Piyanonun kraliçesi Ayşe Deniz İstanbul'da

Öncelikle Sevgili Ayşe Deniz'in yakında gerçekleşecek 2 birbirinden güzel konser duyurusu ile başlayalım yazımıza. Siz değerli müzikseverleri “ENKA Kültür Sanat Buluşmaları” kapsamında 26 kasım salı 20.30’da ENKA Oditoryumu'nda yakın dönemde çıkardığı albümlerindeki eserlerinden oluşan harika bir akustik  "Ayşe Deniz" konseri bekliyor. Gelen yoğun talep ile yeni yapılan düzenlemeler sonucunda seyirci kapasitesi artırıldı, biletler tükenmek üzere kaçırmayınız.

 

Ayşe Deniz'in 2. konseri ise 25 Aralık 2019 Çarşamba günü Zorlu PSM'de gerçekleşecek olan yeni albümü  “Motus”tan yola çıkarak hazırladığı “Motus Projesi” konseri. Ayşe Deniz bu konserinde müzik aracılığıyla dinleyicilere kendi duygularını iletmeyi amaçlıyor. Sanatçı mutluluk, melankoli ve tutku gibi birçok farklı duygunun var olacağı dünyaların kapılarını piyanosu ile dinleyicilerine açacağı ve adeta özel hazırlanmış görsel şov ile bir masal dünyasına götüreceği konserine herkesi davet ediyor. Bu iki harika konser konusunda sizleri bilgilendirdikten sonra Ayşe Deniz'i gelin daha yakından tanıyalım...

 

 

Ayşe Deniz eşine ender rastlanır bir yetenek olmasının yanı sıra Türkiye'den çıkan istisnai dehalardan biri. 5,5 yaşında Chopin'i duymasıyla başlayan piyano ve klasik müzik aşkı akabinde efsanevi Maestro'muz Hikmet Şimşek'in jüri başkanı olduğu bir yarışmada 1. olmasıyla yurt dışında eğitimin kapılarını o yaşta sonuna kadar açıyor. Bu noktada asıl önemli olay Ayşe Deniz'in babası Balamber Gökçin beyefendi “Benim kızım çok küçük, sadece onu yurt dışına göndereceğinize o paralarla birçok Ayşe Deniz'ler yetiştirecek profesörleri hocaları Türkiye'ye getirseniz daha iyi olur” diyerek birçok insanın gözü kapalı kabul edeceği bu fırsatı geri çeviriyor. Ve çok daha meşakkatli, özveri ve maddi manevi fedakarlıklarla sınavla kabul edilinen yaz aylarında ünlü piyanistlerin yurt dışındaki ustalık sınıflarına götürerek kızlarının en iyi şekilde yetişmesine imkan sağlıyorlar. Ve sonrasında Amerika 'da devam ettiği lisans eğitimini, dünyanın en iyi müzik okullarından biri olan Royal Academy'de yaptığı yüksek lisans ile taçlandırıyor. Ayşe Deniz Türkiye'de sosyal medya üzerinden bizzat kendi yürüttüğü çalışmalarla belli farkındalık seviyesinde olan dinleyici kesimine besteleri & “mash up” hitleriyle ulaşmış durumda lakin onun klasik müzikte nasıl bir yetenek olduğunu tanıtmak isterim. Hani Youtube'da hayretle izlediğiniz dehalarını sergileyen çekik gözlü minikler var ya işte onun Türk versiyonu kendisi. İlk 9 yaşında Gordion Oda Orkestrası eşliğinde J.S Bach’in 5. Klavye Konçertosu ile başlayan piyanistlik serüveninde sahip olduğu inanılmaz repertuvarıyla birçok başarılı konsere imza atmakta. Halen yurt dışında ve Türkiye'de klasik müzik konserlerinde aktif bir şekilde resital veren ya da senfonilere solist olarak davet edilen sanatçı, geçtiğimiz günlerde İspanya'da Mozart Re Minor Konçerto'sunu seslendirdi. Aktif ve başarılı bir konser piyanisti olmasının yanı sıra 2020 'de Beethoven'ın doğumunun 250. yılına istinaden büyük ustaya saygı babında “Beethoven Seneses” adlı 2 CD'den oluşan albümünü 2019 'un ilk ayında İngiltere'de satışa çıkarttı.

 

Kendisine bir yanda klasik müzik bir yanda mashup ile olan ilişkisini sorduğumda “Ben tarzlar arasında açıkçası kesinlikle bir ayrım yapmıyorum, mashup'larım da gayet klasik müziktir. Çünkü yaptığım aranjmanların zamanında Mozart, Liszt, Chopin, Beethoven gibi bestecilerin alıp harmanladıkları dönemlerinin popüler müziklerinden hiçbir farkı yoktur. Bende aynen klasik bestecilerin yolundan giderek onların yaptığı tarzda, 200 yıllık geleneği aynen sürdürüyorum” şeklinde harika bir cevap verdi.

 

Kendisine “Bu serüven nasıl başladı?” diye sorduğumda yüksek lisansını bitirdiği 23'lü yaşlarda ilk aşkı olan klasik müzikle ortaokul yıllarında hayranı olduğu müzik türlerini müziğin birleştirici doğasında harmanlayarak kendini farklı bir şekilde ifade etme isteğini serbest bıraktığını dile getirdi.


 

Sevgili Ayşe Deniz piyanistliğinin ve “mush up” eserlerinin yanı sıra müthiş bir besteci şu an ağırlıklı  kendi yaptığı besteler ile Spotify , I-Tunes ve Tidal gibi dijital müzik sağlayıcılarında “En çok satın alınan sanatçı” sıralamalarında birçok ülkede “1 Numara”ya kadar çıkmış durumda . Gerek seçtiği temalar olsun, gerekse bu temalar üzerine yaptığı besteleri olsun onu ve müziğini açık ara benzersiz kılmakta. Seçtiği dünya ve doğa temaları üzerine yaptığı beste ve müziği ile bu konulardaki duyarlılığı artırmak konusunda da büyük bir misyon yürütüğünü söylemden geçmek olmaz. Yeni çıkacak dijital albümü “Motus”tan eserler seslendireceği 25 Aralık 2019 çarşamba günü Zorlu PSM konseri içeriği ile yine çok özel bir konser olacak. Latince bir kelime olan “motus”un anlamı “duyguların hareketi”nden yola çıkarak hazırladığı bu albümünde dinleyicileri müziği ile duyguların arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Ayşe Deniz müzikte sürekli bahsettiğimiz “Eserlerin akrtarmak istediği duygu” olgusunun insan denen varlığın sahip olduğu çok çeşitli duyguları eser haline getirmiş. Çok yakında tüm dijital müzik sağlayacılarından bu albümün tamamını satın alabileceksiniz.

 

Sevgili Ayşe Deniz'de son zamanlarda bariz bir değişim gözlemliyordum. 2018 yılında Amerika'da Nevada'nın Black Rock Çölü'nde gerçekleşen sıra dışı "Burning Man" festivaline gitmesi sonrası tarzının ve müziğinin metamorfoz geçirdiğini gözlemlediğim konusundaki düşüncemi ifade ettiğimde, çok şaşırarak “Bunu nasıl fark ettiniz? Evet kesinlikle doğru bir tespit” diyerek beni onayladı. Demek ki yapmak istediklerinde anlaşılır ve fark edilir olmak çok hoşuna gitmişti. Gözlemlediğim artık sınırlarını tamamen kaldırdığı ve kendini daha da özgür, kendisiyle eskisinden çok daha barışık olduğu ve kendi tarzında kendini ifade etmekte yeni bir döneme girdiğinin göstergesiydi bu değişim.

 

 

Bu değişim doğrultusunda geleceğe dair ne yapmak istediğini sorduğumda artık bu özgür ruhun kendi olmak istediğini, sadece bir icracı değil besteci kimliği ile ön plana çıkıp, kendi besteleri ile var olmak , kendi eserlerini dinleyicilerine ulaştırmak, konserlerine sadece onun müziğini dinlemeye gelen kendi hayran kitlesini yaratmak ve Ayşe Deniz olarak ismini müzik literatürüne yazmak istediğini ve bu yönde daha çok proje hayata geçireceğini ifade etti. Farklı müzik mecralarında Ayşe Deniz'in hemen hemen tüm çalışmalarını dinlemiş biri olarak onun eserlerini dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim ve kendisini hem kişisel web sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Ama asıl onu mutlaka sahnede izlemelisiniz!

 

Çünkü Ayşe Deniz seyircilerine çok keyifli bir konser yaşatıyor. Seyirciler demişken, salonun büyük bir çoğunluğunu Ayşe Deniz ablalarını izlemeye ebeveynleri ile gelen onlarca mini mini piyano öğrencisi ve genç piyanist oluşturuyor. Ayşe Deniz onlarca yüzlerce piyano öğrencisinin idolü olarak, içlerinden birçok Ayşe Deniz'ler çıkmasına vesile olacak harika bir seyirci kitlesi yaratmış kendisine. Eğer sizin de piyano çalan bir çocuğunuz var ise yaklaşan bu yaklaşan 2 konserden birine mutlaka bilet alıp kendisini canlı dinlemeli ve Ayşe Deniz'le mutlka çocuğunuzu tanıştırmalısınız.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön