Mindfulness: Özgün olma özgürlüğü    

“Çocukların ihtiyacı olan mükemmel ebeveynler değil, duyguları hakkında dürüst olan ebeveynlerdir” diye yazıyordu geçen gün okuduğum kitapta*. Çünkü çocuklar, anne ve babalarının öfke, sevinç, memnuniyet, keder, yas, heyecan gibi duyguları nasıl yaşadığını ve bunları dış dünyaya nasıl ifade ettiğini gözlemleyerek büyür. Bu gözlem, çocuk gibi her becerisini taklit vasıtasıyla geliştiren bir yapıda kendi duygularıyla olan ilişkisinin de temellerini atar.

 

Biz yetişkinler olarak genellikle olumlu duygularla ilişkimizde sıkıntı yaşamazken, olumsuz diye nitelendirdiğimiz duygularla kalmakta zorlanıyoruz. Kimi zaman o duyguları yok sayarak, küçümseyerek başa çıkmaya çalışıyoruz. Zor bir zamandan geçerken yine de yüzümüzdeki gülümsemeyi (ne kadar suni de dursa) orada tutmak için gayret gösteriyoruz mesela... “Kan kusup kızılcık şerbeti içtim” diye bir atasözümüz var; daha ne olsun. Çocuklarımıza aktarmamak için gayret etmemiz gereken hususlardan biri bu gibi geliyor bana... 

 

“Üzgünken her şey yolundaymış gibi yapmak zorunda değilim. Üzgünsem üzgünüm işte. Üzgünlük de bir duygu. Diğer duygular gibi. Şimdi içimde ya da ben onun içindeyim ama geçecek biliyorum.”

 

Duygularını tanımama/kabul etmeme halinin varacağı kötü senaryo nereye gider diye bakacak olursak;duygularını kabul etmek yerine kendini ve ötekileri kandırmayı öğretiyor olacağız çocuğa.Bu da hayat boyu sürecek bir ‘mış gibi yapma’ haline, ikiliğe; iç pusulanın bozulması vasıtasıyla dış yönlendirmelerin baskın olduğu bir hayata yol açıyor. Orada da şu soru geliyor: “Bir dakika; ben bunu mu istemiştim yoksa ‘Bunu istemem gerekir’ diye düşünerek mi buraya geldim? Bu hayatı kim seçti?”

 

Dış yönlendirmeden kasıt kimi zaman kendi istemese de babası çok istediği için mühendislik okumak da olabiliyor veya tüketim toplumunun en makbul neferi haline gelip asla doymayacak bir “Ah, bir de şuyum olsa bak işte o zaman mutlu/ değerli/tam olacağım” yanılgısına da...

 

İyi senaryoda ise özgün olma özgürlüğü var. Duygularını tanıma, bastırma yerine kabul etme becerisi; ki bu bir hayli cesaret barındırıyor içinde. Bir de hiç tüketim dostu bir tavır değil. Bu yüzden insanı köle, gezegeni aşırı tüketimden kaynakları tükenmiş hale getiren kapitalizmin pek de sevdiği bir şey değil. Düşünsenize kendiyle barışık ve hayata dair hedefleri dışa yönelmemiş insana kendini iyi hissettireceğine inandırarak maaşının 4 katı bedelindeki telefonu aldırtmak mümkün mü?

 

Peki nasıl? Peki zor mu? Peki nereden başlayalım?

 

Hafta sonu Nilüfer Devecigil’in Mindfulness eğitimine katıldım. Orası başlamak için iyi bir yer mesela. Neden mi?

 

Çünkü bize bu zamana kadar aktarılan ve bizim aktarmayı sürdürmek istemediğimiz her ne ise bu zincirin dışına çıkmak için zihnimizin kaslarını geliştirmeliyiz. Dikkatli farkındalıkla tıpkı fiziksel aktivitenin bedeni geliştirdiği gibi beynin fonksiyonunu hatta yapısını değiştirmek mümkün diyor araştırmalar. Çünkü duygularını tanımak ve kabul etmek için öncelikle onların farkına varmak gerekiyor; bu da otomatik pilottan çıkmakla mümkün...

 

Nilüfer’in eğitimleri genellikle duyurulduğu anda doluyor. Hem çok iyi bir aktarıcı hem de öğrettiklerini kendi hayatında uygulayan bir eğitimci olmasının bunda payı büyük.

 

İyi haber şu: Her sene olduğu gibi bu sene de Nilüfer ile beraber HTHayat.com okuyucuları için 10 Mayıs’ta bir açık eğitim düzenliyoruz. Bu seneki ana temamız “Farkındalıkla Ebeveynlik” olacak... Farkındalık uygulamasıyla tanışmak ve bunu hayatınıza ebeveynlik bakış açısından katmak için şahane bir fırsat.

 

Siz şimdiden ajandalarınıza not edin; detaylar yakında HTHayat.com ve HTHayat sosyal medya hesaplarında yer alacak...

 

Yerini garantiye almak isteyenler şimdiden iletişim bilgilerini stemelkaya@hthayat.com adresine mail atabilirler. 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Mart 2018 Perşembe 11:14

  Çol yararlandım. Torunlarım için kızlar8mla paylaştım.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön