Papa kadar olamadınız!

Yıllar önce bir iş seyahati için gazeteci arkadaşlarla Roma’ya gittiğimizde Vatikan’ı ziyaret etmeden dönmek olmaz diye uzun kuyrukta beklemeyi göze almıştık. Açıkçası gezdikten sonra beklemeye değdiğini söylemeliyim.

 

Çıkan her kitabını bir solukta okuduğum Dan Brown’un ‘Da Vinci Şifresi’, ‘Melekler ve Şeytanlar’ kitaplarında da Vatikan ana dekordu. Kitaplardan sonra Papa seçimlerini ve o ritüeli yakın takibe almıştım.

 

Bu yüzden Papa 16. Benedikt’in seçilme sürecini Türkiye’deki seçimler kadar heyecanla izledim. Papa Benedikt, seçildiği günden itibaren diğer papalara benzemediğini gösterdi. Dün ise dünyayı sarsan bir açıklama yaptı.

 

Papa 16. Benedikt, Vatikan’da katıldığı Otrantolu denizci askerlerin azizlik mertebesine yükseltilmesi töreninde Latince yaptığı açıklamada, ilerlemiş yaşından dolayı artık bu görevi layıkıyla yerine getiremeyeceğine kanaat getirdiği için istifa ettiğini söyledi.

 

“Tamamen özgür iradesiyle” görevini bıraktığını ifade eden Papa açıklamasında verdiği kararın öneminin farkında olduğunu belirtti. Papa Benedikt, daha önceki açıklamalarında da hiçbir zaman papa olmak istemediğini belirtmişti.

 

86 yaşındaki Papa, 1415 yılında görevinden ayrılan 12’inci Gregory’den sonra istifa eden ilk papa oldu.

 

Bunlar çok önemli gelişmeler…

 

Çünkü Allah aşkınıza söyler misiniz; ülkemizde bir görevi yerine getiremeyeceğini belirterek paşa paşa koltuğunu bırakan biri oldu mu?

 

Yaşından ve sağlık sorunlarından dolayı görevini zorlukla yerine getiren rahmetli Bülent Ecevit’i hatırlayın. Yürümeye takati bile olmayan Ecevit’i resmen kollarından sürükleyerek yürütmemişler miydi?

 

Biz de kişi görevini, işgal ettiği koltuğu bırakmak istese bile yancıları bıraktırmıyor.

 

Ya da istifa ediliyor ama nasıl oluyorsa çevrenin baskısıyla(!) her seferinde göreve geri dönülüyor. İstifa eden kişi, yoğun tezahürata dayanamayıp, bu millete hizmet etmeyi (!) sürdürmek istiyor.

 

Sıradan bir vatandaş olarak bir şeyi çok merak ediyorum; Biz de ne zaman birileri “artık yeter, kendimi bu görevi yapacak güçte görmüyorum” diyerek koltuğunu bırakacak?

 

Bu yüzden Katolik dünyasının lideri Papa Benedikt’in kendi elleriyle iktidarı bırakmasını çok önemsiyorum.

 

Biz de sadece iktidarlardan mı vazgeçilmiyor? Yooo…

 

Herkes her alanda uzman olduğu için yapamayacağı işler söz konusu olduğunda bile ‘yaparım abicim’ demeyi alışkanlık haline getiriyor. Onu da yapıyor, bunu da yapıyor. Hatta beş kişinin yapacağı işi tek başına yapıyor. Yeter ki kimseye iş kaptırmasın…

 

Doğduğumdan beri her alanda iktidara yapışmaya tanıklık eden biri olarak Papa Benedikt’in istifa kararı önünde saygıyla eğiliyorum.

 

Darısı bizimkilerin başına…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön