Umudu olan iki kadının hikâyesi…

Geçen haftaki "2102 yılı maskelerin düştüğü yıl oldu" yazıma çevreden, tanıdıklardan çok yorum geldi. Anladım ki, herkesin hayatında biri ya da birilerinin maskesi düşmüş. Ama artık 2012 dünde kaldı.

 

Bu nedenle 2013 yılının ilk yazısı için bilgisayarın başına oturunca omuzlarımda ciddi bir ağırlık, bir sorumluluk hissettim. İlk yazıyı umuda ayırdım.

 

2013’e umutla başlayan, heyecan içinde kalpleri pır pır atan, çocuklarını tek başına büyüten, hayatta dik durma mücadelesi veren iki genç kadının hikâyesini "ben ne yapabilirim?” sorusuna yanıt arayan başka kadınlara yol haritası olması için yazıyorum.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de 37 milyonu aşkın kadın yaşıyor. 37 milyon kadından kaçı çalışıyor sizce? Sıkı durun, yanıtlıyorum; Türkiye’de çalışan kadın sayısı ancak 7 milyona ulaşıyor. Peki, çalışma potansiyeline sahip 27,5 milyonu aşkın kadın ne yapıyor? Bu soruya muhtelif yanıtlar verilebilir. Ama evde oturan kadınlar için bir şeyler yapmak gerekiyor.

 

Bu istek, dilek ve talebe İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Coca-Cola duyarsız kalmadı. Birbirinden güçlü kadınların yönetiminde kadınların çalışma hayatına sağlam adımlarla katılmalarını sağlayacak bir model üretmek ve tüm kadınlara örnek olmasını sağlayacak başarı öyküleri elde etmek amacıyla bir proje hayata geçirildi. “Fikrim Artık İşim” Projesi, girişimci iş fikirlerine sahip kadınların potansiyellerini ortaya çıkararak iş dünyasına aktif olarak katılmalarını sağlamayı hedefleyen bir proje…

 

Bu destek sadece fikirsel düzeyde kalmadı. Fikrim Artık İşim Programı’na hibe başvurusu yapan kadın girişimci adayları arasından jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Ataşehir Belediyesi’nden başvuran Selnur Aysever ve Ümraniye Belediyesi’nden başvuran Türkan Kanbur 50’şer bin TL karşılıksız hibe almaya hak kazandı. 

 

Coca Cola’nın üst düzey yöneticileri ise bu iki kadına mentorluk yapıyor. Mentorluk görevi parayla satın alınamayacak kadar değerli bir destek…

 

Hibe kazanan 1975 Almanya doğumlu Türkan Kanbur, iki ülke arasında bir çocukluk ve gençlik geçirmiş. Liseyi ise açık öğretim öğrencisi olarak bitiren Türkan evlendikten sonra çeşitli yerlerde sekreter ve ön muhasebe elemanı olarak çalışmış. Türkan Kanbur’un 11 yaşında bir kızı ve 16 yaşında bir oğlu var. Eşinden ayrıldıktan sonra tek başına hayat mücadelesi veren Türkan Kanbur’un iş fikri, ailelerin, çocukların özellikle de kadınların eğlenebileceği alkolsüz karaoke kafe açmak. Ümraniye’de eğlence sektörünün yok denecek kadar az olduğunu fark eden ve çevresinde de bu tarz taleplerin olduğunu gören Kanbur, bu sektörde hizmet vermek istiyor.

 

1978 doğumlu olan Selnur Aysever, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. Çağrı Merkezi Yöneticisi olarak çalışan ve 14 yıldır çalışma hayatı içerisinde olan Selnur Aysever, geçmiş yıllarda otomotiv, finans, perakende sektöründe yöneticilik yapmış bir kadın.

 

Selnur da bekar bir anne… 4 yaşında bir kızıyla ayakta kalma mücadelesi veren Selnur Aysever’in iş fikri, “Ekobüs” adını verdiği özel tasarımlı araç ile ilk sene Ataşehir’de, sonrasında İstanbul’un farklı noktalarında organik ürün satışı gerçekleştirmek…

 

Açıkçası aramızda umudu olan kadınların olması bir kadın olarak umudumu artırdı.

 

2013 gönlünüzden geçenlerin gerçeğe dönüşeceği bir yıl olsun…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön