Anne dostu hastaneler yolda…

DR. Hakan Çoker‘den duyduğuma göre bir süredir bakanlıkla yürüttükleri Anne Dostu Hastaneler Girişimi’nin kuralları ortaya çıkmış ve ülke genelinde hastanelere gönderilmiş.

 

Hastanenin anne dostu olması demek (eğer layıkıyla uygulanabilir ve denetlenebilirse tabii ki) bu ülkedeki doğum manzarasının yavaş yavaş değişmesi demek olacak.

 

Anne dostu hastane olmanın kurallarından bazıları şöyle: Anne doğuma girdiğinde yanında istediği kişiler bulunabilecek (baba, çocuklar, arkadaş, ebe, doula).

 

Tıbbi bir engel olmadığı sürece doğumda anneye yürüme ve istediği pozisyonu alma özgürlüğü vermek, doğumda sırtüstü pozisyonlarını engellemek. Anneye doğum öncesi ve sonrası dönemde başvurabileceği gerekli kurumlar için yeterli bilgiyi ve yönlendirmeyi sağlamak.

 

Rutin tıbbi müdahaleler (lavman, sürekli bebek gözlemi, aç-susuz bırakma) şimdiye kadar uygulandığı kadar kolay ve sık uygulanmayacak. Diğer uygulama limitleri aşağıdaki rakamlarla sınırlanmış:

İnduksiyon oranı%10 ve altında. ( Doğum merkezleri için geçerli)

Epizyotomi oranı%20 ve altında. ( İdeal oran%5 olarak tanımlı)

Sezaryen oranı%15 ve altında.

Sezaryen sonrası vajinal doğum oranı%60 ve üzerinde.

 

Özellikle de rutinlerle ilgili kısıtlamalar kulağa ne kadar şahane gelse de uygulamada neye dönüşeceği bilinmez. Velhasıl hâlihazırda kendisine “bebek dostu hastane” diyen kurumların, bebeğin kordonunu kesmek için 1 dakika bile beklemek istemeyişlerinden bebek ağlamasın uyusun diye anneye mama fikrini dayatanına kadar çeşitli hallerini görüyoruz.

 

Sonuç olarak bu ülkede normal doğumu normalleştirmeye çalışanlar olduğunu bilmek umut verici: Kadına ve bedenine güvenen doktorlar var. Mesleklerini seven ve onu geri almak isteyen ebeler var. Kadına ihtiyacı olan fiziksel ve duygusal desteği verebilecek doulalar var.

 

Doğumla ilgili bilgilenmek; kontrolü tekrar ele almak isteyen kadınlar ve dönüp dolaşıp bu konuda konuşan, yazanlar var... 23–25 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek 1. Ulusal Doğal Doğum Kongresi‘nin biletlerinin şimdiden tükendiği gerçeği var. Güzel şeyler bunlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön