Bağlar kurmak…

Flora’da “meraklısına” çalışmaları başlıyor! Bu çalışmalar kamplar ve atölyeler olarak, mevsimlere ve kolaylaştırıcıların varlığına göre içerik ve biçim değiştirecek, kendimizle ve güzel baharla başlıyoruz.

 

Yıllardır yaptığımız şeyleri yapacağız.

 

Bahçede, ormanda gezip çiçekleri, ağaçları tanıyacağız, şifalı bitkileri parmaklarımızın arasında hafifçe ezip mis kokularını içimize çekeceğiz; müzik aletlerinden içimize yakın geleni seçip sesler çıkaracağız doğaçlama; özgürce çığlıklar atacağız, Bonustepe’de derenin sesini dinleyip ufka bakan açıklıkta gün doğuşunu, Ay doğuşunu seyredeceğiz, güneşin elverdiği ölçüde müzikler dinleyip bilinçaltımıza yolculuğa çıkacağız, bazen de dünya müzikleri eşliğinde dans edeceğiz, akşamları gökyüzünü seyre dalıp ateş başında şarkılar söyleyeceğiz.

 

Mercanköşkle oreganoyu, servi ile çamı, lavanta ile yavşanotunu ayırt etmeyi, bitkilere bakıp toprak, su ve güneş ihtiyaçları hakkında tahmin yürütmeyi öğreneceğiz; papatyaların, gelinciklerin arasında uzanıp yatacağız doğa ananın koynuna, sonra da yoncalar halı gibi olduğunda tohumların muhteşem biçimlerine bakıp güzelliklerine hayran olacağız.

 

Suyun kaynağına yolculuk yapacağız, akışa engel olan çeri çöpü ayıklayıp suyun yatağını temizleyeceğiz, ormandaki açıklıklarda çemberler kuracağız, yürüyüş yollarındaki bilge ağaçlarla tanışacağız, ormanla birlikte nefes alacağız.  

 

Öğrenmek isteyenlerle birlikte Selahattin’den fotoğraf kompozisyonu ve çekimi konusunda ipuçları alıp, bahçenin ve ormanın zengin görsel malzemesini kaydedeceğiz; benimle birlikte mutfaktaki malzemelerle de doğaçlama yemekler yapacağız; baharatların nasıl tat verdiğini deneyip, sebzeleri başka türlü pişirmek mümkün mü birlikte şahit olacağız, ekşi ve tatlı mayalı ekmekler yapmayı da öğreneceğiz.

 

Kim bilir kim kiminle tanışacak? Burası yeni dostlukların başladığı, ömürlük dostlukların kurulduğu, güzelliklere vesile olan yerlerden sadece biri, kendine özgü bir şifa yöntemi var, inziva isteğiyle gelenin şarkılar söyleyip danslar edip sosyalleştiğine de şahit olduk, ormanın derinliklerinde saatlerce kaybolup kendiyle yüzleşenlere de; burada aşık olup evlenip çoluk çocuğa karışanları da gördük, işi gücü bırakıp başka bir hayatı seçenleri de. 

 

H a v a , s u , t o p r a k , a t e ş

Döngüsel hayatı, doğanın elementlerini, mevsim geçişini deneyimleme ve doğanın tadına bakma günlerine, Nisan’daki bahar kampımıza davet ediyorum sizleri…

 

Flora bağlar kurmayı seviyor, hayatı kutlamayı da, kutlamak için bahar var,  dere var, şimdi uzuuun sofralarda buluşmak için çardak da var, her şey var, gelsenize…

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön