Doğru nefes ve dengeli psikolojik yaşam ne demek?

Doğru nefes ile stres ve kaygılarınızdan uzaklaşabileceğinizi biliyor muydunuz?

Doğru nefes ve dengeli psikolojik yaşam ne demek?

İparho kurucusu Psikolog Marianna Vasiliadiz, doğru nefes almanın ve farkındalıklarımızın farkında olmamızın önemini anlattı.

 

Doğru nefes nedir? Doğru nefese neden ihtiyacımız var?

Nefes bize sunulan en büyük mucizedir. Nefes alma ve verme otonom bir şekilde meydana geldiği için üzerine etkimiz olmadığını düşünürüz ancak bu doğru değil. Nefesimizi kullanmayı bildiğimizde duygu, düşünce ve davranışlarımızı büyük oranda değiştirebiliriz. Bu yolda doğru olduğunu sandığımız yanlış nefes paternlerini öğreniyor ve yerine ömür boyu bizimle olacak olan doğru nefes alma davranışını koyuyoruz. Nefes almak, beden sağlığının yanı sıra genel kaygı bozukluğu, panik atak, depresyon gibi birçok psikojenik rahatsızlığa da çözüm getiriyor.

 

Doğru nefesin faydaları nelerdir?

 • Doğru nefes alarak bedeninize ihtiyacı olan oksijeni sağlayabilirsiniz.
 • Toksinlerden kurtulursunuz.
 • Ağrılar azalır.
 • Lenfatik sistem güçlenir.
 • Kan basıncı ve nabız dengelenir.
 • Hafıza ve dikkat gelişir.
 • Sindiririm sistemini düzenler.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Yaygın kaygı bozukluğunu yönetebilme becerisi kazandırır.
 • Panik atak ile baş etmenize yardımcı olur.
 • Zorlayıcı bir durumla karşılaştığımızda ani tepkiler yerine üzerine düşünülmüş dengeli yanıtlar verebilme becerisi kazandırır.

 

 

Peki farkındalık ne işe yarar?

Farkındalık, kişininin kasten ve isteyerek tüm dikkatini yargılmadan, açık bir merakla şimdiki ana getirmesidir. Bu amaca hizmet eden meditasyon teknikleri zihni nazikçe disipline ederek geçmişe takılıp kalmak ya da gelecek için endişe etmek yerine elimizde olanı ve her anı en iyi şekilde deneyimlememize yardımı olur. İnsan zihni bedeninden bağımsız olarak işleyemez. Farkındalık, psikoloji, beden ve zihin dengesini kurmak ve onu geliştirmek için çalışır. Kişi bütününden bağımsız olamayacağı için hem bedeninde hem de zihninde olanlara temas etmeye sonucunda da kendini farketmeye başlar. Farkındalık çalışmasında kişi yıkıcı veya yapıcı duygu ve düşüncelerinin bilincine varır. Böylece hayatını istemediği yöne götüren davranış kalıplarını farkeder ve onlardan sıyrılmaya başlar.

 

Farkındalık ve doğru nefes eğitimleri neden önemlidir?

Farkındalık ve doğru nefes eğitimleri, stres, kaygı, panik atak, depresyon, yaşamdan yeteri kadar tat alamama, tatmin olamama gibi zorlayıcı duygular yaşayanların hayatını kolaylaştıracak eğitimlerdir. Bu nedenle bu tarz sorunlar yaşayan kişilerin farkındalık ve doğru nefes eğitimlerine katılmalarının faydalı olacağını düşünüyorum.

 

Röportaj: Dilay Argün

 

 

Farkındalık ve mutluluğa dair 10 basit öneri
+10
1. Uyanır uyanmaz tebessüm edin “Yataktan çıkmadan önceki saniyeleri nefesinize sahip çıkmak için kullanın” diyen Thich Nhat Hanh, gülümsemenin iyileştirici etkisine dikkat çekiyor. Güne gülümseyerek başlarsanız, gülümseyerek devam edebilirsiniz. Tavanınıza ya da duvarınıza hatırlatıcı bir işaret koyabilir, her güne gülümseyerek başlamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön