Paramaya

Para biriktirmeyi küçükken sevdirdi bana ailem. Bankaların verdiği kumbaralarda biriken bozukluklarla 45’lik plak alırdık. Ne heyecandı!

 

Paralar sayılır, plak almaya yetiyorsa bi’ sevinilir, artan para “maya olsun” diye geri kumbaraya konulurdu. Kumbarada para tamamen bitmişse cüzdandan alınır, maya diye kullanılırdı. Bu yüzden, annemizin bakkala gidip iki ekmek, altı yumurta alma gibi istekleri keyifle karşılanırdı. Bakkal demek bozuk para demek! Yaşasın! Kumbaramız yine dolacak!

 

Günler süren ortaklaşa çabalarımız sonunda hayalimiz olan plağa kavuştuğumuzda yaşadığımız mutluluğu varın siz düşünün! Bir hayale emek verip onu küçük küçük besleyince, o hayal kalbinde canlıyken onun için fedakârlık yapıp, uzuun beklemelerden sonra ulaşılan şey nasıl da kıymetli oluyor.

 

“Mal kıymeti bilmek” derlerdi atalarım. Ellerindeki malzemenin ne şartlarda edinildiğini hep akılda tutarak, onu elden geldiğince iyi kullanmak, özenmek, maymun iştahlı olup da çabuk ve kolayca gözden çıkarmamak gibi anlamları var mal kıymeti bilmenin.

 

Kenara para koymak derler bir de, dişten tırnaktan artırıp zor durumlarda kullanmak için güvence olsun diye. İçimize çocuklukta yerleştiriliyor korku tohumları, para biriktirmek hep korkulan şeyleri uzak tutmak üzere yapılan bir etkinlikmiş gibi.

 

Parayla ilgili her türden olumsuz yargıyı yıkmak için kendi hayatlarımızla deneyler yapmaya devam ediyoruz. Para algımızı dönüştürüyoruz.

 

Para da canlı bir şey, onu istifleyip, atıl halde bırakıp işlevsizleştireceğimize güzel işlerde kullanmak, paraya güzel elbiseler giydirmek daha anlamlı değil mi? Bir parça para koyalım kenara, hayallerimize maya olsun. Biriktirmeye güzel dualarla başlayalım, parayı aşkla mayalayalım, kumbaramızda kum gibi paralar birikirken aşkla çoğalsın hayallerimiz.

 

“Ya tutarsa?”

 

Mayalar içlerine konulduğu ortamları değiştirip dönüştürmeleriyle meşhur.

Bakalım ne lezzetli şeyler çıkacak kumbaralarımızdan?

Bütünün hayrına olsun.

 

Önemli not: Para biriktirmenin altın kuralı elinizde para olduğunda hemen bir kısmını kenara koymak, yoksa “ay sonu param artarsa ayırırım ” yöntemi pek işe yaramıyor. Önceden ayırıp, o miktarı gözden çıkarıp yokmuş gibi davranın. İster kumbaranızda günlük bozuk paralar biriksin ister aydan aya daha görünür miktarlar biriktirin, size kalmış gerisi… Yaratıcılığınıza güveniyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Mayıs 2016 Çarşamba 06:49

  Harikasınız. Öneri için teşekkür ederim deneyeceğim.

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön