İFSAK'tan kadınlara ve çocuklara fotoğraf atölyeleri

Sosyal sorumluluk anlamında birçok konuda hem kendi fotoğraf projelerini üreten hem de var olan projelere destek veren İFSAK, bu yıl 3 özel projeyle kadın ve çocukları destekliyor.

Işığın peşindeki kadın ve çocuklar

Fotoğraf çekmek, çoğu kişi için anılarını kaydetmek amacını taşır. Cep telefonunun ötesine geçip,  profesyonel fotoğraf makinesi sahibi olanlar ise fotoğraf sanatına daha yakındır, hele bir de temel fotoğraf eğitimi almışsa... 1959 yılında kurulan, Türkiye'nin en eski, köklü ve en fazla üyeye sahip fotoğraf derneği olan İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK), fotoğraf sanatını icra etmek isteyenler için çok önemli projelere imza atıyor. Her atölye sonrasında üretilen eserlerden bir sergi oluşturuluyor, hatta kitabı basılıyor. Türk fotoğraf sanatının gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan İFSAK'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Projeler Birimi Koordinatörü Esin Koç'a, derneğin kadın ve çocuklara yönelik atölye ve projelerini sordum, anlattı.

 

Şu an dernekte kadın ve çocuklara yönelik üç proje yürütülüyor. Geçen yıl gerçekleştirilen kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle ilgili proje ise çok dikkat çekmiş. İFSAK Projeler Birimi Koordinatörü Esin Koç, "İFSAK, sosyal sorumluluk anlamında birçok konuda hem kendi fotoğraf projeleri üretiyor, hem de var olan projelerin fotoğraf ile ilgili bölümlerine destek veriyor. Çocuklar ve kadınlara yönelik projeler de bu kapsamda" diyor.

 

Koruncuklar Beyoğlu'nu çekiyor

Bu çerçevede; iki yıldır, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı) ile çalışmalar yürüttüklerini anlatıyor. Geçen yıl çocuklara fotoğraf eğitimi verilerek "İstanbul'un Sokak Satıcıları" projesini gerçekleştirdikleri gibi, bu yıl da yine vakıftaki fotoğrafla ilgilenen çocuklarla bir proje planlamışlar. "İstanbul'un Tarihi Yapıları" isimli projenin ilk bölümü İFSAK Başkanı Tanju Akleman'ın proje danışmanlığında Beyoğlu Bölgesi'nde gerçekleşecekmiş. Esin Koç, "Bu projede öncelikle Beyoğlu ilçesindeki tarihi yapıları fotoğraflayıp, bu fotoğraflardan yapılacak bir seçki ile kitap basılması ve sergi yapılması planlanıyor" diyor. Kitapta ilgili binalara ilişkin yazılara da yer verilmesi düşünülüyormuş. Geçen Nisan ayında başlayan projenin fotoğraf çekimleri Ağustos ayı başında tamamlanacak ve sergi-kitap hazırlıklarından sonra Eylül'de sergilenecek.

 

 

9 yaşındaki çocuklar

Koruncuk Vakfı ile yürütülen projenin yanı sıra İFSAK, "Geçmişin İzinde Geleceğin Peşinde Benim İstanbul'um" adlı bir projeye daha destek veriyor. Geçen yıl da bir benzeri yapılan ve sergisi açılan bu proje, iki öğretmenin iki devlet okulunda yürüttüğü bir proje.  ”Yurdanur Ay Paşa ve Yasemin Gülcü isimli öğretmenlerin Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile iki devlet okulunda yürüttüğü, İFSAK'tan fotoğraf dalında destek istedikleri bir proje” olarak tanımlıyor projeyi. Projenin fotoğraf bölümünde, 9 yaşındaki çocuklara önce fotoğraf atölyesi sonra da çekim gezi düzenlenmiş. Atölye ve gezi sırasında İFSAK gönüllü eğitmenleri çocuklara rehberlik yapmışlar. Tarihi yarımadada çekim yapılan proje ile çocuklara yaşadıkları kentin tarihi, kültürel ve sanatsal öğelerini tanıtmayı amaçlanmış. Mayıs ayında projenin sergisi açılmış. 

 

Şiddetle etkin mücadele için

İFSAK, 8 Mart'a yönelik projeler de yürütüyor. Esin Koç, aynı zamanda proje koordinatörü olduğu 2015'te yaptıkları kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle ilgili projeden söz ediyor. Bu uzun soluklu projenin fotoğraf gösterisini 25 Kasım 2015'te Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yapılmış, "Sergisi ise iki yılda bir düzenlenen İFSAK 24'üncü İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında 'Can Kırıkları' ismiyle 1 Kasım 2016'da açılmıştı" diyor.

 

Proje; İstanbul Sözleşmesi'ndeki kadına yönelik şiddet hükümleri ve Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi hükümleri ile Birleşmiş Milletler Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi'nden hareketle oluşturulmuş. Kadın hakları ve kadına yönelik erkek şiddetiyle etkin mücadele kavramı içinde; aile-sosyal ve iş yaşamında fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, sözel şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet, kadına yönelik ve toplumsal cinsiyete yönelik şiddet ele alınmış. Sergi ve video gösterisi yapılmış.

 

Konuyla ilgili akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileriyle yapılan söyleşilerle zenginleştirilen projenin 15 dakikalık gösterimini YouTube’da izlemek mümkün: 

 

 

İFSAK Başkanı Tanju Akleman ve Başkan Yardımcısı-Projeler Birimi Koordinatörü Esin Koç ile birlikte.

 

Gelecek yıl sergilenecek

8 Mart 2018 tarihinde sonuçlanacak proje ise bu ay başlatılmış. Belgesel nitelikli 'Dünya Emekçi Kadınlar Günü Projesi'nin danışmanlığını belgesel fotoğrafçı ve eğitmen Altan Bal üstlenmiş. Projeye sadece İFSAK üyesi olan kadın fotoğrafçılar kabul edilmiş. Esin Koç, "Proje çalışmasındaki amaç, ülkemizdeki 'emekçi kadınların' toplum içindeki varlığını ve sorunlarını vurgulayıp, konuyla ilgili etkili bir belgesel ortaya koymak" diyor.  Projede üretilen fotoğraflar, fotoğraf gösterisi-sergi olarak sanatseverlerle paylaşılacak. İFSAK üyeleri, proje için bir ücret ödemeden katılabiliyor.

 

Ayrıca bu projelerin yanı sıra 9-11 yaşları arasındaki çocuklara Haziran ayı sonunda fotoğraf yaz okulu açılması planlanıyor. Öte yandan eğitmen Ayşe Bağdemir Arıkan eğitmenliğinde 12-23 Haziran tarihleri arasında 12-16 yaş arası çocuklara "Fotoğraf Çekiyorum" başlığı altında; haftanın üç günü 13:00-15:30 arasında ücretli fotoğraf eğitimi verecek. Bilgi için: FOTOĞRAF ÇEKİYORUM! 12-16 Yaş İçin Fotoğraf Seminerleri

 

 

İnstagram hesabı:  https://www.instagram.com/ifsak/          

Facebook: https://www.facebook.com/ifsakfotografsinema

 

 

Hayriye Mengüç

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön