İnsan ne ister?

 

Sabah 7'de kalkıp çayı koyuyorum. O çay o ocakta kaynamaya başlayınca hayat da başladı demek değil mi? Hayat durur mu?

 

Oğluma, çantasına koyduğum mandalinayı öğlen yemesini, bahçede oynarken atkısını takmasını yoksa öksürüğünün kötüleşeceğini söyleyerek sabahın karanlığında servise bindiriyorum onu. Her gün, o günden tek dileğim, oğlumun sağ salim eve geri dönmesi. büyüyebilmesi, sağlıkla, bilgelikle, barış ve adaleti yücelterek... Dış dünyaya rağmen insanı, dış dünyaya rağmen yaşamın her türüne saygıyla, sevgiyle yaklaşmasını öğreterek büyüttüğüm oğlum... Bu alışmak mı? Duyarsızlaşmak mı? İçi iyi çocuklar yetiştirmekte inat etmekle mücadele edebilir miyiz kötülükle? Bilmiyorum.

 

Alışmamak mı lazım?

 

O nasıl olacak? Alışmadık, alışmıyoruz deyince ne oluyor? Her yeri ayrı acıyor insanın. Korkudan küçücük kalıyorum. Çaktırmamaya çalışıyorum. Anneyim ben, sağlam durmalıyım. Bu gaddar ölüm piyangosu bu sefer kimlerin hayatına düştü? Ne umutla, ne zahmetle büyütülmüş çocuklarını kaybeden evlerde nasıl bir isyan hakim? Her seferinde bunları düşünerek hissederek, duyarlı olarak, empati yaparak yaşanabilir mi? Sağlam kalınır mı? Kaskatı olunmaz mı sonunda?

 

Her yeri kanarken çay demlemeye devam edebilir mi insan?

 

Aklımın almadığı şeyler var. Şu koca dünyaya, kaynaklarıyla bizi elinden geldiğince besleyen, güneşiyle ısıtan, suyuyla serinleten, baharıyla sevindiren, kışıyla dinlendiren dünyaya; şu kadar insan, neden sığamıyoruz? Barış ve huzur içinde yaşamanın nesi zor?

 

Biz, ortalama insanlar. Herhangi bir fraksiyonun taraftarı olmayan, herhangi bir inanışa, davranışa, düşünüşe yapışıp kalmamış; sadece sakinlik içinde yaşamak isteyen insanlar... Güzel kitaplar olsun okuyacak, sevdiklerimiz sağlıklı olsunlar, güneş ya da ay denizin üstünde parlayınca bakıp sevinelim istiyoruz. Çocuklar olsun etrafta, oynasınlar, cıvıl cıvıl olsun sesleri. Çay olsun dostlarla içilecek. Başka ne istiyoruz ki?

 

Ne istiyorsunuz?

  

Devlet başkanları ya da şirket CEO'ları, intihar bombacıları ya da katiller, öğretmenler ya da inşaat işçileri... İnsan şu 70 yıllık hayatında ne ister? Aile, sağlık, sevgiden başka ne istenebilir ki? Ya da nasıl olur da bunların yerine başka şeyler geçer: hırs, erk, intikam, nefret, cinayet... Bir insan, insanlar bunları nasıl isterler?

 

Bilmiyorum.

  

Düz bir insanım. Basit şeylerden, renklerden, yumuşaklıktan, müzikten, ışıktan, şefkatten, gıllıgışsız ilişkilerden, içi dışı bir insanlardan, kalabalık sofralardan hoşlanır ötesini aramam.

 

İşte bu yüzden ne kadar düşünsem de anlamıyorum; bir insan, kelebeğinki kadar süren ömrünü, yaşamak yerine neden ölmeye, öldürmeye, kavgaya, intikama adar, bilmiyorum. İçinden çıkamıyorum.

 

Birhan Keskin'in şiirindeki gibi: "İnsan olan yerlerim çok ağrıyor..."

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5167

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3158

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 852

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 548

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2402

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön