53

İyi ki doğmuşum da dünyanın bu zamanlarından geçiyorum. Bazen kelimeler gelmiyor, sonbaharın bu serin sabahında içim şükranla dolu.

 

Ne zamandır beklediğimiz yağmurlar sonunda yağdı az da olsa, ilk armağanım göklerden geldi bugün, şükürler olsun, berekete yordum tabii hemen, dostlarla birlikte 53 yaşımı kutladık, yine yeni bir Ayşe, bakalım bu yıl neler göreceğiz, ne güzelliklere şahit olacağız.

 

Geçen yıl bu zamanlar içim boz bulanıktı; çaresiz, bıkkın ve umudumu yitirmek üzere olduğum zamanlar geçirdim, 2018 başlarındaki kısa süreli sarsılmalı sınavlarımı saymazsak –ki çok gerekliymiş- akışın içinde sarsıcı güzellikte deneyimler yaşadım, daha bir şifalıydı bu yaşım. Hayatıma değen, melek olan yeni canlarla birlikte yeni tohumların toprağa ekilişini, ekilenlerin rengârenk çiçeklerini ve hatta artık meyvelerini de gördüğümüze, tadını alıp koklamaya başladığımıza şahit olmak 53 yaşımın içinde gezinirken aldığım bir diğer armağan, fark edişlerimize de şükürler olsun.

 

İçimdeki hareketlilik dışıma taşıyor bazen, bazen de tam tersi. Durmak içinse ya yavaşlamalı ya da araçta isek frene basmalı. Uzun uzun oluyor benim süreçlerim, sonra da bi bakmışım oradan çıkıvermiş başka bir döngüye girmişim, yavaşlamam uzun sürdü, şimdi durmayı öğretiyorum kendime, şefkatli öğretmen olmam için daha fırınlarca ekmek yememde fayda var, kontrol deliliğimi bırakma yolunda güven-teslimiyet-kendimi gözetme üçgeninden geçiyorum dalgalı denizlerde, artık kıyıya varmaya ve orada bir süre durmaya ihtiyacım var.

 

Yeni yaşımda niyetlerim sakinlik, dinginlik, kabulde olmak, teslimiyet üzere.

 

Bahçe sonunda kokulu bahçeye dönüştü! Henüz keçiboynuzu ağacının çiçekleri aşk aşk kokarken burnumuzun dibinde orman sarmaşıkları silcanların baygın kokuları bitiverdi, onlar sürerken yalancı iğdenin karanfilli tatlılı kokuları yayıldı etrafa, şimdi de Malta erikleri çiçeğe durdular, yanından geçenleri mest ediyorlar. Arka bahçede bu kokulu güzellerin ikisi yanı başımdaydı, dayanamadım taşıdım küçük masayı, bilgisayarımı, bağlantı kablosu da tam geldi, açık hava ofisi yaptım kendime, burada daha çok zaman geçiririm artık, hatta dururum öylece! Bir süreliğine sosyal medya diyetine de acil ihtiyacım var. Yeni yaşımda yeni yeni mekânlarda olmak ve durmak ohh!

 

 

Bahçeyi bitmiş haliyle görmeyi dilemiş, kendimce çöp adam çizgileriyle gelecek haritamı yapmıştım. Sonra değiştirdim dileğimi, hayal ettiğim kısmının gerçekleştiğini görmeyi diledim, bitmez ki bir bahçe, he an gelişmeye devam eder. Hayatın bilinmezliği gitgide daha çok büyülüyor beni, hayal ettiğimden fazlası oluyor, daha doğrusu öyle olduğunu fark ediyorum sonradan. Hamdolsun. 5-6 yıl önce yaşadığımız heyecanlı günlerden belliymiş bu günlerin böyle güzel çiçekleneceği.

 

Bahçe hem yerel hem de farklı türden canlıların bir arada yaşamayı öğrendiği bir yer olarak her gün evrim geçiriyor, çok şükür ki evrimlerin yanında devrimler de oluyor! Evrim derken yavaş yavaş dönüşmeyi, devrim deyince de zamanı geldiğinde pat! diye dönüşmeyi anlıyorum.

 

Sabrın sonu selametmiş, onca zaman sonra nar ağacımız ilk ve tek meyvesini verdi, kutlama sırasında beraberce yedik dostlarla, bu yılımın teması bereket, anlaşıldı, her şeyde bereket hem de, yağmur gibi hepimizin üzerine. Tohumdan ve çelikten büyüttüğümüz ağaçlarımızın çocukları da büyüdü, torun torba sahibiyiz artık, mutluyum.

 

Bahçenin böylesi gelişip serpildiğini görüyorum; olasılıkları, gizli bekleyen armağanları hissediyorum; onların da günü geldiğinde çiçekleneceklerini ve yine vakt-i zamanında meyve vereceklerini biliyorum, adım gibi… yaşayan, rengarenk, canlı, diri ve hayatı kucaklayan, Aişe…

 

Atalarımdan gelen tüm yeteneklerimi, hayattan öğrendiklerimi, tüm deneyimlerimi kucaklıyorum ve onurlandırıyorum; tüm ilişkilerimi ve bağlantılarımı kutsuyorum; bedenimin, zihnimin ve ruhumun dönüşümünü izliyorum. Çok sevilerek büyüdüm, aldığım o kocaman sevgiyi yaymaya, kucaklandığımdan da daha çok kucaklamaya, öpmeye, sevmeye, her heyecanlandığımda bi küçük ses çıkarmaya, gördüğüm ve yaşadığım güzellikleri paylaşmaya gelmişim dünyaya, ve daha niceleri için, bilmiyorum henüz onları, aramıyorum, duruyorum beklemeden. Beklentisizlik dersim sürüyor hâlâ…

 

Doğumum da yaşamım da kutlu olsun.

Ben mutlu, her şey kutlu!

Bu bahçe yarınlara armağan olurken bugünden şifa oluyor bana. Canlarla, sağlıcakla, bereketle, huzurla, aşkla, nice yıllara…

Gitgide hem anneme hem dedeme benzeyen ellerime de, büyüdükçe ışıldayan kalbime de sağlık olsun. Nice güzellikler üreteyim onlarla birlikte inşallah.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön