevginize emanet etmek. Ama dilerim her şey istediğiniz gibi güzel olur ve bu süre çabucak geçer. Yine de ihtimalleri göz önünde bulundurarak ilişkinize sahip çıkın. Sevginiz güçlüyse eğer bütün engelleri aşacaktır. Sevgiler…

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...


İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen


 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön