Gece: ‘Şarkı yazmak donla gezmek gibi’

Can Baydar, Eren Çilaoğlu, Gökçe Balaban ve Erdem Başer’den oluşan Gece, yeni albümleri ‘İyi Niyetli Bir Gün’ ile hepimize umut verecek, müzikal altyapısı oldukça iyi şarkılarla yeniden karşımızda...

Gece: ‘Şarkı yazmak donla gezmek gibi’

Çok sevdiğim 4 adamın, eğlencesi de hüznü de umudu da aşkı da kırgınlığı da tam kıvamında olan 11 şarkılık ‘İyi Niyetli Bir Gün’ albümünü konuşmak için masaya oturduk. Ama haliyle laf hem memleket meselelerine de uzadı hem de kişisel meselelere...

 

Nasıl hazırlandınız bu albüme, neler oldu?

Can: Ülkedeki olaylar bizi kötü etkiledi. Bir önceki albümü 2011’de çıkarmıştık. Arada birkaç proje yaptık, bunlardan bir tanesi Nilüfer’in 13 Düet albümü. Ona klip de çektik. Biri de 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın resmi şarkısı. Yani bu 3 seneyi boş geçirmedik. 2012 sonlarına doğru yoğun bir çalışma temposuna girdik. Daha fazla şarkı yaptık, eksiklikleri tamamladık. 2013’ün temmuzunda da kayda girdik. Kayıt süreci biraz uzadı, kapak tasarımı derken ancak çıktı.

 

Kapak tasarımını kim yaptı? Çok güzel.

Gökçe: Pelin Kırca yaptı. Ankara’dan lise döneminden arkadaşımız.

 

Dövme yaptırma isteği uyandıran görseller olmuş.

 

Can: Türk rock tarihinde dövmesi olmayan ilk ve tek grubuz!

 

2011’den beri Türkiye’de çok şey oldu, bunlar hepimizi etkiledi. Ama sizin kişisel hayatınızda da değişimler oldu. Bunlar müziğinizi nasıl etkiledi?

 

 

Gökçe: 30’lu yaşlara girmemiz ve hayatı algılayış tarzımızın değişmesi bu albümdeki en önemli faktör. İçinde bulunduğumuz duygusal, grupsal ve toplumsal ilişkiyi de etkiliyor. Yorgunluk var tabii. Daha çok olgunlaştığımızı düşünüyorum. Hayatı algılayış tarzımız ve hissettiğimiz gibi yansıtmamız bu albümün en önemli özelliği.

 

 

Can: Etrafımızda olan olaylardan çok etkileniyoruz. Zamanı daha verimli kullanarak ve birbirimizden daha çok verim alarak daha iyi bir albüm çıkardık.

 

 

Erdem: Müzik olarak birbirimizin partisyonlarına daha fazla müdahil olduk. Mesela ilk albüm, çok içgüdüsel olarak çıkan bir albümdü. İkinci albüm de ona daha yakın ama bu albüm, dördümüzün ortak bir şekilde karar vererek çıkardığı bir albüm oldu.

 

 

Eren: Bir de Efe Bahadır’ın ve Volkan Gürkan’ın albüme katkıları var. Onlarla takım gibi olduk. Erdem: Diğer albümlerdeki şarkılarda söz-müzik Can’a aitti. Bunun farkı, biraz daha kolektif bir albüm olması.

 

Şarkı sözlerinin tarzında da değişiklik var...

 

Can: Türkiye’deki bütün bilinçli insanları etkileyen çok olumsuz olay vardı. Bir müzik grubu olarak bizi de çok etkiledi ve çok içimizi kararttı. Aslında albümü kaydederken bir araya gelip mutlu olduğumuz şeyi yapıyor ve eğleniyorduk. Bu yüzden bu albümü daha da karanlığa çekmek yerine daha umutlu olmak istedik. Bir önceki albüme göre geleceğe umutla bakan bir albüm oldu.

 

Senin âşık olmanın da bir etkisi var mı bunda?

 

Can: Her şeyin etkisi var. Kız arkadaş-erkek arkadaş dışında kendi içimizde de çok değişik şeyler yaşıyoruz. İçimizde hayat birikiyor ve kalanlarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Hayatımızdaki her şey bunu etkiliyordur. Kaydederken de o etkileri olabildiği kadar çok fazla yansıtmaya çalışıyoruz.

 

Röportaj: Heja Bozyel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön