Yüksek dayanışma hattı

Merhaba canlar,

 

Gezegenimizin pek çok noktasında, canlı-cansız yaşamın büyük bir tehdit altında olduğu günlerdeyiz. İçimiz yanıyor her bir haberle, onbinlerce insan elinden gelen ne varsa yapmak üzere harekete geçti, geçiyor.

 

Tam da zamanın bu anında, yıllardır elektrik için sürdürülebilir kaynak olarak güneş enerjisini kullanan Flora'dan size haberlerimiz var.

 

Yakınlarımızdaki yaylada güneş santrali ile elektrik üretmek üzere Solarus Enerji firması harekete geçmiş, proje hazırlanmış, gerekli izinleri almış, belirledikleri güzergah üzerinde ağaçlar kesilmeye başlandı, ayaklardan biri için Flora'nın yaşam alanının -deyim yerindeyse- burnunun dibinde bir yer belirlenmiş, 100 metre yakınımızda yer işaretlenmiş.

 

İnternetten tam ve sağlıklı bilgilere ulaşmak zor, yaklaşma mesafesi ne kadar onu bile bilemiyoruz, kaldı ki elektromanyetik alanın oluşturduğu radyasyonun sağlık açısından taşıdığı riskler söz konusu olduğunda söylenmiş o kadar çok söz var.

 

Bugüne kadar pek çok insanın doğadaki ilk deneyimini yaşadığı, ilk gönüllü olduğu yer Flora, aşık olup çoluk çocuğa karışanlardam tutun cesaret bulup hayatını tümden değiştirenlere kadar pek çok cana değdik. Yıllarca kimyasallardan uzak kalmış bu yeri bulmak için 7 yıl boyunca dağ tepe dolaştık ve şu an Flora'nın içinde bulunduğu orman ve iki yanındaki vadi ile birlikte temiz kalmış bu doğa parçası pek çok canlının sığınağı adeta. Burası bizim yuvamız olduğu kadar yılan kartalının da, devren kekiğinin de yuvası ve burada birlikte yaşamaya devam etmek niyetindeyiz.

 

Proje için çalışan işçilerin, böylesi deneyimi olanların dediklerine ve kendi araştırmalarımıza dayanarak söylüyoruz ki yangın ve cızırtı tarzı gürültü riskini kaldırabilecek durumda değiliz.

 

54 yaşındayım, eşim de 64 yaşında. Gidecek başka bir yerimiz yok ve bu yaştan sonra böyle bir arayış içine girecek halimiz ise hiç yok.

 

Sayın firma yetkililerinden ricam şudur: Lütfen güzergahı değiştirin ve Flora'yı eski, dokunulmamış doğasıyla başbaşa bırakın. Gelen gidenimizle, burada yaşayanımızla birlikte, sağlıkla, huzurla, bereketle yaşamaya devam edelim. Kazanan hepimiz olalım. Çünkü kazanılan sadece para değil şu hayatta, insan da, itibar da, güven de kazanılır ve bunları kaybetmek hiç birimizin istediği şey değil, hele ki sağlığımızı kazanmak için geldiğimiz bu doğa harikası yerde onu yitirmekse hiç değil.

 

Güneş ile elektrik elde edilmesine karşı değiliz, güzergahın değiştirilmesini ve yerleşim yerlerinden uzağa taşınmasını talep ediyoruz.

 

Ey yolu Flora'dan geçmiş yolcu, flora senin için ne ifade ediyor? Senden ricam da bunu bizimle ve paylaşabildiğin herkesle paylaşman, sesimize nefes olman. Flora'yı bilen bilmeyene anlatsın. Ve evet, kalp taşımak ağır bir yükmüş.

 

Hepinize şimdiden teşekkür ediyorum, sağlıcakla kalın.

 

Buraya tıklayarak konu hakkında açtığımız Facebook grubuna katılabilirsiniz!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön