Eşim çok flörtöz...

“Yeşim Hanım, 15 senelik evliyim. Eşim çok iyi bir insan, ama ne yazık ki bu adam kadınlara karşı hep iltifatkar. Ben yıllardır bu durumu yaşıyor ve üzülüyorum. Kavgalar ediyorum, söz veriyor bana ama değişen hiçbir şey yok. Arkadaşlarıma karşı da hep aşırı ilgili. Kimse gelsin ya da onunla bir yere gitmek istemiyorum.  Çok yıpratıyor beni bu davranışları. Cevabınızı bekliyorum.”

Rumuz: K.

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Yıllar önce sevgili okurlar, daha o zaman 16, taş çatlasın 17 yaşlarındayım, kuzenlerimle bir tanıdığımızın evindeyiz. O gün orada tesadüfen onların da bir tanıdığı var. Sohbet ediliyor hep beraber, eve gelen diğer misafirlerden yaşı bayağı büyükçe bir bey, nasıl iltifat ediyor bizlere konuşurken anlatamam. Küçücüğüz yeni genç kız oluyoruz o zamanlarda, bu kadar dünyaya açık da büyümediğimizden anlam verememiştik bu iltifat dolu konuşmalara, ama ta o küçük yaşımızda çok basit ve itici gelmişti, birbirimize anlamadan bakıyorduk. Yazınızla geçmişteki o flörtöz olduğunu daha sonra anladığım adamın tavırlarını hatırladım. Yaşının gereği, konuşmalarıyla bizim gözümüzde yükseleceğine ufalıyordu. Kalkıp da evden çıktığımızda eleştirdiğimizi hatırlıyorum kuzenlerimle.    Kadınlar bu tür erkeklerle illa ki bir şekilde muhatap olabiliyor ve gülüp geçiyor. Karşı cinse aşırı ilgi gösteren, iltifatı seven kişiler bunlar. Böyle kadınlar da var, yok değil. Toplum erkeğe kadınlara karşı ilgisini gösterebilmesi konusunda fazlaca cesareti vermiş ve hala veriyor da. Bu konuda erkek de bu verilen hakkı çekinmeden git gide ustalaşarak kullanıyor. Evli bir erkeğin flörtöz olması gerçekten de bas bas bağırıyor evli kimliğinde. Eşimin arkadaşı, iş arkadaşım vs demeden önüne gelen kadına methiyeler dizmesi nasıl da çirkin gözüküyor karşıdan bakınca.

 

Flörtöz olmak bir kadına ilgi duymaktan öte bir şey, bütün kadınlara ilgi göstermek demek oluyor. Arsız bir ruh gerekiyor flörtöz olabilmek için. Ülkemizin erkeklerinin bazıları çapkın olabilir ama bu profille de bağdaşmazlar, tarzlarına uymaz. Biraz istisnai bir durumdur flörtöz erkek olmak kanımca. Bir kadının sürekli kendini eksik hissetmesine, gururunun kırılmasına, aciz ve de çaresiz kalmasına yol açan bir davranış bu. Bir sürü kadın akıllıca, hissettirmeden yapılan aşk ilişkilerine çaresizce göz yumuyor,  görmemezlikten geliyor. Hatta bazısı bıkmış, “aman ne yaparsa yapsın, nikahı bende” de diyebiliyor. Bu doğru olmasa da kadınlarımız baş edemeyince saldım çayıra Mevlam kayıra zihniyetine teslim oluyorlar. Bu aleni yaşanan flört olayları ise daha bir yaralayıcı, gözünüzün önünde cereyan edebiliyor. Hazmı zor geldiğinden göz göre göre gönül kabul edemiyor.

 

Sürekli kime ne söyleyecek diye tedirgin olmak, hatta zaman zaman rezil olmak da var. Bu tip insanlar ruhundaki eksiklikleri bu şekilde tamamlamaya çalışan iltifatları ve ilgileriyle varlık kazanmaya çalışırken yok olan kişilerdir aslında sevgili okurum. Siz taşımak zorunda kalırsınız onu ve kapatmaya çalışırken bazı şeyleri eksiltirsiniz içten içe. Çözüm var mıdır derseniz bu bir zaman sonra alışkanlık halini aldığından kolay değil bu fazlalıkları ondan törpülemeniz. 15 yıldır muhakkak ki bunun kavgalarını vermişsinizdir. Kendi aranızda konuşmalarınız işe yaramamış ki hala bu bey aynı şekilde devam ediyor. Ben bu tip insanların psikolojik yardım alması gerektiğine inanıyorum. Evet, insan kendi kendine bir çok yanlışını düzeltebilir ama bu biraz artık onun kendisinden çıkmış bir değişim göstermemiş.  Kim bilir belki de zevk alıyor bu durumdan ya da ne kadar iğreti gözüktüğünü fark edemiyor. Ne yapıp yapıp psikolojik yardım almaya ikna edin. Artık bu davranışlarını tolere edemediğinizi, düzeltmezse kendisini bu yola devam edemeyeceğinizi söyleyerek ikna edin ve tolere de etmeyin bundan sonra.  

 

Zor ve aslına bakarsanız bir o kadar da hüzünlü bir durumdasınız. Ama psikiyatristler bu tarz sorunlu kadın-erkekler için de var. Beraberce gidip çözümü orada arayın sevgili okurum. Sevgiler.

 

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

Twitter: @yesimtijen


 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Ekim 2018 Pazar 00:56

  Sizin flörtöz ne demek zerre kadar haberiniz yok. Kalkmış birde yorum yapmış milleti yanlış yolda etkiliyorsunuz. Yazıklar olsun sizin aldığınız eğitime ve mesleki ahlaka. Flörtöz olmak sapıklık değildir. Yaşlilikla ilgili değildir.

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2018 Cumartesi 23:55

  Hjwj

  Cevapla
 •  
  16 Aralık 2015 Çarşamba 12:57

  bence siz flörtöz tavrın ne olduğunu bilmiyorsunuz.

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön