Hayal ettiklerini yaşar insan

 

Acelem yok. Yavaş yavaş atıyorum adımlarımı. Hiç bozulmasın diye büyü. Yavaş yavaş seviyorum ellerini, boynunu. Yavaş yavaş doluyorum ellerimi beline. Öpmek için acele etmiyorum.

Tren hareket etmişti. Ve koskoca peronda gözlerim tanıdık birilerini aradı. Bir yandan da kafamdan binbir türlü düşünce geçiyordu. Hayatımın bu kısmında tam olarak ne aradığımı sorguluyordum. 

Pencerenin önünde oturdum. İçimdeki ağaca sordum. Gölgesinde ürperdiğim ağaç cevap verdi: "Düşlemek bir güce sahip olmaktır. Elindeki bu güç pek çok şeyi değiştirip, gizli kalmış şeyleri ortaya çıkarabilir. Düş demek gerçek demektir. Hayatın sana getirebileceklerini düşlemek masal gibi gelmesin sana. Utanma. Nereye gideceğine karar vermediysen bir yere varamazsın."

Dünyanın en eski masalı hangisiydi? Bu cümle daha önce kaç kere kurulmuştu? Bir varmış bir yokmuş diye cümleye başladığımda kızımın yüzündeki heyecanlı gülümsemeyi ve ilgisini anımsadım. Bir çocuk için masal ne demekti? Bir büyük için masal ne demekti?Düşler ülkesi mi? Hayat, develer tellal pireler berber iken, ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallarken diye devam eden tekerlemelere benziyor muydu. Küçük çocuklar da büyük düşler görürler. Bunu kızıma açıklamalı mıydım?

Hayat hayal kurmaktır. Hayat dileklerinin bir bir kabul olmasıdır.

Hayallerinin peşinde koşmalı insan. Hayatın anlamı ne diye sormak yerine hayatına anlamlar katmalı. Çocukların olsun. İçinde danışabileceğin, dışında salıncak kurabileceğin bir ağacın olsun. Yuvan olsun. Hayvanların olsun. Aklında tek bir soru işareti olmaksızın arayabileceğin yakınların olsun. Çat kapı girebileceğin evler olsun. Suladığın çiçeklerin olsun. Çocuklarına çiçeklerinin meyveye dönüştüğünü gösterebileceğin ağaçların olsun.

Hayal ettiklerini yaşar insan. Aklının düşünebileceği her şeyi sonradan kazanabilir.
 
Issız bir adadayım. Düşünüyorum. Kopuk kopuk. Derin denizleri düşünmeden evvel içinde olduğum Şehir hatları vapurunu inceliyorum. Bir vapur dolusu insanın akşam eve dönüş yolunda aynı şeyleri özlediğini, aynı şeyleri hayal ettiğini hissederek.

Kimbilir kaç kişi bu gece çocuğuna masal anlatacak. Sonra kendi masalı için uykuya dalacak.

 

Çocuklarınız büyük düşler görsün.

Hayal ettiklerini yaşamaları için onlara daha çok masal anlatın. 


En sonunda öpüyorum. Sessiz fakat upuzun bir öpücük konduruyorum yanağına. Yatağına bırakıp, bildiğim ve sürekli özlediğim kokusunu içime çekiyorum.

Dilerim tüm hayallerin gerçekleşir.

İyi geceler güzel kızım.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön