Çocuklar için mutfak cini...

Mutfakta Arşimet gibi “Evreka, Evreka’’ diye dolaşıyorum. Nedeni elimdeki daha doğrusu çocukların elindeki yeni yemek kitabı. Adı da içeriği gibi dikkat çekici: “Mutfak Cini’’...

İşte çocuklar için mutfak cini...

Yeni cinimiz sayesinde en azından hafta sonu sabahları çocuklar kendi yumurtalarını kendileri yapacak. Kahvaltıdaki yumurta savaşları da yeni bir boyut kazanarak “Yedin mi yemedin mi’’den “Senin ki mi daha lezzetli benim ki mi” rekabetine dönecek. Mutfak Cini, Mandolin Yayınevi’nden çıkan çiçeği burnunda bir kitap. Yazarları Caroline Erel ve Dilek Ünal çocukluk arkadaşı. Onları dostluklarının haricinde bu projede buluşturan aslında kızlarının mutfağa olan ilgisi. Kızların yemek yapma isteğini yaşlarına uygun yemek kitapları satın alarak desteklemek isteyen Caroline ve Dilek, piyasadaki çocuklara özel yemek kitaplarının hiçbirinin tam olarak istediklerini vermediğini fark etmiş; çoğu da çeviri. Ve tarifler ne kadar başarılı olursa olsun, bizim ağız tadımız, malzemelerimiz hatta bazen alet edavatımız çeviri kitaplara uymuyor.

 

Mutfak Cini, Türk kahvesi tarifini bile atlamadan Avrupa standardında bir kitap olmuş. Hem bize ait hem de Berna Koritan imzalı tasarımı, sempatik illüstrasyonları ve fotoğraf kalitesiyle güzel olmuş.

 

Kare kare yemek

Caroline ile senelerdir tanışıyoruz. Benim iki yemek kitabımın da fotoğraflarını o çekti. Ayrıca HT Hayat’ta ‘’Selin’in Tarifleri’’ sayfasındaki fotoğraflar onun objektifinden. Bazen bu sayfalar için de beraber çalışıyoruz. Caroline, Mutfak Cini’nin de fotoğraflarını çekmiş. Ama bu fotoğrafları çekerken heyecanı bambaşka olmuş. Zaten Mutfak Cini’ni diğer kitaplardan ayıran, yemeklerin yapım aşamalarını da fotoğraflarla göstermesi. Bu kısmı projeyi tam bir anne kız projesi yapıyor.

 

Caroline’in kızı Lara ve Dilek’in kızı Dilanaz, annelerine hazırladıkları kitabın prodüksiyonunda yardımcı oluyor. Yemekleri kızlar yaparken styling Dilek’in işi oluyor, Caroline de denklanşöre basıyor.

 

Çocuklara mutfak terbiyesi

Anneliğin tetiklediği yaratıcılık başka bir şey. Dilek projeyi anlatırken, aslında bu yaptıklarının çocuklarına bıraktıkları paha biçilmez bir anı olduğundan bahsetti. Kendi çocukluklarından kalan, onları mutlu hissettiren, bazıları kendi annelerine ait olan tarifleri en basit şekilde bu kitaba aktarırken şüphesiz bilginin ötesinde değerleri de ölümsüzleştirmeyi amaçlamışlar. Çocuklarımız bu kitaptan neler mi öğrenebilir? Ana hatlarıyla mutfak kurallarını ve düzenini, sofrayı nasıl kuracaklarını; kahvaltı, yemekler, tatlılar ve parti bölümlerinde toplanan tarifleri en kolay şekliyle nasıl yapabileceklerini ve bunların da ötesinde aslında nasıl sağlıklı beslenebileceklerini... Besin piramidinde var olan, doktorların gökkuşağı gibi her renk beslenin diye yol gösterdiği gıdalar, dengeli bir şekilde verilmiş kitapta. Çocuklara bu gözle okutmakta fayda var. Kitabın basılmasıysa epey zaman almış. Bu arada da kızlar liseli olmuş. Caroline ve Dilek kızlarının farklılaşan ihtiyaçlarına ve sorularına cevapsız kalmamış.

 

 Bu değerli bilgilerden tüm genç kızlar faydalansın diye ikinci bir kitap kaleme almışlar. Onun da adı “Doğalım, Güzelim’’. Yine çok değerli, bazıları unutulmaya yüz tutmuş ama hiçbir kozmetik ürününün yerini tutamayacağı doğal tarifler ve güzellik tavsiyeleriyle dolu. Genç kızların başucu kitabı olabilir... Şimdi bizim evdeki “mutfak cinleri” ne zaman sürpriz bir sofra donatacaklar, bunun heyecanı içindeyim. Ne mutlu olurum kimbilir? Salonun kapısı açılıyor, çocuklar önlüklerini giymiş, masa kurallarıyla kurulmuş ve çorbasından tatlısına her şey hazır... Yakındır; cin şişeden çıktı bir kere...

 

Frigo tarifi için lütfen tıklayınız...

 

Şişko omlet tarifi için lütfen tıklayınız...

 

 

 

Haber: Selin Kutucular

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön