Yusuf Dinçer

14 soruyu 23 saniye gibi rekor bir zamanda bilen Kelime Oyunu yarışmasının sunucusu İhsan Varol’un bile “Soruları ben hazırladım, ama bu kadar iyi yarışamazdım’’ dediği Yusuf Dinçer’in sırları...

Yusuf Dinçer: ‘Bazı insanlar zeki doğar’

İki büyük merakı var. Biri malumunuz, bulmaca. Diğeri spor. 12 dakikada 3 km koşuyor. Bir haftadır Kelime Oyunu’ndaki performansını konuşuyoruz. 25 yıldır bulmaca çözüyor. En büyük merakı bilgi yarışmalarında birinci olmak. Yusuf Dinçer bulmaca gibi hayatını anlatıyor.  25 yıldır bulmaca çözmene “ziyan” diyorlar... Sabahtan akşama bulmaca çözmüyorumki. Günde sadece yarımsaat...  

O kadar vakit ayırsaydım ben de senin gibi olabilir miydim?
Olurdun. Genetikle de alakası vardır belki. Bazı insanlar zeki doğar. Ama yüzde 90 çalışmanın etkisi.  Yarışmada 3 satırlık soruları bile saniyede okudun. O nasıl oldu?
Çok kitap okurum. Sorular da televizyondan 2 saniye önce önümüzdeki ekranda görünüyor.  Nasıl başladı bu merak? 5-6 yaşlarında. Okumayı öğrendiğimde babam beni yönlendirdi. O da bulmaca çözerdi.  Birinci sınıfta bulmaca zor değil mi?
Zordu. Bulamadıklarımı ertesi gün bakıp öğreniyordum. Sözlük, ansiklopedi, kitap da okurdum. 


Sokağa çıkıp oyun bile oynamazmışsın....

Arkadaşlarımla oynadığım oluyordu ama az.  Annen “Oğlum çık biraz da oyna” demedimi? Fazla karışmadılar.

‘Çevrem geniş sayılmaz’  


İyi bir öğrencimiydin?
İlkokul ve ortaokulda okul birincisiydim. Sonra fen lisesini kazandım. Üniversitede de İTÜ mimarlık mezunuyum.  Yarışmaya kendini kanıtlamak için mi katıldın?
Biraz da bilgimi paraya dönüştürmek için.  Ünlü olmak da var mı işin içinde?
Sivrilmek istedim, evet. İnsanlar başardığımı görsünler istedim.  Sosyal bozukluğun olduğunu söyleyenler var.
Sessiz durunca öyle zannediyorlar. Yerine göre hepsinden aktif olabilirim ama bunu tercih ediyorum.  Çevren geniş midir?
Pek sayılmaz. Arkadaşlarımın sayısı 5-6’yı geçmez. Bulmaca günlük hayatta ne işe yarıyor?
Daha çabuk algılamaya,mantıklı kararlar vermeye, hızlı düşünmeye faydası var.‘Hiç kız arkadaşım olmadı’  


Bir günün nasıl geçiyor?
Sabah 5’te kalkarım. İşe gitmiyorsam İTÜ’nün olimpik havuzunda yüzüyorum. Kütüphaneden sonra yemeğimi yiyip eve dönüyorum. Evde yine bulmaca. Yarışmaları seyredip akşam 10’da yatıyorum.  Kız arkadaşın?
Olmadı.


 
İstemedin mi?
Hayır. 17-27 arası yarışmalara ve spora çok yoğunlaşmıştım.  Talep var mıydı?
Yoktu. İçine kapanık olduğum için. Dışarıdan soğuk gözüküyorum galiba. Aslında öyle biri değilim ama kendimi gösteremiyorum. Karşı taraf da nereden bilsin aslında iyi bir insan olduğumu.  

 

Şimdi?
İstiyorum ama olmuyor. Artık değişmeyi düşünüyorum. Daha dışa açık olacağım. Yaş da ilerledi. Evlenmek istiyorum.Hayatına biri girdiğinde düzenin bozulacak. Alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalabilirsin. Buna hazır mısın?
Hazırım. Bulmaca çözmek için vakit bulurum nasılsa. Sabah o uyurken çözerim, sorun olmaz.  Çocuğunun da senin gibi olmasını ister misin?
Biraz daha aktif olmasını, 17-18 yaşlarında kız arkadaşı olmasını isterim.‘Çıkabilecek soruları not alıyorum’
Yarışmalarda çıkabilecek soruları not aldığım bir defterim var. Sözlük okurken dikkatimi çeken kelimeleri buraya yazıyorum. Kelime kendini belli ediyor zaten. Mesela kritolit gibi ayrıntı taş türlerini kimse sormaz ama gül kurusu bir renk olarak çıkabilir.

 

 

Hazırlayan: Pınar Erbaş

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön