Polonya’dan Şimdi

İstanbul Modern Sinema, son dönem çağdaş Polonya sinemasından örneklerin yer aldığı bir program sunuyor. Polonya’dan Şimdi adlı program 25 – 28 Ekim’de izleyiciyle buluşacak.

Polonya’dan Şimdi

İstanbul Modern Sinema programı kapsamında Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul’da Polonyalılar Derneği’nin işbirliğiyle günümüz Polonya sinemasından örneklerin bir araya geldiği bir program sunuyor.

 

Polonya’nın yükselen yönetmenlerinin uluslararası festivallerde övgüyle bahsedilen, ödüller toplayan filmlerine yer veren seçkide; Polonya’da ilk defa yüz nakli yapılan bir adamın yaşadıklarının trajikomik hikayesi Yüz, Venedik Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü alan ve 1930’lar Polonyası’nın önde gelen yönetmenlerinden Michal Waszynski’nin esrarengiz hayatını perdeye taşıyan Prens ve Dibbuk yer alıyor. Cannes’da bu yıl En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ve II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra iki müzisyen arasında yaşanan tutkulu aşkı konu alan Soğuk Savaş ve dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş kısa filmlerden bir seçki de programda yer alıyor.

 

Polonya'da Şimdi Programı 

Yüz, 2018

25 Ekim,13.00; 27 Ekim, 17.00

Yönetmen: Malgorzata Szumowska

Oyuncular: Mateusz Kosciukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Malgorzata Gorol

 

Yüz, trajik bir kaza geçirdikten sonra tarihe yüz nakli olan ilk Polonyalı olarak geçen bir adamın kara komedi hikayesini anlatıyor. Jacek yaşadığı küçük kasabada yapımında çalıştığı devasa İsa heykelinin tepesinden düşüp yüzünden ağır yaralanınca, hayatı alt üst olur. Öte yandan hastaneden çıktıktan sonra küçük kasabadaki Katoliklerin farklı yüzü ortaya çıkacaktır. Yönetmen Malgorzata Szumowska daha önceki filmlerinde de olduğu gibi Katolik Kilisesi’nin farklılıklar karşısında ailelerin ve toplumun sergilediği tepkileri nasıl şekillendirdiğine dair kendine has gözlemlerde bulunuyor. Polonya’nın küçük kasaba kültürünü karikatürize eden film, 2018 yılında Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

Soğuk Savaş, 2018

27 Ekim, 15.00

Yönetmen: Pawel Pawlikowski

Oyuncular: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc

 

Bir önceki filmi Ida ile Oscar’a layık görülen Pawel Pawlikowski, yeniden bol ödüllü bir filmle karşımızda. 2. Dünya Savaşı sonrasının yıkık dökük Polonyası’nda, ülkenin folklorunu yeniden canlandırması için dans ve müzik topluluğunun başına sanat yönetmeni olarak atanan Wiktor, seçmeler sırasında Zula’nın yalnızca sesine değil saçtığı ışığa da aşık olur. Soğuk Savaş, bu iki müzisyen arasındaki aşkın melankolik olduğu kadar tutkulu bir portresini çiziyor. Siyah-beyaz çekilen bu minimalist filmin cazdan folk müziğine uzanan geniş müzikal yelpazesi de dikkat çekiyor.

 

Kule, Güzel Bir Gün, 2017

25 Ekim,17.00 ; 28 Ekim, 15.00

Yönetmen: Jagoda Szelc

Oyuncular: Anna Krotoska, Malgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki

 

Jagoda Szelc, ilk uzun metrajlı filminde gündelik hayatın koşuşturması içinde saklanan çatışmalar ve travmalara odaklanıyor. Mula ile Kaja bir aile toplantısında uzun zaman sonra yeniden bir araya gelen iki kız kardeş. Abla Mula’nın hayatı düzenli, her zaman daha mantıklı ve sorumluluk sahibi; hasta annelerine yıllardır o bakıyor, yedi yaşındaki kızının hayatının düzeni için elinden geleni yapıyor. Aniden çıkagelen Kaja ise gizemli ve biraz da “garip” olan kardeş. Ablasının evine habersiz geldiği andan itibaren, düzgün işleyen düzen bozulmaya başlıyor ve Mula gibi diğer tüm aile fertleri de durumdan rahatsız. Kule. Güzel Bir Gün, Berlinale’nin Forum bölümünde En İyi Film ödülüne aday gösterilmişti.

 

Prens Dibbuk, 2017

28 Ekim, 17.00

Yönetmen: Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski

Oyuncular: Michael Babchuk, Batia Beigl, Alex Mankiewicz

 

Zamanının en gizemli yönetmenlerinden Michael Waszynski’nin geçmişi üzerine bir belgesel. Filmde, Moshe Waks adıyla fakir bir Yahudi demircinin oğlu olarak dünyaya gelen ancak ölümünde Prens Michael Waszynski olarak bilinen ve zamanında Sophia Loren, Orson Welles ve Claudia Cardinale gibi ünlü isimlerle çalışmış bu adamın hem özel hayatında hem de bir sanatçı olarak kim olduğu araştırılıyor. Kendisini tanıyanların hikayeleri, arşiv kayıtları ve filmin yönetmenleri tarafından yürütülen araştırmayı bir araya getiren belgesel 2017’de Venedik Klasikleri ödülüne layık görülmüştü.

 

Sınırları Aşmak, 2017

27 Ekim, 13.00

Yönetmen: Lukasz Palkowski

Oyuncular: Jakub Gierszal, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos

 

Polonyalı sporcu Jerzy Górski’nin uzun yıllar süren uyuşturucu bağımlılığının ardından spora yöneldikten sonra “Ironman” olmaya kadar giden hikayesine odaklanan Sınırları Aşmak aynı zamanda 1970’ler ve 1980’lerde sosyalist Polonya’daki yaşama dair de ipuçları veriyor. Dünyada çok az bilinen bu gerçek hayat hikayesine dayanan filmin baş karakteri aynı anda hem başkahraman hem de onu baltalayan kötü adam olarak konumlandırılmış.

 

Sessiz Gece, 2017

25 Ekim, 19.00

Yönetmen: Piotr Domalewski

Oyuncular: Dawid Ogrodnik, Tomasz Zietek, Agnieszka Suchora

 

Bir süredir Hollanda’da çalışmakta olan Adam, Polonya’nın küçük bir kasabasında hayatlarını sürdürmeye çalışan ailesini Noel arifesinde ziyarete gelir. Tüm aile fertlerinin birlikte olduğu Noel yemeğinde Adam’ın, uzunca bir aradan sonra gerçekleşen bu ziyaretinin asıl nedenini açıklamasıyla geçmişteki sırlar bir bir açığa çıkacak ve herkes gelecekle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Yönetmen Piort Domalewski bu ilk uzun metrajlı filminde daha iyi bir hayat için mücadele veren bir ailenin dokunaklı hikayesini anlatırken, günümüz kırsal yaşamının sosyal ve ekonomik gerçekliklerini gözler önüne seriyor.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön