Annelerin günleri başlar ve bitmez...

Hani bazı günler. Hiç bir şey yapmak istemezsiniz. Yataktan kalkmak, giyinmek, kahvaltı etmek istemezsiniz. Yokmuşsunuz gibi uyanırsınız. Kafanız bedeninizin üstünde bir kütle gibidir; taşıması zor. Pijamalı bir gün olsun istersiniz. Göz kapaklarınız tam da açılmasın, hep minik bir esnemeyi tutayım ağzımın kenarında, perdeler kapalı dursun, konuşmasız, gidip gelmesiz bir gün olsun istersiniz. Belki dün akşam çok içtiniz; belki sonbahara girmek ağır geldi bünyenize biraz depresif takılmak istiyorsunuz; belki grip oldunuz ya da tükenmişlik sendromunun en başındasınız?


Anlaşılan siz anne değilsiniz... Çünkü anne olsanız bilirsiniz. Sabah günün ilk ışıklarıyla “Annneeee, çişim geldiiiii!” ile başladıktan hemen sonra gün bir daha durmaz. Kahvaltı hazırlamadan, hem kendinizi hem çocuğunuzu temizleyip giydirme zahmetinden kaçısınız yok. Kafanız yine ağır vücudunuzun üstünde lakin mecbur taşınacak... Göz kapakları istedikleri kadar yapışmak istesinler birbirlerine; mecbur açılacak. Ayılacaksınız. Gün başladı. Ve çocuklar güne bir kere başladılar mı bir daha durmazlar uyuyana kadar... Oynamak isterler ve konuşmak ve daha çok oynamak... Sabahın ilk ışıklarından, gün batımına ve hatta daha sonrasına kadar... Çocuklu günler başlar ve ertelenemez ya da bitmezler bitene kadar.


Bu durumu kolay atlatmanın ideal yollarından biri otomatik pilota takmaktır hayatı. Benim durumumda sabah gözümü açıp yüzümü yıkamamdan sonra ilk iş çayı koymak gelir mesela. Çayı koymak, kahvaltı tepsisini hazırlamak ve bu esnada oğlanı babasıyla baş başa bırakmak... Bu bir zaman sonra öyle bir hal alır ki, diyelim tatile gittiniz; bir sabah bir otel odasında başladı ve kahvaltı hazırlamaya gerek yok. Ne yapacağınızı şaşırırsınız. Bir yerlerde ateşe koyulmayı bekleyen bir çaydanlık olsa kurtulacaksınız ama yok... İşte o zaman eliniz ayağınız birbirine dolaşır; otomatik pilot devre dışıdır... Çaydanlığın olmadığı durumlarda en iyi seçenek sabah kitap okumalarıdır bizim ailede... “Hadi kitap okuyalım” cümlesi sabah oynamaya mecaliniz ve hayal gücünüzün yeterli olmadığı durumlarda hayat kurtarır... aynı kitabı 3 kere okumak ayılmaya ve bitmeyecek güne başlamaya hazırlar anne kişisini... Sonra kahvaltı neredeyse onu bulup çıkaracak hale gelinebilir...  


Annelik bir güne başlamama ihtimalinizin olmadığı bir durumdur... Benden söylemesi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön