Kolik Bebek!

Yenidoğan bebeklerde 2-3 haftalıkken başlayan, genellikle 3. ayın sonunda biten, bazılarında ise 6 aya kadar sürebilen sebepsiz ağlamalara “kolik deniliyor”. Tamamen sağlıklı olan ve görünürde hiçbir sıkıntısı olmayan 10 bebekten birinde görülebilen kolik özellikle ilk defa anne baba olanları endişelendiren bir sağlık sorunu.

 

Uzay yeni doğduğunda kısa bir süre sebepsiz ağlamaları oldu. Kolik denebilir mi bilmiyorum ama yorgun bir yeni anne olarak belli bir süreyi aşan ağlamalar beni de epey yıprattı yordu. Bunlara karşı iki değişik malzemeden faydalandığımı hatırlıyorum. İkisinin de epey faydasını görmüştüm.

 

Bunlardan ilki Buzuki Orha n’ın “Kolik” isimli CD’si: Kendi bebeğinde kolik sıkıntısı yaşayan Buzuki Orhan Osman karın için de ki sesleri taklit eden bir müzik albümü yapmış. “Beyaz gürültü” de denen bu ses karmaşasını evin için de yüksek volümde çaldığımda Uzay sakinleşiyordu. Bir yandan sesleri dinliyor, bir yandan onu kucağıma alıp dans ediyordum. Size de öneririm.

 

İkinci ürün de “Wrap Sling” denilen upuzun ve ince bir kumaş parçasını vücuda sararak elde edilen bir bebek taşıma aleti. Bundan birkaç sene önce Ceyda Düvenci vasıtasıyla gazetelerde yer bulmuştu belki hatırlarsınız. Huzursuz ve ağlayan bebekleri hem annelerine yapışık olmak hem de hareket halinde olmak suretiyle sakinleştiren bir malzemede bu. İlk başlarda kullanımı karışık gibi gözükse de bebek açısından çok konforlu hem de anneye hareket serbestliği sağlıyor.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön