Bayramlar karizmasını mı kaybetti?

Hafta içi olmasına rağmen trafiğin azalmasından bir bayramın daha geldiğini anlayabiliyorum. Kimine göre azınlık, kimine göre de çoğunluk tatil planları peşinde… 

 

Bayramı tatil olarak değerlendirenler için bayramdan çok, bayramın hangi güne denk geldiği daha önemli.

 

Çünkü bir birleştirme söz konusu değilse güneye inilemeyecek, yurtdışına çıkılamayacak, yani bayram bayram olmaktan çıkacak!

Bayramı geleneksel hava içinde kutlayanlar için bayramın hangi güne denk geldiğinden çok, havanın yağmursuz, trafiğin akıcı olması daha önemli.

 

Zaten yıllar içinde bayramlar bir hayli şekil değiştirmedi mi?

 

Bayramlar zamanla tatile dönüştü, yeniden yorumlandı.

 

Ancak karizmasından bir şey kaybetmedi.

 

Yaşı 40’ın üzerinde olanlar için bayramların anlamı hep farklı oldu.

 

Hatırlarsanız bayramların eski özelliğinin kaybedildiği tartışmalarının en ateşli yapıldığı yıllarda pencerede çocuklarını bekleyen yaşlı bir anne babanın canlandırıldığı reklam filmi, insanlara yoğun duygular yaşatmıştı. Anne babasının elini telefonda öpenler, o yıl tatil planlarını erteledi, bu reklamdan daha fazla etkilenenler de huzurevlerinin, Darülaceze’nin yolunu tuttu.Bizim evde bayramlarda ayrı bir telaş yaşanır. Mutlaka bayramda yapılması gerekli yemekler vardır. Bakla veya et dolması sarılır, fırında patlıcanlı kebap yapılır, nohutlu pilav, yoğurtlu buğday çorbası, sütlaç veya ev baklavası olmazsa olmazlarımızdır.Doğal olarak arifeden bir gün önce başlayan telaş evdeki herkesi etkiler. Arife günü mutlaka banyo yapılması gerekir. Büyükler "arife suyuna yıkanmak iyidir" derler.

 

Bu arife suyu meselesini bir türlü çözemedim. Musluktan akan su, arife günü farklı bir ruhla mı akıyor acaba?


Bayramlar pek çok kişinin günah çıkarma dönemi de olabiliyor. Aylarca aramadıkları ya da arayıp bulamadıkları büyüklerine ulaşmaya vesile oluyor.

 

Bu konuda sabıkası olanlar, yıl içinde iki ay arayla iki kez el öpüyor ama geri kalan on ayda bahaneler listesini uzun tutmanın yollarını arıyorlar.Unutmayın; bayramlar, çocukların isteklerini cömertçe ifade edebilecekleri özel günlerden biridir.

 

Kapınızı çalan çocukları elleri boş çevirmeyin, sevindirin… 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön