Okan Çarga - Monogram / Ex Lıbrıs Tasarım Sergisi

“Okan Çarga – Monogram / Ex Lıbrıs Tasarım Sergisi” 09-30 Aralık 2017 tarihleri arasında Kadıköy Gençlik Sanat Merkezi’nde...

Okan Çarga - Monogram / Ex Lıbrıs Tasarım Sergisi

Organizasyon, Okan Çarga’nın ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyor. Proje aşamasındayken sunum yaptığı Görsel Sanatlar Üstadı Yücel Tanyeri’nin de manevi katkılarını esirgemediği sergideki tasarımlar, antik çağlardan günümüze kadar iz bırakmış ve insanlığa önemli katkılarda bulunmuş isimler baz alınarak hazırlanmış. Tasarımlarını küçük bilgi notlarıyla tamamlayan Çarga, minimalizm ilkesinden ayrılmadan “Basit iyidir” mottosuyla hareket etmiş.

 

2007 yılında Prag’da Uluslararası Sahne Tasarımcıları Birliği’nin “Sahne Tasarımcı Onur Ödülü”nü alan ve “Sahne Tasarımı” dalında Türkiye adına alınmış ilk ödülün sahibi olan Yücel Tanyeri ile henüz yolun başında olan Okan Çarga’nın tanışması ve Tanyeri’nin Çarga’nın çalışmaları hakkındaki görüşleri, sergi fikrinin vücut bulmasında önemli bir dönüm noktası teşkil etmiş. Tasarımları oluştururken, “Monogram” ve “Ex Libris” kimliklerine uygun hareket eden Çarga, gelişen teknoloji yüzünden unutulmaya yüz tutmuş değerlere de saygı duruşunda bulunmayı ihmal etmemiş.

 

Monogram nedir?

Monogram, bir veya daha fazla harfin ya da başka yazı birimlerinin tek bir simge oluşturmak için üst üste veya yan yana birleştirildiği bir nakıştır. Monogramlar genellikle bir şahsın ya da şirketin baş harflerini birleştirerek yapılır, amaç ayırt edilebilir bir sembol ya da logo meydana getirmektir.

 

Monogram örneği

 

Ex Libris nedir?

Genellikle kitap kapağının iç tarafında veya ilk sayfalardan birinin üstünde bulunan kitap etiketini veya iyelik yazısını tanımlamak için sıkça kullanılan Latince deyiştir. Mülkiyeti (iyeliği) belirtir ve genellikle iyelik halinde (-in hali, genitif) bir isimle devam eder.

 

Ex Libris örneği

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9187

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2306

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5644

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2455

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3640

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön