Gestalt Terapi

A Atılgan  + DU Bolluk Bereket  +  SA Bol kazançlı üretken projeler!

 

ve işte Akronofolojiye gore ortaya çıkan   ADUSSA

 

Bugünkü konumuz benim en sevdiğim yaşam şekillerinden birini içeriyor. Hayatım boyunca bilmeden yaptığım ama detayları ile  gerekli eğitimi aldıktan sonra  daha da rahatlıkla uyguladığım bir felsefe… GESTALT!

 

Bu yöntemi konuşmayacağız tabi ama bu felsefe ile  hizmet veren ADUSSA’ yı ve  kurucuları  sevgili Merve  Otçeken ve Bilge Yurt ile danışmanlık üzerine sohbet edeceğiz.   İkisi de fazlası ile hoş ve de dopdolu girişimci kadınlar.  Konu detaylı olduğu için hemen onları tanıtıyorum ve  konuya dalıyorum…

 

Merve, ruhsal, bedensel ve zihinsel bütünlüğün gelişimi yolculuğunda emek harcayan bir psikoterapist. Kendisi ile harika bir proje sayesinde bir araya geldik.  

Bilge,  çalışma ekonomisi  ve endüstri ilişkileri eğitimi  sırasında yazdığı ‘’İnsan Kaynakları’nda  Yetişkin Eğitim Hizmetleri’’  tezi ile  bu alana ilgi duymaya başlamış, ardından psikoloji ve koçluğa yönelerek  çoğumuzun bildiği harika bir yöntem olan  ‘’Gestalt Terapi’’ si ile tanışmış ve bu yolda kendini  geliştirmiş bir eğitmen.    


 

- Evet hanımlar,  ADUSSA hikayesini bir anlatın bakalım…  

‘’Aslında bizi, içimize yaptığımız keşif yolculuğunda Gestalt  yaşam felsefesi buluşturdu.  Birbirimize temas ettiğimiz her vesilede ve her zeminde ruhumuzdan, hem birbirimize hem de evrene hizmet ve sevgi enerjisiyle akmaya karar verdik.  Gönülden gönüle başlayan bu akış, “Adussa” ile can buldu ve tüm renkleriyle doğdu. Üst benliğin, ifadenin, sevginin, yaratıcılığın, güvenin ve farkındalığın rehberliğinde yola çıkmış olduk.

 

Amacımız  yolu bizimle kesişen herkesin kendi iç yolculuklarına bireysel ve kurumsal anlamda vesile olmak ve bu terapi ekolü ile  ruh ve beden sağlığını bir bütün olarak görerek  bireyleri,  kurumları, kendi potansiyellerini en etkili ve pratik metodlarla  farkındalık sürecine davet etmek.

 

Fark ettikleri yenilikleri eylem planına dönüştürmelerinde , Gestalt felsefesinin yanı sıra, varoluşçu ve bilişsel davranışçı modelin sunduğu yöntemlerle  doğal hayatın akışına uyumlamalarını sağlıyoruz.’’

 

-Danışanların yaklaşım ve tepkileri nasıl, size kendilerini bulmak için mi, hedeflerine ulaşmak için mi geliyorlar?   

 Danışanlarımız getirdiği konuya göre değişiyor.  Ancak konu ne olursa olsun  yaklaşık 8 -12 seansta günlük yaşamını rahatlatacak çeşitli becerileri edinmiş oluyorlar.

Bilge:  En kıymetli kaynak, insandır.  Bu nedenle Kişi ya da kurum, verimliliği  arttırmak ve uzun soluklu yaşamda kalabilmek için her türlü değişen koşulda çalışanlarının varoluşuna katkıda bulunmalıdır.  Bu katkıyı sağlamanın en önemli araçlarından biri yaşantısal şirket eğitimleridir.  Bu vesile ile kişilerin gelişim ve dönüşümlerine zemin hazırlanmış olur.  Böylece mutlu, verimli, üretken çalışanlar ve güçlü şirketler oluşur.  Bu yoldaki ilk adım, kişinin öz farkındalığını geliştirmesi, ancak bu sayede  bütünsel bir gelişim ve büyüme göstebilir.

 

-Belli bir profiliniz var mı?

Yolu ve kalbi içsel yolculuk için çarpan herkes bizim profilimizi oluşturuyor. Adussa’nın enerjisi çok farklı yaş grupları ve konuya hitap edecek  güçleri barındırıyor. Bu sebeple ekipce   ‘’bir’’ ve ‘’bütün’’ e hizmet ediyoruz. Bu frekansa giren her kişi  yaşam içerisinde bizimle temas edip büyüyebilir.

 

-Çalışma alanlarınız neler?

Merve: Adussa, koçluk ve psikoterapi sistematiği ile ruhsal çalışmalara evsahipliği yapıyor. Hizmet alanlarımızı,

*Bireysel psikoterapi ve koçluk çalışmaları,

*Kişisel gelişim atölye ve eğitimleri,

*Kurumsal danışmanlık  ve eğitim hizmetleri

gibi üç ana grupta toplayabiliriz.  Ancak örnek verecek olursak, beslenme odaklı psikoterapi hizmeti veriyoruz.  Yani  çeşitli nedenlere bağlı beslenme bozukluğu yaşayan bireylerin yanı sıra, sağlığını korumak için  yaşam boyu diyet gerektiren farklı metabolizmaya sahip bireyler ile de ilerliyoruz.  Yaptığımız,  sağlıklı bir varoluş geliştirirken bedeninden otomatik bir hafifleme ve özgürleşme içine girmesine katalizörlük  etmek.

 

Diğer yandan,  oyuncu, sporcu  ve öğrenci gruplarında performans kaygısını bilateral işleme modeli ile değişik terapiler uyguluyoruz. Bu metodlar,  travmatik ve stres verici yaşantıların etkisini göz hareketlerini duyarlaşızlaştırarak azaltıyor hatta yok ediyor. Böylece kişi kendisini sınırlayan kalıplardan sıyrılıp, gerçek benliği ile  özgür seçimler yapabiliyor. 


- Peki Okullarda durum nasıl?  Konu sadece sınavlar mı?  

Merve:  Okullarda da projelerimizin 3 ayağı bulunuyor. Öğretmen- Öğrenci – Aileler üçlüsünü dinamik, paylaşımcı bir tonda ele alan psikolojik öğeler barındıran paketlerimiz mevcut.  ‘’Aile Okulu’’ muzda etkili sınırlar koyma, ergenlik dönemi, çatışmasız iletişim, etkili model olma gibi konulara yer veriyoruz. 

İnsanı Tanıma adını verdiğimiz, 4 renkte kişileri bedensel, ruhsal, düşünsel ve davranışsal eğilimlerini anlamayı kolaylaştıran beyin çalışmaları  ve psikoloji öğeleriyle oluşturulmuş bir model sunuyoruz.  Böylece sınıflar ve aileler daha huzurlu bir şekilde, birbirine empati geliştirebiliyor.- Eğitim almış üst düzey kişileri eğitmek nasıl bir durum? Malum, eğitimliye eğitim zordur!! 

Bilge: Yetişkin eğitimi başlı başına, bir uzmanlık gerektiriyor. Özellikle farkındalık atölyelerinde, kişiler o güne dek kazandıkları, tutum ve davranış alışkanlıklarını kolay kolay değiştirmek istemiyorlar.  Öncelikle kendi içlerinde oluşan direnci dışa yansıtıyorlar. Direnç gösteren katılımcı davranışı daha çok alaycı ve muhalif bir tutum alır. Bunun dışında aslında çok farklı bir biçimiyle henüz karşılaşmadık. Bunun nedeni de; çalışmalarımızın başında katılımcıları çalışmaya hazırlıyor olmamız sanıırm.  Bu hazırlık süreci;  akışın sunulması, beklenti ve niyetlerin ortaya konması ve çerçevenin çok net belirlenmesi ile mümkün oluyor.

Herşeyi çok da detaya girmeden açıkladınız aslında.  Harikasınız hanımlar. Bazı çalışmalarınıza katılmak mümkün.  Ben bu tarz konuları  seviyorum, çünkü  herşeyden once kendimi çok seviyorum.  Etrafımızda herkes kendi durumundan memnun olmadığını dile getiriyor, mutsuz olduğunu düşünüp, aldığı nefesin kıymetini bilmeden  sürekli nefes almadığından şikayet ediyor… Oysa bunları yok edecek, daha mutlu ve istediğiniz yaşamı sağlayacak onlarca metod var.  Dipsiz bir kuyu.. Önce keşif, sonra hedef ve harika bir yaşam…

 

Bu yaşam hem kendinize saygınızı , hem topluma karşı duyarlılığınızı,  hem de doğaya  vereceğiniz hizmeti  arttıracak ve  hissettiğiniz güvenle  tüm hayallerinizi güzellikleri beraberinde getirecek… 

 

Gücünüzü, sevginizi, enerjinizi ve yüreğinizi özgür iradenizle  ortaya koyabileceğiniz hayatların içinde nefes almanızı diliyorum... 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön