İtaatkârlığının sebebi benim!

Bu hafta mailime bir araştırmanın sonuçları düştü. Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, Türk, Alman ve Hollandalı annelerin "çocuk yetiştirme davranışlarını" inceleyerek bir doktora tezi yazmış.

 

Jagtap’a göre Türk anneleri "itaatkâr" Avrupalı anneler ise "bağımsız" birey yetiştiriyor.


Türk ve Avrupalı anneleri ayıran dikkat çekici özellikler arasında sadece itaatkârlık yok. Türk anneler şefkatli, Avrupalı anneler kuralcı, Türk anneler son sözü ailenin söylemesi gerektiğine inanıyor, Avrupalı anne son sözü bireye yani çocuğa bırakıyor.

 

Bizler eğitimin ve yapılan işin her kapıyı açacağına inanıyoruz, Avrupalı anneler mutluluk ve sağlığın her kapıyı açacağını savunuyor. Bize göre çocuklar odalarında sık sık yalnız bırakılmaz, Avrupalı anneler çocukların odalarında yalnız vakit geçirmesini destekliyor.Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap’ın ‘3–6 yaş grubu’ çocuk sahibi bine yakın Türk, Alman ve Hollandalı annenin çocuklarını yetiştirme davranışlarını incelediği araştırması aslında resmi net olarak görmemizi sağlıyor. Jagtap, 4 yıl süren araştırması için Hollanda Eğitim Bakanlığı’ndan da mali destek görmüş.

 

Türk ve Avrupalı annelerle İstanbul, Almanya’da Bochum, Hollanda’da Tilburg, Eindhoven, Rotterdam, Amsterdam şehirlerinde görüşmeler yapmış.

 

Bu kadar geniş bir sahada yapılan araştırmanın sorularını da çok beğendim.

 

Annelere "Nasıl bir birey yetiştirmek istiyorsunuz?", "Çocuğunuzdan beklentileriniz neler?", ‘Kültürünüzü ne kadar koruyorsunuz?’, "Yabancı uyruklu anneleri nasıl buluyorsunuz?" gibi can alıcı sorular yöneltilmiş.

 

Bizlerin de yanıtını aradığımız sorular bunlar…

 

Ama yanıtlar konusunda o kadar da açık sözlü ve dürüst olduğumuzu sanmıyorum.  

 

Çünkü dilimizle çocuklarımızın mutlu olmasını söylerken, aslında çok başarılı olsunlar diye ölüyoruz.

 

Hele çocuklardan beklentilerimiz konusu yok mu? “Sadece kendi ayakları üzerinde duran bir birey olsun” yanıtını veren annelerin mimiklerine, samimiyetine dikkat edin lütfen. Mutlaka bir çelişki göreceksiniz.

 

Çünkü anneler yaşlılıklarında kendilerine bakacak, verdikleri emeklerin karşılığını verecek çocuk isterler.


Kısacası Türk anneler ile Avrupalılar arasında ciddi farklar var. Biz Avrupalı anneleri kurallar içinde çocuk yetiştirdikleri için gaddar bulurken, onlar bizim gereğinden fazla yumuşak olduğumuza inanıyorlar.

 

Yıllardır süren gözlemlerimi destekleyen bu araştırmaya imza atan Jagtap’ı ve kendimi kutluyorum. Demek ki, ben de boşuna kırk fırın ekmek yememişim…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön