Ece Şirin

Bee Goddess markasının yaratıcısı Ece Şirin, tasarladığı mücevherlerle kalplere dokunuyor.

Ece Şirin'in tasarımlarıyla aşkı çağırma zamanı...

Bee Goddess markasının yaratıcısı Ece Şirin, tasarladığı mücevherlerle kalplere dokunuyor. Şirin, aşkın evrensel sembollerini kullanarak tasarladığı ürünlerinin, gerçekten aşka açık olan her kalbi, hayalini kurduğu mutluluğa kavuşturacağını söylüyor.

 

Benden tek cümleyle hayat felsefemi özetlememi isteseler; “Ne yaparsan yap, aşkla yap” derim. Hep söylüyorum ve beni tanıyanlar çok iyi bilir; işime âşık biriyim! Zaman zaman çok yorulsam ve bunalsam da, geceleri yastığa başımı koyduğumda, “İyi ki âşık olduğum işi yapıyorum” diye Tanrı'ya şükrederim. “İyi ki içindeki çocuğun sesine kulak verdin, kim ne derse desin hayallerinin peşinden gittin” diye kendime teşekkür etmeyi de ihmal etmem. İçimdeki o en kıymetlim çocuğun hakkını, kendi egom da dâhil kimseye yedirtmem! İşine âşık insanları severim ben. Kendini gerçekleştirebilmiş insanlardır onlar çünkü... Ne iş yaparlarsa yapsınlar, icra vakti geldiğinde gözleri parlar, yüzleri aydınlanır, kalplerinde martılar havalanır... Böyle insanları uzaktan da olsa seyretmek benim için armağandır. Hele bir de sohb  et etme imkânım olursa; değmeyin keyfime...

 

Hepimiz birer kahramanız!

 

Bugün sizi böyle insanlardan biriyle, Bee Goddess markasının yaratıcısı Ece Şirin'le tanıştıracağım. Zaten tanışıyor olanları da, onun içine aşkını katarak aşk için tasarladığı tasarımlarının büyülü dünyasında küçük bir yolculuğa çıkaracağım. Şirin, “Benim tasarladığım bütün mücevherler hepimizden sadece bir tane olduğunun mesajını veriyor. Birbirimize giderek ötekileştiğimiz bir dünyada sembolizmin dilini kullanarak, insanları sevginin ve aşkın etrafında birleştiriyor” diyor. Türkiye'de büyük beğeni toplayan tasarımları, yakında dünyanın en seçkin mücevher zinciri olan Roseark'ta satışa sunulmak üzere Hollywood'a gidiyor. Daha çok kalbe dokunmak, daha çok kalbi aşkla buluşturmak için... Kimbilir belki de; Kate Moss'tan Kylie Minogue'a, Donna Karan'dan Paris Hilton'a birçok ünlünün vazgeçemediği tasarımlarının sizin için de aşka çağrıda bulunma vakti gelmiştir...

 

Coca- Cola, Pepsi, Microsoft ve Pizza Hot gibi çok önemli firmalarda üst düzey pozisyonlarda çalışarak başladığınız kariyerinizi tasarımcı olarak sürdürüyorsunuz. Neydi sizi görüntüde bambaşka ama aslen tam sizlik olan bu kulvara çeken?

Farklı şirketlerdeki deneyimlerim, bana Bee Goddess’ın yaratılma zeminini hazırladı. Senelerce kurumsal firmalarda çalıştım ama kalbim başka şeyler yapmak istiyordu. Mutluluğun dışarıda değil içeride olduğunu tecrübelerimle kavramaya başladıkça, daha çok içime yöneldim. Kendi içimde bir yolculuğa çıkıp, içimdeki cevheri buldum. İçimdeki gücü harekete geçirmenin yolunun bir şeyler tasarlamaktan geçtiğini anladım. Sonra da sembollerin dilinden yararlanarak, tasarladığım ürünler vasıtasıyla gücümü, niyetimi başkalarıyla paylaşmaya başladım.

 

Neydi bu niyet?

İnsanları aşkın etrafında buluşturmak, onlara kendi yaşam yolculuklarında birer kahraman olduklarını hatırlatmak! Bu niyetle yola çıktığım için benim tasarımlarımın bir enerjisi var. Hepimiz ne düşünürsek, ne istiyorsak, ne takıyorsak oyuz! Bu yüzden taktığımız mücevherin taşı, rengi, içerdiği sembol çok önemli! İnsanlar benim tasarımlarımı seviyor çünkü niyetimin kaynağı ve gücü o tasarımlardan, insanların bedenlerine yayılıyor dalga dalga! Kalplerinde bir ışık yakıyor. Tıpkı Mevlana'nın bir sözünün ya da Beethoven'in bir bestesinin yaptığı gibi. Sanatın gücü dedikleri bu işte! Ben yaratıcılığımla öncelikle kendi içimdeki bloke olmuş kanalları açtım. Şimdi tasarımlarımla başka insanlarda bu etkiyi yaratıyorum.

 

Kadınlar gül olduklarını hatırlamalı!

 

Bugünlerde kadın-erkek birçok insanın en büyük derdi aşkla! Herkes aşkı arıyor ya da arar gibi yapıyor. Ama sonuç ya onu bulamamak ya da bulup da kıymetini bilmemek, bilememek oluyor. Rosa Mundi (Yediveren Gülü)

 

Koleksiyonu'nuzdaki tasarımlar, aşktan yana dertli kalplere merhem olabilir mi?

Bir şeyi hangi niyetle yaparsan, o niyetin gücü devreye giriyor. Ben o Sufi gülünü bu niyetle tasarladım zaten! O koleksiyonu yaratmadan önce, tam 8 ay boyunca gül hakkında araştırma yaptım. Eskiden gülü sevmezdim ama araştırdıkça benim bir parçam haline geldi. Gül, evrensel bir sembol! Afrodit'i de, Meryem Ana'yı da, Hazreti Muhammed'i de tasvir ederken kullanılmış. Bal, arı ve çiçek üçlemesinden ortaya çıkan bir aşkı, kaynaktan beslenmeyi sembolize ediyor. Kendi kaynağımızdan beslenirsek, etrafımıza mutlaka güzellik saçarız. Bu, bolluk bilincidir. Bir gül, başkaları ona “Sen güzelsin” dediği için değil, kendi olduğu için güzeldir. Bir gül etrafındaki insanların dış görünüşlerine ya da tutumlarına bakarak açıp açmamaya karar vermez, o doğası gereği açar. Rosa Mundi Koleksiyonu öncelikle bunu anlatıyor. Kadınlara birer gül olduklarını hatırlatıyor. Gül, kalbi temsil eden bir sembol. Benim tasarladığım gül, kalbin merkezine giden yedi katı temsilen yedi katmandan oluşan bir Sufi gülü. Kalp, gece-gündüz dinlenmeyen tek organdır. Kalbi attıran güç ise aşktır! Bütün kadınlar birer gül olduklarının farkına varmalı ve kalplerini aşka açmalı. Onlar bunu yaparsa, erkekler zaten onların ışığının etrafında pervane olacaktır. Ruhun aşkla aydınlanmasını simgeleyen; pırlanta, siyah pırlanta ve yakut kullanılarak tasarlanan yedi taç yapraklı yediveren gülü; evrenin gizemini içinde taşıyan ilahi bilgiyi sembolize ediyor. Kadın ve erkek gibi tüm zıt kutupların birleşmesinden doğan sonsuz ışığı sembolize eden bu gül; masumiyet, aşk, tamamlanma, doğurganlık, şehvet ve baştan çıkarıcılığı özünde birleştiriyor. Yedi taç yapraklı gül, yedi yönü, haftanın yedi gününü, yedi gezegeni, mükemmelliğin yedi derecesini, yedi çakrayı, yedi rengi ve yedi metali temsil ediyor. Bu gülü üzerinde taşıyan kişinin alt bilinci, aşk frekansından beslenmeye başlıyor. Aşkla ilgili bir şey taktığında, aşkın frekansındasındır zaten! Kalp kapın açıksa, aşkı gerçekten istiyorsan; seni mutlaka bulur. Ama korkuyorsan, aşkı sadece istiyor gibi yapıyorsan, aşk kapın aslında kapalıysa; o başka! O zaman sorunu gülde değil, kendi içimizde aramalıyız. Kadınların çoğu aşkı arıyor ama bulamıyor çünkü onaylanma ihtiyacı içindeler, kendilerinin oldukları halleriyle birer gül olduklarının farkında değiller!

 

Aşkla ilgili başka tasarımlarınız da var mı?

Sekizli yıldız var; Inanna'dan Hathor'a, Ester'den Afrodit'e kadar aşk tanrıçalarının sembolü olarak bilinen Venüs yıldızı bu yıldız... Venüs gökyüzünden her geçişinde yeryüzüyle bilgeliğini, güzelliğini ve parlaklığını paylaşır. Bize, aşkın büyüklüğünü hatırlatır. Benim tasarladığım yıldız da aşkı, bereketi, tutkuyu, çekiciliği, güzelliği ve yeniden doğuşu simgeliyor. Bir de ayla kutup yıldızını buluşturan bir tasarımım var. Ay ve kutup yıldızı ikilisi, Batı Afrika sembolüdür. Ayı ve kutup yıldızını birbirlerine bağlayan güçle, kadın ve erkek arasındaki bağa sonsuza dek güç verir. Bu sembolün enerjisini yansıtan tasarımlarım; evliliğe, sadakate, sonsuz aşka ve ilişkilerde yeni başlangıçlara çağrıda bulunuyor.

 

 

Semboller ve melekler aşk için çalışıyor

 

Hep kadınlar üzerinden konuştuk. Erkeklere yönelik tasarımlarınız da var öyle değil mi?

Tasarımlarımın bir kısmı unisex! Özellikle de güce ve paraya çağrıda bulunanlar. Ama erkekler de en yoğun ilgiyi, ay-kutup yıldızı sembolünü taşıyan kol düğmelerine gösteriyor. Yani aslında onlar da kalplerinin derinliklerinde gerçek aşkı arıyor.

 


Neden buluşamıyorlar peki aşkı arayan bunca kadın ve adam?

Çünkü kalplerinin sesini dinlemiyorlar, sezgilerine kulak vermiyorlar. Ben, ürünlerimi satın almak isteyen insanlara “Kendinizi rahat bırakın, sezgileriniz sizi doğru sembole doğru çekecektir” derim hep Herkesin blokajı ve ihtiyacı farklıdır. Aşk konusunda da kendimizi rahat bırakmalı ve açık olmalıyız. Biz niyetimizi ortaya koyduğumuz ve açık olduğumuza zaman, evren her türlü ihtiyacımızı gönderecektir. Melekler bize yardım edecek, tesadüf adı altında birçok mucize hayatımıza akmaya başlayacaktır. Bunlar, niyetimizin akisleridir. Ben bunu kendi hayatımda bizzat deneyimledim!

 

 

 

Fotoğraflar: Serkan Akkoç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön