Debbie Harry: Lady Gaga'ya hayranım

Heja Bozyel'in, punk müziğinin efsanevi grubu Blondie'nin vokali Debbie Harry ile telefonda yaptığı röportaj...

Debbie Harry: Lady Gaga'ya hayranım

 Punk müziğin en efsanevi kadını Debbie Harry ve grubu Blondie, 6 Eylül’de Garanti Bankası sponsorluğunda, Pozitif Live organizasyonuyla İstanbul’da,şehrin en iyi konser alanı olan Black Box’ta sahne alacak. Konser öncesinde Debbie Harry’nin sesini telefonda duymak da varmış kaderde!

 

Blondie “Maria” şarkısında, Fahriye Abla tadında, mahalledeki herkesin âşık olduğubir kadını anlatır. “Hiçbir şeyi umursamaz gibi yürüyen, ipek kadar yumuşak, havakadar cool” bir kadındır Maria. Sanki Debbie Harry’nin kendisini tasvir eder şarkı. Ama Debbie Harry’yi Maria’dan bile daha “ölünesi kadın”kıvamına sokan o kısık, sert, güçlü sesi, bir moda ikonu haline gelmesini sağlayan küt sarı saçları ve soğuk görüntüsünün altındaki kırılgan duruşudur. Tüm dünyayı etkilemiş bir kadından bahsediyoruz. Blondie’nin vokali, Debbie Harry.

 

Londra’da küçük bir otel odasındayım ve odanın telefonu çalıyor. Oldukça genç sesi olan asistanı “Heja, Debbie seninle görüşmek için hatta” diyor. Bir yudum su alıyorum. Kalbimin sesi diğer odalardan rahatlıkla duyulabilir. 69 yaşındaki Debbie Harry “Merhaba Heja, adını doğru telaffuz ediyor muyum” diyor. Sesinde şarkılarıyla aynı buğulu kısıklık var ama Amerika’dan Londra’ya uzanan telefon hattı dahi yaşını gizleyemiyor. “Kesinlikle mükemmel telaffuz ettiniz. Ama ben çok heyecanlıyım şu an. İdolüm olan kadınlardan biriyle konuşmak zormuş”diyorum.

 

'Dibe battığımı düşündüm'

 

Blondie, neredeyse 40 yıllık bir grup. Debbie, zamanında dansçılık hatta Playboy tavşanlığı dahi yapacak kadar güzel bir kadın. Öylesine tutkulu hayranları olmuş ki biri onu öldürmeye dahi kalkışmış.“Bunca şeyi yaşamak size ne öğretti?” diye sorduğumda “Hayatın inişleri çıkışları bitmiyor. Çok zor zamanlardan da geçtim. Artık bir daha ayağa kalkamayacağımı düşündüğüm, dibe battığıma inandığım günler oldu. Ama hayat devam ediyor. Önemli olan ne istediğini bilmek. Onun için çabalamak.O zaman devam edecek gücü bulabiliyorsun” diye anlatıyor.

 

“Öyle zamanlar yaşadığımda sizin ‘One Way Or Another’ (Öyle Ya da Böyle) şarkınızı dinliyorum, bana güç veriyor”diyorum. Sesi bir anda genç kız sesine dönüp gülüyor, heyecanla “Evet tam da öyle ne yapmak istediğini bilince ‘One Way Or Another’ gerçekleşiyor! İnsanlar çoğu zaman acıya odaklanıyor.Öyle olunca acı tek gerçekliğin oluyor ve çaresizleşiyorsun” diyor.

 

Lady Gaga’ya hayranım’

 

“2011’de Harpers Bazaar Dergisi için Lady Gaga sizinle bir röportaj yapmıştı. Onun hakkında ne düşünüyorsunuz” diye soruyorum.“Gaga şahane bir kadın” diye başlıyor: “Ona hayranım. Çok güçlü, kibar, kimseyi umursamıyor. Müziği de çok iyi.”

 

İlk defa geliyor

 

“İstanbul’a geleceği için heyecanlı mı” diye de sormam gerekli tabii... “Çok heyecanlıyım! Bugüne dek hep gelmek isteyip gelemediğim ve hep başkalarından dinlediğim bir şehir. Orada olmak için gün sayıyorum. Eminim konser de çok güzel olacak.” Sormak istediğim daha çok soru var ama zamanımız bitiyor. “Sizinle konuşmak inanılmazdı. Sizi çokseviyorum” diyorum içimdeki 15 yaşından gün alamayan kız heyecanıyla. “Seninle konuşmak da çok güzeldi. Konsere gelince kulise gelip bana ‘Merhaba’ demelisin mutlaka.” Şimdi ben o kulisin önünde kamp kurmaz mıyım? Organizasyon ekibi beni içeri almayı reddederse kendimi kulisin girişine zincirlemez miyim? Debbie Harry’den özel davetim var yahu, daha ne olsun!

 

Röportaj: Heja Bozyel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön