Müzede yoga

Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen ‘Müzede Yoga’ etkinliği müze bahçesinden içeriye taşındı. Heinz Mack’ın “MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisi eşliğinde yoga yapma fırsatını çoğu kişi kaçırmadı

Müzede yoga

Sakıp Sabancı Müzesi’ndeyiz. Arka fonda Heinz Mack’ın “MACK. Sadece Işık ve Renk” sergisi var. Ve salonun hemen önünde, eserlerin altındaki zeminde yoga matları... Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geleneksel hale getirdiği ‘Müzede Yoga’ etkinliğini ilk kez, müzenin bahçesinden içeri taşıdı. Bu özel yoga eğitimini almak isteyenler de fırsatı kaçırmadı... Eserlerin önünde yerlerimizi alıyoruz. Kimi eserlerin önüne çizgilerle şerit çekilmiş. Aynı yoga sınıfında olduğu gibi yerlerde su şişeleri, çoraplar... Görevli uyarıyor: “Çorabınız esere biraz fazla yakın duruyor, lütfen alır mısınız?”

 

Cihangir Yoga eğitmeni Zeyneb Uras’ın yumuşak sesiyle başlayan yogayı, alışık olduğunuz mekânın dışında uygulamak ve algınızı sergiye değil, bedeninizden içeriye vermek açısından oldukça ilginç bir deneyim. Müze, eserlerin korunması için belli bir sıcaklığın üstüne çıkılamamasından oldukça serin. Ders sonunda ayaklarınız buz kesiyor.

 

“Müzede Yoga”nın çıkış noktası, insanı dönüştürme potansiyeli olan sanat ve yogayı birleştirmek. Sakıp Sabancı Müzesi’nin misyonunun beş duyuya dokunduğunu anlatan Müze Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Tüm sergilerde izleyiciyi sanat eserleriyle beraber dünya tarihi ve kültür birikimine bir yolculuğa çıkarmayı amaçlıyor, tıpkı yoganın ardındaki düşünceye, dinginliğine, insanı sessizce yakalayan ve başka âlemlere götüren doğasına oldukça yakın bir mantık” diyor.

 

 

Günümüzde müzelerin sınırları oldukça geniş ve sanatı olabilecek en kapsamlı ve düşündüren biçimde sunmayı amaçlıyorlar. Mesela İtalya’da Museo Maxxi sanatseverleri cam cephesinin yanında gerçekleştirdikleri yoga aktiviteleriyle ağırlarken, Metropolitan Müzesi performans sanatlarını galerilerine taşıyor. Sanat eserine yalnızca bakmak yerine eserle aynı mekânda bulunmak önemli bir tecrübe.

 

Yaz boyu müze bahçesinde yoga

Müzede Yoga’nın bir sonraki dersine, 14 Haziran’da 19.00 ile 20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Ancak rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Ayrıca yaz boyunca da müzenin bahçesinde, Boğaz manzarası eşliğinde bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Haber: Ekin Türkantos

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön