Eskiyle hesabını kapatamayanlara…

Eğri oturup doğru konuşalım; Kalplerinizden söküp attığınız adamlar ya da kadınlarla olan kavganızı neden bitirmiyorsunuz? Oysa bu kavgayı çocuklarınız iplemiyor. Durum böyleyken bu manasız kavgaya neden çocuklar dâhil ediliyor? Eski eşle hesabı centilmenlik kuralları dâhilinde çözmek bu kadar zor mu?

 

Sorunun yanıtı ‘zor’ olacak ki, kadınlardan sonra erkekler bir araya gelip, çocukları için seslerini duyurmaya, yasa çıkarmaya çalışıyor. Yıllar önce Boşanmış Babalar Platformu’nun kurucusu Necil Beykont ile konuşmuştum. “Bizler çocuğundan ‘hiç’ haber alamayan babalarız. Kızım 12 yaşında  (şimdi 18 yaşında). Telefonlarıma cevap vermiyor ve beni hiç aramıyor. Kızımın sözlüğünden ‘babacığım’ sözcüğü çıkarılmış. Cep telefonunda ‘babacığım’ yerini sadece ‘B’ harfine bırakmış. ‘Halacığım yerinde ise halasının ad ve soyadının baş harfleri var” sözleriyle içinde bulunduğu durumu özetlemişti.

 

Boşanmış Babalar Platformu özellikle ‘Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu ve ortak velayet konularında destek arıyor. Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu, çocuğun, velayeti altında olduğu ebeveynin baskıları ve psikolojik etkileri ile diğer ebeveyne karşı düşmanca tavırlar içine sokulması ve ondan soğutulması demek. Sonuçta çocuk, her iki ebeveyni de hayatta olduğu halde sadece bir tanesiyle büyümek zorunda bırakılıyor. Türkiye’de velayet genellikle annelere verildiği için çocukların babalarına karşı yabancılaştıkları savunuluyor.

 

Çocuk sahibi kadınlar; aldatılmış olabilirsiniz, kocanız başka birine âşık olmuş olabilir, paylaşacağınız bir şey kalmadığı için ayrılmış olabilirsiniz. Gerekçe ne olursa olsun sonuç boşanmayla bitmişse karşı tarafa duyulan öfkenizi çocuklar üzerinden yansıtmak ne kadar adaletli?


Sevgili hemcinslerin; düşüncelerinizle yaptıklarınız çelişmiyor mu? Bir yandan zamane çocukların müthiş zekâlarına hayranlığınızı dile getiriyorsunuz, diğer yandan oldukça net olan bir olayın algılanmasını çocuklara bırakmak yerine onları yönlendirmeye çalışıyorsunuz.

 

Boşanmış kadınlar, sözüm size; biraz stratejik davranın. Geçmişte yaşananlar için karşı tarafı cezalandırmak kendi hayatınızda huzuru ve mutluluğu yakalamanızın önündeki en büyük engeldir.

 

Eski eşe karşı nötrleşin. Çocuğu alıp-verirken ona eski eş diye değil, daha profesyonel bir gözle bakmayı deneyin. Bırakın geçmişin içinde didiklenen karşı tarafı olsun.

 

Sevgili kadınlar; öfkenizin kurbanı olmayın, çocuklarınızı da öfkenize kurban etmeyin.

 

Babasıyla görüşmemesi size nasıl bir kazanç sağlıyor anlamıyorum. Çocuğunuz babasıyla görüşmek istemiyorsa bu karar sizin psikolojik baskınızla alınmasın. Çocuklarınızın duygularına, içgüdülerine güvenin. Adam size kazık atmış olabilir. İntikamınızı çocukları kullanarak almak bir anneye yakışmaz. Zaten bir çocuğu babasından soğutmak uzun süreli bir iştir. Niye enerjinizi eskide kalmış bir adam için harcayasınız ki!

 

Ayrıca hayat yeterince acımasız… Hayata karşı verdiğiniz mücadeleye eski eşle mücadeleyi eklemek akıl kârı mı?

 

Kimsenin çocuğunu babasızlığa mahkûm etmeye hakkı yok, olmamalı da… Tek başına çocuk yetiştiren kadınlara naçizane son bir önerim olacak. Şu atasözünü aklınıza, ‘unuturum’ diyorsanız buzdolabının kapağına yazın; ‘Kör ölür badem gözlü olur.’ Bırakın çocuklar körün kör olduğuna kendi akılları ve duygularıyla karar versinler. Akıllı olun, nefret ettiğiniz adamları kendi ellerinizle badem gözlü yapmayın.

 

Ayrıca, çocuklarına gerçekten özlem duyan, onların büyümelerini mümkün olduğu kadar yakınında olarak görmek isteyen baba gibi babaları iskele babalarıyla bir tutmayın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön