Sağlığa giden yollar…

Geçen gün tepenin ardındaki arkadaşımızın bahçesinde dolaşırken çadır kurup bir hafta orada zaman geçirme isteği gelmiş Selahattin’e. Çok haklı. İnsan doğanın içinde de yaşasa, hep aynı şeyleri yapıp durdukça kendini kapana kısılmış gibi hissedebilir. Yaşadığı cennet kişisel cehennemine bile dönüşebilir. Değişiklik isteği herkesin en doğal hakkı.

 

İstanbul’a gidip eski arkadaşlarıyla müzik yapma hayalleri kurarken, sol böbrek mevzularından tatilini kısa kesmek zorunda kalınca, bir de üstüne doktorların “hemen ameliyat olman lazım!” uyarılarıyla bombardımana tutulunca, Selahattin bir süre sendeledi haliyle. Yalnızca o mu, ben de ateşlenip yatakta sağdan sola, soldan sağa dönerek üç gün geçirdim. Sadece biraz su ve üç kaşık çorba içebildim. Kafamı kaldırmadan yattım öylece.

 

Nasıl oldu, ortalık gripten kırılırken bana hiç bişeycik olmadı da bir anda ateşlenip yatmak durumunda kaldım? Sistemim nasıl çöktü?

 

Zihin-beden ilişkisi üzerine yazdığı ufuk açıcı kitaplarından birinde, “Mükemmel Sağlık”ta Deepak Chopra bu konuyla ilgili şunları söylüyor: “Her gün milyonlarca virüs, bakteri, alerji yapan madde ve mantarla karşı karşıya geliriz ama bunların sadece çok küçük bir yüzdesi hastalığa neden olur… Böyle bir saldırıyı harekete geçiren nedir? Bunu kimse tam olarak bilmiyor, ama burada “barındıranın denetlemesi” adı verilen anlaşılmaz bir etkenin rol oynadığı görülüyor. Buna göre mikropları barındıran biz, bir şekilde kapıyı onlara açıyor ya da kapatıyoruz. Kapının yüzde 99.99 kapalı bulunması da mükemmel sağlığa sandığımızdan çok daha yakın olduğumuzu gösterir.”

 

Sağlıklı olma halimiz ne muhteşem bir varoluş, ne mükemmel bir denge. Stres ise, bu dengeyi bozan en acayip şey! Stresin her türlüsü normal akışında giden bir nehri bulandırabiliyor ve bünye bir anda tepki veriyor.

 

 

Selahattin kısa sürede yaşadığı -bir nevi- travma sonrası stres bozukluğunu atlattı, günlük hayatına yeni akışıyla devam ediyor. Yaşadığı durumla halleşmesi ve ameliyat olup olmayacağına, olacaksa ne zaman olacağına karar vermesi için belli bir zamana ihtiyacı olduğunu anladı. Şimdi yaşadığı her anın kendisine şifa olmasına izin veriyor ve şifa da her yerden geliyor çok şükür ki. “Hastalık” denen şey yapması gerekeni yaptı, büyük bir dönüşümü gerçekleştirdi.

 

“Bir şekilde” açılan bu kapıların artık kapanmaya başladığı hissediliyor;  neşeli, yerinde duramayan Selahattin geri geldi. Yakında ne zamandır hayalini kurduğu gezilere başlayacak ve yollar onu bambaşka cennetlere ulaştıracak inşallah.

 

Yollar şifan olsun canım Selahattin. Ne karar verirsen hakkında hayırlısı olsun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  24 Şubat 2016 Çarşamba 13:07

  çok geçmiş olsun acil şifalar diıerim...

  Cevapla
 •  
  29 Şubat 2016 Pazartesi 19:05

  çok teşekkürler, sevgiler antalya'dan...

 •  
  22 Şubat 2016 Pazartesi 22:30

  yalnız degılsınız

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2016 Çarşamba 10:26

  evet :) kalabalık, kocaman, sarmaşık olmuş bir aileyiz.


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön