Bayram tatili önerisi: Yaylalar…

Bu seneki bayram tatilinde yaylaya gitmeye ne dersiniz?

Bayram tatili önerisi: Yaylalar…

Bayram tatilinde farklı arayışlar içerinde olanlar için ülkemizde bulunan önemli yaylaları sizler için araştırdık. Doğası, suları ve temiz havası ile ülkemizden ve dünyanın pek çok yerinden akın edenlerle dolup taşıyor.

 

Ayder yaylası, Rize

1300’lü yıllarda yayla olarak değil de dinlenme amaçlı kullanılmış, günümüzde ise Ayder festivali düzenlenerek turizmin gelişmesinde önemli yer oynamaktadır. Pansiyonlarıyla gelen turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir. Bir diğer özelliği şifalı su ile ilgi odağı olan Ayder, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia ediliyor. 260 metre derinlikten gelen 50 derece sıcaklığındaki kaplıcalarından faydalanılabilmesi için modern turistik tesisler inşa edilmiştir.

 

Anzer yaylası, Rize

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Anzer yaylası, Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olarak ikiye ayrılır. Sağlık açısından en önemli besin olan, Anzer balının üretildiği bölge olması nedeniyle pek çok çiçek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaretine uğramaktadır. Ayrıca trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları aktiviteleri ile de keyifli vakit geçireceğiniz önemli noktalardan biridir.

 

Kadırga yaylası, Gümüşhane

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde, Zigana dağlarının üzerinde yer almaktadır. Çevre il ve ilçelerden de pek kişinin katılımıyla gerçekleşen Kadırga festivali Temmuz ayının son iki ve Ağustos ayının ilk haftası yapılmaktadır. Sabahın erken saatlerinde yola çıkan köylüler, kemençe çalarak ve horon teperek yaylaya varır. Bütün gün çeşit çeşit yemek yapı, yenilir. Oyunlar oynandıktan sonra da herkes kendi evine geri döner.

 

Korhan Yaylası, Iğdır

Iğdır’da bulunan Korhan yaylası, Ağrı Dağı’nın eteğinde bulunan bir yayladır. 2011 yılından beri Iğdır Valiliği tarafından mesir şenliklerinin yapıldığı yer haline getirildi. Yaylada özellikle her yıl ağustos ayında şenlikler düzenlenmektedir.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön