Bizi kimler sevmedi de bu hale geldik...

 

Hastalandık. Yaralandık. Kırıldık komple. Aylar mı oldu yıllar mı karıştırıyor aklım. Ne zamandır böyle güçsüz, zayıf, güvensiz hissediyorum kendimi. Siz öyle değil misiniz?

 

Bir tarafta bombalar, öteki tarafta tacizciler, diğer tarafta dinmeyen bir şiddetin farklı farklı yüzleri var. Ringe çıkmışım karşımda bir izbandut. Tam kendimi toparlayacağım bir yumruk daha atıyor, bir daha, bir daha...

 

Olaylar kimin eseri, kimin suçu, kim planladı, kim uyguladı bilmiyorum. Bildiğim bir şey var ki isimleri farklı olsa da çocuklukları aynıydı hepsinin. Sevilmemiş çocuklar büyüdüklerinde böyle bir dünya yaratırlar.

 

Kim bilir nasıl bir çocukluktu geçirdikleri. Kimler sevmedi bu toprağı bu hale getirenleri?

 

Kim bilir kaç kere dayak yedi babasından. "Dayak cennetten çıkmadır" diye o zamanlar öğrendi. "Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir" dendi. O zaman babasına karşı koyamadığı için, şimdi "ötekini" döverek çocukluğunun intikamını aldığını muhtemelen hiç fark etmedi. Çıkardı kemerini, hiç karşı gelemediği babasının hayaletini dövdükçe dövdü. Yara alanın kim olduğu artık önemli değildi.

 

Sadece var olduğu, insan olduğu, nefes aldığı için sevilmedi hiç. Hep koşulluydu annesinin sevgisi. "Uslu durursan severim seni" dedi, "Akıllı olursan, her dediğimi yaparsan severim seni". Var olduğu için sevilmeyen çocuk şimdi bir şeyler yaparak sevilme peşinde. Ne yaptığının önemi yok. Ne denirse onu yaptı!

 

Merakı, hayal gücü bastırıldı hiç durmadan. Ne kitap okumasına izin verildi, ne hayaller kurmasına. Kendi bedenini keşfetmek istediğinde eline sopayla vurdular ama bir yandan da "göster amcalara pipini" diye keşfetmesine izni olmayan bedenini sergilemeyi öğrettiler. Apartmanların kapılarında kadınları sıkıştırıp sergilemeye çalışması ondan.

 

İnsan olmak, kendini diğerinin yerine koyabilmek, diğerleriyle iletişime geçmek, birine dokunmayı sevmek doğuştan gelen değil öğrenilen olgular. İşte bazı insanlar bunları öğrenebilecek yaşantılardan mahrum kaldıkları için kötüler. İşte bu dünya bunların sayıca çokluğundan bu kadar çirkin. Neresinden baksan sevgisizlik.

 

Şimdi, iki bomba arası yaşantımızda yapabileceğimiz tek şey çocuklarımıza sarılmak. Onları dış dünyanın zehirli etkisinden, sarıp sarmalayıp korumak. Çünkü sevilen çocuklar birini öldüremezler, sevilen çocuklar kimseyi dövemezler, sevilen çocuklar kendilerini kanıtlamak için şiddete, erkekliğini kanıtlamak için tacize başvurmazlar. Çocuklarımızı sevelim. Başkalarının çocuklarını da. Annesi babası olmayan çocukları daha çok sevelim, çıplak ayaklıları mesela... Bütün çocukları sevelim ki değişebilsin bu dünya...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Ağustos 2016 Cuma 08:13

  Dayak cennetten çıkma değil iyi olsaydı cennetten çıkmaz orda kalırdı .yanlış yerlere dikkat çekip İslami karalamayin yazınız doğru ama örnekleme yanliş

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2016 Salı 20:42

  sevgi tespiti doğru ama dayak cennetten çıkmadır sözü ayrılık kaşıyıcı. islam peygamberi namazda sırtına çıkan torunları keyif alsın diye secdesini uzatmış, kuşu ölen mahzun çocuğun evine taziyeye gitmiştir. dayak cennetten çıkmadır sözü bir kesime mal edilemez, yapanın cehaletidir. ne der mevlana, "sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz."

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2016 Salı 18:12

  Harika bir yazı .Şu anda zıvanadan çıkmış insanların, hangi süreçten geçerek bu hale geldiklerini en yalın biçimiyle anlatmışsınız. Teşekkürler umarım herkes okur.Ne yazık ki Okumayan insanların ülkesindeyiz.

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2016 Salı 16:14

  Yüreğinize sağlık çok güzel bir yazı okurken gözlerim doldu inanın. Söz konusu çocuklar olunca engel olamıyorum göz yaşlarıma

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2016 Salı 12:45

  Çooook güzel

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2016 Salı 12:16

  Ne de guzel tercuman olmus dusuncelerime.

  Cevapla

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön