Bu kez Kayahan şarkıları için davalık olacaklar

Beste Açar Haravon bu kez babası Kayahan’ın şarkılarının yönetimi için İpek Açar’a dava açacak.

Bu kez Kayahan şarkıları için davalık olacaklar

Bestelerin efendisi Kayahan, 1975’te başladığı kariyerinde 40 yılda yaklaşık 200 şarkıya imza attı. Kariyeri boyunca kendi şarkılarının dışında hiçbir şarkıyı seslendirmeyen sanatçının en belirgin özelliklerinden biri de şarkılarını herkesin seslendirmesine izin vermemesiydi. Hatta yıllarca birlikte çalıştığı Nilüfer’le ters düştüğü zamanlar bile olmuştu.


Eşine vasiyet etti
Peki eşi İpek Açar ile kızı Beste Açar Haravon miras konusunda ters düşerek mahkemelik olurken, Kayahan’ın şarkılarının yönetimi ve telif gelirleri ne olacak? Kayahan, henüz hiç seslendirilmemiş yeni şarkılarının da eski şarkılarının da yöneti yönetimini eşi İpek Açar’a verdi. Sanatçı, “Beste, şarkılarımı kimlerin seslendirmesi konusunda hassasiyet gösteremeyebilir. Sen benim bu konudaki hassasiyetimi biliyorsun. Şarkılarımın kimler tarafından seslendirileceği konusunda titiz davranacağına güveniyorum” diyerek şarkılarının yönetimini eşine vasiyet etti.

 

Telif gelirleri 3'e bölünecek
Miras konusunda İpek Açar’la mahkemelik olan Beste Açar Haravon, babasının şarkılarının yönetimi konusunda da dava açacak. Şarkıların yönetiminin İpek Açar’da mı yoksa Beste Açar Haravon’da mı olacağına mahkeme karar verecek. Böylelikle şarkıların kimler tarafından seslendirileceği de belirlenebilecek. Şarkı meselesinin diğer yüzü ise telifler. Bu konuda bir sorun bulunmuyor. Çünkü telifler yasa gereği Kayahan’ın vârisleri olan İpek Açar ile 2 kızı Beste Açar Haravon ile Aslı Gönül Açar arasında eşit olarak pay edilecek.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön