Soru işareti

İçime oturan ağrıyı arttıracağını bilsem de kendimi tutamıyor, yine haberlere bakıyorum. Bu kadar çok acı, etrafta bunca yara bere varken kanayan dizime pansuman yapıp gerisine gözümü kapatamıyorum. Neredeyse her gün aynı sahneler. Dualar ve bayrağa sarılı bir tabut içinde uğurlananlar haber bülteninde hep aynı cümlelerle yer alıyor.

 

Ekranımdan yansıyan güzel bir yüze, çekik gözlerine takılıyor gözüm. Nasıl olmuşsa epeyce uzak ve bize göre epeyce doğuda bir ülkede doğmuş bir kadın o. Kaderinin oyunu, yolu buralara düşmüş ve geri dönememiş. Aşk uğruna ülkesinden çok uzaklara yerleşmiş. Mutluluğu buralarda bulduğuna inanıyorken hayat onu aniden, keskin bir hamleyle elinden alıp gidiyor o an.

 

Törenin biraz öncesinde bir cenaze arabasındaki fotoğrafını görüyorum. Tabutun yanında zeminde yatıyor. Sevdiğini yalnız bırakmaya razı gelmemiş. Kıyamamış. Aracın bagajına, yanına uzanmış. Tören alanına onunla birlikte geliyor.

 

Budist geleneklerine uygun olarak şehit eşinin uğurlama töreninde yere kapanıyor. Belki onlarca kez eğilip kalkıyor. Acısının büyüklüğü yüzüne vurmuş. Bakışlarından 'beni de onunla gömün' cümlesini okuyorum. Sevdiği adamın bedeni yeryüzünü terk ederken kadının bir yanı da onunla gidiyor.

 

İstisnasız bütün inançlar bu mülkü sahiplenmeyin der. Geçici bir ömür yaşandığını, en büyük yanılgının maddeye düşkünlük olduğunu bilir. Ölümden sonrası için hepsinin farklı ihtimalleri olsa da özetlerindeki basit ve sade hakikat budur.

 

Hayattaki değerli şeylere elle dokunamaz, istifleyemezsiniz.

 

Gerçekten sahiplenmeye değecek olanlar biriktirilmesi mümkün olmayanlardır. Hafızanıza kazınan anlar mesela. Bir şeyin ilki. Kimilerinin sonuncusu. Bazılarının her gün yanı başınızda olması. Bir söz. Bir bakış. Bir soru.

 

Dinlediğim şarkının ortalarında bir yerlerde bir keman ağlıyor. Aşkın ve ölümün önünde toprağa kapanmış kadına bakıyorum. Gözümden akan yaşları elimin tersiyle siliyor, gözümü tavana dikiyorum. Verilen hazır cevaplar her şeyi anlamama yetmiyor. Elimin altındaki kağıda kocaman bir soru işareti çiziyorum.

 

Böyle anların bir tılsım gibi içimize yerleştirdiği sorulardır yaşamak. Çoğu zaman bir ömür cevaplarını arayıp dursak ve bazen hiç bulamasak da...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Mayıs 2016 Çarşamba 19:17

  Kaleminize, yüreğinize sağlık..

  Cevapla
 •  
  07 Mayıs 2016 Cumartesi 10:35

  teşekkür ederim, yorum yazdığınız için teşekkür ederim - sedef


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön