Nil Karaibrahimgil: En çok tanışmak istediğim kişi oğlum

Nil Karaibrahimgil, şu aralar bebeği Aziz Arif’le meşgul. Ona şarkılar söylüyor, onu izliyor, büyütüyor. Kısacası bebekle hayatın tadını çıkarıyor. Tekrar sahneye çıkana kadar da böyle... Ama sonrasında niyetinde bebekler için şarkı yazmak var.

Nil Karaibrahimgil: Doğurmak ne güzel şeymiş

Herkesin diline dolanan şarkıları ve enerjisiyle çok sevildi. Âşık olduğu adamla evlendi. Ve Özgür Kız, bir gün anne olmak da istedi. Kabuğuna çekildi. 7 aylık hamileyken yazdığı “Kanatlarım Var Ruhumda” şarkısı dillerden düşmedi. Mayıs başında en özel anı yaşadı; Aziz Arif’ini kucağına aldı. 4 aydır yoğun duygular yaşayan Nil Karaibrahimgil ile bebekten öncesi ve sonrasını konuştuk ama o annelerin bebekli hayata dair daha fazla konuşmasını istiyor. Bir süre daha bebeğiyle vakit geçirecek sonrasında sahnedeki Nil’le buluşmak üzere konserlere başlayacak. Kabuğuna çekilse, bebeğini büyütse de üretmekten geri durmuyor. Şimdilerde şarkılarını Aziz Arif’ine söylüyor. Ve diyor ki: “Bir gün bebeklere dünyanın ne müthiş bir yer olduğunu anlatan şarkılar yazabilirim!”

 

‘Doğurmak ne güzel şeymiş’

 

Nasılsınız? Bu aralar hayat nasıl gidiyor?

İyiyim. Hayat yenilendi. O yüzden “Yeni gidiyor” diyebilirim.

 

“Yeni gidiyor” dediğiniz hayatınıza ne gibi güzellikler geldi?

Aziz Arif hayatıma geldiği günden beri, her şey masalsılaştı. Bir insanı doğurmak, büyütmek ne güzel şeymiş. Anneler daha çok anlatmalı, paylaşmalı diye düşündüm. Haberim yoktu bunlardan.

 

Hamilelik dönemi ve loğusalık sanırım sizin için masalsıydı...

Çok şanslıydım. Göbeğim büyümese hamile olduğumu anlamazdım. Loğusalık da güzel, hormonlarının ekolayzırıyla oynanıyor ve her şeye ağlıyorsun. Öyle geçti benimki de. Şükür ve duygu yağmurlarıyla...

 

Özgür Kız, duygusal bir anne olmuş ama özgür anne olabildi mi? Bebeğinizle ilgili rahat mısınız yoksa hafif panik yaşadınız mı ilk banyo, ilk ateş gibi konularda?

Panik olmadım. Sanki daha önce birçok bebek bakmışım gibi hissediyorum. Belki önceki hayat diye bir şey vardı ve ben anneydim, bilmiyorum. Sık sık endişeleniyorum ama bu geçmeyecekmiş, bundan sonra böyleymiş, öyle diyorlar. Suçluluk duygusu ve endişe anneliğin parçasıymış. Sürekli “Şunu şöyle yapabilirdim”, “Ya bu olursa” diyorum. Ama buna da bir gürültüye alışır gibi alışacağız herhalde.

 

Bebeğinize yazdığınız mektup çok kişiyi ağlattı, günlerce sosyal medyada yer aldı ve hâlâ etkisi sürüyor, zaman zaman karşımıza çıkıyor. Eminim en çok da anneniz etkilenmiştir o yazıdan. Nasıl bir ruh haliydi o?

Sonbaharda Aziz Arif’i alıp parkta yürüdüğümü hayal ediyordum. Yazı pek sevmem. Sıcaklar geçince sokaklara dökülüp ona anlatmak istediğim tonla şeyi düşündüm. Bir oğlum olacağını ilk öğrendiğimde, “Ya kız değil mi yani” dedim. Annem “O kadar kıyafet ne olacak” dedi. (Gülüyor.) Bir kıza ne anlatılır biliyorum ama erkekleri tanımıyorum. “Ona ne anlatacağım” diyordum. Oğlum olunca anladım ki, her şey evrensel. Çok şey var paylaşacağımız.

 

Kendinizi nasıl bir anne olarak görüyorsunuz?

Bilmem... İlerde oğluma sorarsınız.

 

Hangi yönleriniz daha yumuşadı ve hangileri kabuk bağladı bebekten öncesi ve sonrası düşünüldüğünde?

Bugüne kadar her cümlem “ben”le başlardı artık “o” ile başlıyor.

 

Anne Nil ile ilgili en çarpıcı fark ettiğiniz şey neydi?

Sabrı ve sakinliği öğreniyor.

 

Hemen her kadın çocuğu olduğunda bir süre sosyal hayattan kopuyor. Güzel bir dönem, yepyeni bir hayat. Bu dönem sizin için nasıl geçiyor?

Koza dönemi. Yeterince sosyalleştim zaten öncesinde. Şimdi bir süre onunla, ona doyarak yaşamak istiyorum. Sosyal hayattan da kopmadım aslında, Aziz Arif’le 2 ay deniz kenarındaydık ve bir sürü misafir ağırladık.

 

‘Serdar, Aziz Arif'e mükemmel bakar’

 

Aziz Arif nasıl bir bebek? Huyu nasıl, kime benziyor?

Her anneye bebeği cennet. Aziz Arif de bizim cennetimiz. Bana benziyor bayağı. Huyunu göreceğiz, büyüsün de göstersin kim olduğunu. “Tanışalım” diye sabırsızlanıyorum. Hayatta en çok tanışmak istediğim insan o.

 

Hamile kaldığınızı öğrendiğinizde neler hissettiniz? Serdar Bey’in hangi aşamada haberi oldu? O güne yeniden gidersek bize neler anlatırsınız?

Hamile kaldığımı öğrendiğimde takside mutluluktan ağladım. Taksi şoförü de tam o sırada çocuklarından şikâyet ediyor ve “Bir daha dünyaya gelsem, asla” diyordu.

 

Serdar Erener nasıl bir baba oldu? Sizi şaşırttığı noktalar var mı mesela?

Serdar onu tanıdığımda zaten harika bir babaydı. Beni en çok etkileyen taraflarından biri oydu. Çocukları çok seviyor. Aziz Arif’e emzirmek dışında mükemmel bakar. Her şeyi biliyor.

 

Aziz Arif adını koymak kimin fikriydi, neden?

İkimizin fikriydi. Renkli kartonlara sevdiğimiz isimleri yazıp gitmiştik doğuma. “Doğsun, tipine uygun olanı, bize hissettirdiğini koyarız” dedik. Adının bir anlamı olsun istedik. Kışın şöminenin karşısına geçip Farsça, Arapça sözlükler devirdik. Sonunda “Aziz olmasını ve Arif olmasını isteriz” dedik. Dileriz olur. İsim önemli. Kelimeler büyülü. Çağrıldığın isim sıfatın gibi oluyor.

 

‘Canım sürekli bebeklerden konuşmak istiyor’

 

Bir gününüz nasıl geçiyor?

Hızlı.

 

Birlikte vakit geçirdiğiniz insanlar değişti mi hamilelikle birlikte?

“Değişmedi” desem yalan olur. Canım sürekli bebeklerden konuşmak istiyor çünkü.

 

Yazmaya devam edebiliyor musunuz bu süreçte? Şarkı sözlerinde mesela öncesi ve sonrası farklılıklar var mı?

Bence daha güzel besteler yapıyorum. “Kanatlarım Var Ruhumda” en sevilen şarkım oldu. Yazdığımda 7 aylık hamileydim. Klipte de 7 aylık hamileyim. Anısı çok büyük. Ayrıca Yandex jingle’ını ve yeni çıkacak birkaç reklam şarkısını da hep ondan sonra yazdım. Bana uğurlu geldi o.

 

Aziz Arif’e ninni mi söylüyorsunuz yoksa ona özel besteler çıkıyor mu arada?

Aziz Arif’e çoğu zaman müzikli konuşuyorum ben.

 

Müzikal çalışmalarınız ne durumda? Yakında yeni bir proje olacak mı?

Yakında konserler başlayacak. Sahnedeki Nil’le karşılaşmayı çok istiyorum tekrar.

 

Bebek bakımı ile ilgili mesela bir kitap projesi gibi bir şey var mı kafanızda?

Kitap projesi yok ama bebeklere dünyanın ne müthiş bir yer olduğunu anlatan şarkılar yazmak istiyorum. Zürafalardan ve uzaydan bahseden şarkılar, dinlerken heyecandan uykuya dalamayacakları bir ninni albümü de olabilir. (Gülüyor.)

 

‘Aziz Arif biraz büyüsün de bakalım, kısmet’

 

Bebeğinizin giyimi, beslenmesi, uyku düzeni gibi konularda annelere özel söylemek isteyeceğiniz şeyler olabilir mi?

En sevdiğim şey düz beyaz omuz tülbentleri. Onlara küçük başını koyup, ağzını silip uyutuyorsun. Onlar olsun yeter.

 

Aileye bakış açınız nedir? Kalabalık aile mi yoksa çekirdek aile mi?

Ailenin her türlüsü güzel. Bir yazı okumuştum kimisi “En iyisi iki çocuk” diyordu, kimisi de “Sekiz” ve nedenlerini anlatıyorlardı.

 

Bir bebek daha düşünür müsünüz?

Aziz Arif biraz büyüsün de bakalım, kısmet.

 

Formunuzu nasıl koruyorsunuz? Özel püf noktaları var mı hamilelikte uyguladığınız ya da sonrasında?

Formumu korumayı şu an ikinci plana attım. Hamileyken her gün 1 saat yürüdüm. Ona devam edeceğim. Eskisi gibi zayıf olmak istediğimde olacağımı biliyorum.

 

Röportaj: Ekin Türkantos

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön